16 900 €
Saka Finland Oy Koskelo, Espoo, Uusimaa
Begagnade bilar, årsmodeller och prisnivåer
4:e populäraste modellen från Renault i Finland (av 35 modeller)*
174:e populäraste bilmodellen i Finland (av 1 743 modeller)*
*mätt i antal aktiva annonser
Renault Captur är den 4:e populäraste modellen från Renault i Finland: 101 bilar är till salu, vilket är 8,4 % av alla bilar till salu. Medianen för annonspriserna är 13 890 € och genomsnittet 13 205 €; den billigaste bilen kostar 4 890 € och den dyraste 28 900 €. Bilarna till salu har årsmodellerna 2013–2025, och deras ålder är i genomsnitt 6 år. Det vanligaste drivmedlet är bensin (59 % av bilarna till salu) och den vanligaste karossen halvkombi (88 %). Mätarställningen är i genomsnitt 85 036 km. Mediantiden till salu är 16 dagar. Andelen underkända var i genomsnitt 25,6 % vid besiktningarna 2025.
16 900 €
Saka Finland Oy Koskelo, Espoo, Uusimaa
9 400 €
Arton Auto, Tervajoki, Pohjanmaa
16 890 €
Autotalo Pelttari Oy, Pori, Satakunta
15 990 €
Auto-Huiput Nummela, Uusimaa
8 990 €
Hedin Automotive Jyväskylä Seppälänkangas, Jyväskylä, Keski-Suomi
19 900 €
Avain Vaunu / Hämeen Autovaruste Oy, Iisalmi, Pohjois-Savo
13 880 €
J. Rinta-Jouppi Lahti, Päijät-Häme
11 900 €
Kamux Hämeenlinna, Kanta-Häme
9 490 €
Kauppatalo J.Inkeröinen Oy, Savonlinna, Etelä-Savo
7 880 €
Auto Bassadone Turku, Varsinais-Suomi
14 780 €
Kamux Vantaa Airport, Vantaa, Uusimaa
17 490 €
Hämeen Auto / Hämeen Autovaruste Oy, Jyväskylä, Keski-Suomi
10 790 €
Kamux Kouvola, Kymenlaakso
18 400 €
PP-Auto, Vantaa, Uusimaa
15 780 €
Nelipyörä Seinäjoki, Etelä-Pohjanmaa
7 380 €
Kamux Porvoo, Uusimaa
17 490 €
Hämeen Auto / Hämeen Autovaruste Oy, Jyväskylä, Keski-Suomi
15 280 €
Auto Bassadone Vantaa, Uusimaa
15 780 €
Nelipyörä Seinäjoki, Etelä-Pohjanmaa
14 780 €
Kamux Vantaa Airport, Vantaa, Uusimaa
17 400 €
Saka Finland Oy Raisio, Turku, Varsinais-Suomi
10 990 €
MenoBil Oy, Raisio, Varsinais-Suomi
25 900 €
Autosalpa Kouvola, Kymenlaakso
13 890 €
Autokeskus Oy Hyvinkää, Uusimaa
15 990 €
Auto-Huiput Nummela, Uusimaa
28 900 €
Wetteri Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
27 800 €
Saimaan Autopiste, Mikkeli, Etelä-Savo
25 900 €
Autosalpa Kouvola, Kymenlaakso
22 500 €
Autosalpa Lahti, Päijät-Häme
20 890 €
J. Rinta-Jouppi Lahti, Päijät-Häme
19 900 €
Avain Vaunu / Hämeen Autovaruste Oy, Iisalmi, Pohjois-Savo
19 880 €
Auto Bassadone Turku, Varsinais-Suomi
18 990 €
Auto Bassadone Espoo, Uusimaa
18 900 €
Hämeen Auto / Hämeen Autovaruste Oy, Jyväskylä, Keski-Suomi
18 880 €
Auto Bassadone Turku, Varsinais-Suomi
4 890 €
Levorannan autoliike, Ford ja Kia - Sastamala, Pirkanmaa
5 350 €
K-Auto Lahti, Päijät-Häme
5 700 €
Privatperson, Kangasala, Pirkanmaa
5 850 €
Vaihto-Ettan Oy, Tuusula, Uusimaa
5 900 €
Vihdin Autotalo Oy, Nummela, Uusimaa
5 990 €
Visa-Auto Oy, Raisio, Varsinais-Suomi
6 090 €
City Speed Oy Ltd, Loviisa, Uusimaa
6 300 €
J. Rinta-Jouppi Tampere, Lielahti, Tampere, Pirkanmaa
6 400 €
Privatperson, Kontiolahti, Pohjois-Karjala
6 480 €
Rinta-Joupin Autoliike Lahti, Päijät-Häme
16 290 €
Kauhavan Auto Oy, Kauhava, Etelä-Pohjanmaa
13 800 €
Käyttöauto Oy Seinäjoki Pohjankaari, Seinäjoki, Etelä-Pohjanmaa
28 900 €
Wetteri Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
17 490 €
Auto Bassadone Espoo, Uusimaa
17 490 €
Hämeen Auto / Hämeen Autovaruste Oy, Jyväskylä, Keski-Suomi
18 400 €
PP-Auto, Vantaa, Uusimaa
10 750 €
Autolähde Oy, Tampere, Pirkanmaa
6 090 €
City Speed Oy Ltd, Loviisa, Uusimaa
14 400 €
Vaihtokaara Pori, Satakunta
14 990 €
Auto Bassadone Helsinki, Uusimaa
Andel underkända vid besiktning 2025, efter första år i trafik
Andel underkända i genomsnitt 25,6 % (3 038 besiktningar 2025, median för mätarställning 78 000 km). Märkets genomsnitt 38,3 %, genomsnitt för hela landet 26,9 %.
