Renault Captur TCe 90 Zen i årsmodell 2019 är en framhjulsdriven halvkombi med bensindrift och manuell växellåda. Motorvolymen är 0,9 liter och effekten är 66 kW (90 hk).

Annonspriset är 8 790 € (plus 349 € i expeditionsavgift). Det är 690 € (9 %) över bilbil.fi:s uppskattade marknadspris på 8 100 €. Uppskattningen bygger på 309 liknande bilar. Sannolikheten att den här bilen säljs inom de närmaste 30 dagarna är ca 65 %.

En bilhandlare säljer en bil av den här modellen vanligtvis på ca 16 dagar och en privat säljare på ca 14 dagar.

Mätarställningen är 109 000 km, vilket motsvarar ca 14 000 km per år. Bilen besiktades 9/2026, och nästa besiktning beräknas vara gjord senast 9/2028.

Utvald utrustning:

  • Nyckelfri start
  • Skinnklädsel

Den här bilen har sålts två gånger i bilbil.fi:s uppföljning:

  • 2026-09-29: såld för 7 690 €, vid 109 000 km
  • 2026-10-07: såld för 8 790 €, vid 109 000 km

Att äga bilen kostar uppskattningsvis:

Fordonsskatt och försäkring blir tillsammans ca 640 € per år.

Den ursprungliga däckdimensionen är 205/60 R16. Enligt annonsen ingår två uppsättningar däck.

Säljare är Kamux (Seinäjoki).

Bilen har varit till salu sedan 13 oktober 2026.

Grundläggande uppgifter

Registreringsnummer
LOT-563
Mätarställning
109 000 km
carVertical Verifiera mätarställningens äkthet
20 % rabatt
Motor
0,9 l, Bensin
Årsmodell
2019
Växellåda
Manuell
Drivhjul
Framhjulsdrift
Expeditionsavgift
349 €
Kaross
Halvkombi
Fordonstyp
Personbil
Färg
Grå
Däckdimension
205/60 R16
Fälgstorlek
16″
Hjuluppsättningar
2
Antal ägare
2
Antal nycklar
2
I trafik i Finland
57 st
Styrning
Vänsterstyrd
Importerad bil
Nej
Chassinummer (VIN)
VF1R8700661392945
bilbil.fi-ID
221813

Tekniska uppgifter

Effekt
66 kW / 90 hk
Acceleration (0–100 km/h)
13,1 s
Toppfart
171 km/h
Bränsleförbrukning
6,3 l/100 km (blandad körning)
Antal sittplatser
5
Antal dörrar
4
Antal växlar
5
Cylindrar
3
Överladdning
Ja
CO₂-utsläpp
139 g/km
Tjänstevikt
1 248 kg
Totalvikt
1 659 kg
Max släpvagnsvikt
1 200 kg
Släpvagnsvikt (obromsad)
620 kg
Mått (l × b × h)
4 122 × 1 778 × 1 566 mm
Första registrering
2018-12-02
Senaste besiktning
9/2026
Typgodkännandenummer
e2*2001/116*0327

Växellåda
Manuell

Utrustning

  • Nyckelfri start
  • Skinnklädsel

Utrustningsnivå

Annonspris: 8 790 €

Över marknadspris

Uppskattat marknadspris 8 100 €

Baserat på annonspriser

Jämfört med