Fram- och bakaxel, fjädring och stötdämpning, däck och fälgar
Färd- och parkeringsbroms, bromsprov i rullbromsprovare, stabilitetskontroll
Styrleder och styrstänger, styrväxel
Vid besiktningarna 2025 registrerades 1 027 fel som ledde till underkännande, vid 3 038 besiktningar. Resterande 9 % av felen fördelar sig på övriga poster. Den vanligaste enskilda felposten var etuakselisto (366 underkännanden). Flest anmärkningar gällde belysning och elutrustning (589 st).
Siffrorna avser fel, inte antal bilar: en underkänd bil har ofta flera fel. Andelarna är beräknade på alla fel som ledde till underkännande.
Andelen underkända är inte direkt jämförbar mellan modeller, eftersom mätarställningen skiljer sig åt.
| Årsmodell | Till salu | Annonspris (median) | Såld (median) |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2 | 28 350 € | 26 135 € |
| 2024 | 0 | – | 22 690 € |
| 2023 | 6 | 19 645 € | 21 090 € |
| 2022 | 28 | 16 880 € | 15 900 € |
| 2021 | 15 | 14 780 € | 14 685 € |
| 2020 | 8 | 15 435 € | 14 900 € |
| 2019 | 8 | 10 245 € | 9 095 € |
| 2018 | 9 | 7 380 € | 7 640 € |
| 2017 | 9 | 9 880 € | 8 344 € |
| 2016 | 8 | 6 940 € | 6 735 € |
| 2015 | 5 | 6 850 € | 6 900 € |
| 2014 | 2 | 8 890 € | 7 375 € |
| 2013 | 2 | 7 885 € | 6 450 € |
Värdeminskning i genomsnitt 13,2 %/år
Genomsnittlig påverkan på annonspriset enligt prisbedömningsmodellen, för bilar som har utrustningen. Andelen är beräknad på Renault Captur med prisbedömning. Den lodräta linjen i stapeln och snittsiffran visar hur mycket samma utrustning i genomsnitt påverkar priset i alla modeller.
Tid till salu (median) 16 dagar
Privatpersoner har dessutom 3 annonser för Renault Captur. Siffrorna avser annonser till salu per kedja.
| Landskap | Till salu | Andel | Medianpris |
|---|---|---|---|
| Uusimaa | 37 | 36,3 % | 14 880 € |
| Pirkanmaa | 13 | 12,7 % | 9 880 € |
| Varsinais-Suomi | 11 | 10,8 % | 11 400 € |
| Päijät-Häme | 7 | 6,9 % | 9 900 € |
| Kanta-Häme | 5 | 4,9 % | 13 880 € |
| Keski-Suomi | 5 | 4,9 % | 11 890 € |
| Etelä-Pohjanmaa | 4 | 3,9 % | 15 640 € |
| Kymenlaakso | 4 | 3,9 % | 12 845 € |
| Pohjois-Pohjanmaa | 3 | 2,9 % | 8 850 € |
| Pohjois-Savo | 3 | 2,9 % | 7 890 € |
| Satakunta | 3 | 2,9 % | 14 400 € |
| Etelä-Savo | 2 | 2 % | 18 645 € |
| Pohjois-Karjala | 2 | 2 % | 8 690 € |
| Etelä-Karjala | 1 | 1 % | 6 980 € |
| Keski-Pohjanmaa | 1 | 1 % | 8 370 € |
| Pohjanmaa | 1 | 1 % | 9 400 € |
| Kainuu | 0 | 0 % | – |
Tryck på ett landskap på kartan eller i tabellen.
Till salu 105
Renault Captur har inga omdömen ännu. Äger du eller har du ägt en, berätta om din erfarenhet.
1 / 8Clio
257 till salu · 692 sålda
1 / 8Megane
183 till salu · 636 sålda
1 / 8Trafic
169 till salu · 418 sålda
1 / 8Master
86 till salu · 173 sålda
1 / 8Kadjar
62 till salu · 141 sålda
1 / 8Scenic
54 till salu · 73 sålda
1 / 85
39 till salu · 56 sålda
1 / 8Symbioz
35 till salu · 28 sålda
1 / 8Laguna
34 till salu · 139 sålda
1 / 8Arkana
31 till salu · 67 sålda
1 / 84
21 till salu · 27 sålda
1 / 8Grand Scenic
19 till salu · 67 sålda
1 / 8Kangoo
18 till salu · 84 sålda
1 / 8Espace
14 till salu · 16 sålda
1 / 8Twingo
14 till salu · 77 sålda
1 / 8Austral
11 till salu · 3 sålda
1 / 7Express
7 till salu · 6 sålda
1 / 5Kangoo Express
7 till salu · 10 sålda
1 / 3Talisman
6 till salu · 33 sålda
1 / 5Rafale
5 till salu
1 / 8Nissan Juke
137 till salu · 264 sålda
1 / 8Hyundai i20
224 till salu · 613 sålda
1 / 4Seat Mii Electric
5 till salu · 27 sålda
1 / 8Toyota Yaris
731 till salu · 2 693 sålda
1 / 8MINI Hatchback
23 till salu · 47 sålda
1 / 8Skoda Fabia
313 till salu · 824 sålda
1 / 8Hyundai i30 Fastback
14 till salu · 23 sålda
1 / 8Hyundai Bayon
20 till salu · 27 sålda
1 / 8Dacia Sandero
42 till salu · 100 sålda
1 / 8Seat Arona
53 till salu · 85 sålda
1 / 8Hyundai Ioniq Hybrid
10 till salu · 51 sålda
1 / 8Kia Rio
216 till salu · 751 sålda
Det finns 101 begagnade Renault Captur till salu i Finland.
Det finns 101 begagnade Renault Captur till salu i Finland. bilbil.fi listar alla begagnade Renault Captur med priser och prisbedömningar; de största säljarna är Auto Bassadone, Kamux, J. Rinta-Jouppi.
Medianen för annonspriserna på Renault Captur till salu är 13 890 € och genomsnittet 13 205 €. Priserna ligger mellan 4 890 € och 28 900 €.
Under uppföljningen har 280 Renault Captur sålts. Genomförda priser varierar med årsmodell; till exempel såldes bilar av årsmodell 2024 till ett medianpris på 22 690 €. Priserna är bilarnas sista annonspris innan affären.
Till salu finns årsmodellerna 2013–2025. Flest bilar till salu har årsmodell 2022 (28 bilar).
Renault Captur är den 4:e populäraste modellen från Renault i Finland: dess andel av Renault till salu är 8,4 %.
Utifrån medianen av annonspriserna per årsmodell sjunker värdet på en begagnad Renault Captur med i genomsnitt 13,2 % per år. Siffran beskriver hur återförsäljningsvärdet på en begagnad bil utvecklas.
Andelen underkända för Renault Captur vid besiktningarna 2025 var i genomsnitt 25,6 % (3 038 besiktningar, median för mätarställning 78 000 km). Genomsnittet för hela landet var 26,9 %. Andelen underkända är inte direkt jämförbar mellan modeller, eftersom mätarställningen skiljer sig åt.
Vid besiktningarna 2025 registrerades 1 027 fel som ledde till underkännande på Renault Captur, oftast i dessa poster: hjulaxlar och fjädring, bromsar, styrning. Den vanligaste enskilda felposten var etuakselisto. Siffrorna avser fel, inte antal bilar, eftersom en underkänd bil ofta har flera fel.
Sålda Renault Captur låg vanligtvis ute till salu i 16 dagar innan annonsen togs bort.
Det vanligaste drivmedlet är bensin: 59 % av bilarna till salu.
61 % av Renault Captur till salu har automatlåda.
97 % av bilarna till salu är annonser från bilhandlare och 3 % från privatpersoner.
Den vanligaste karossen är halvkombi: 88 % av bilarna till salu.
Mätarställningen på Renault Captur till salu är i genomsnitt 85 036 km.
Flest Renault Captur finns till salu i landskapet Uusimaa (37 bilar). Därefter kommer landskapen Pirkanmaa och Varsinais-Suomi.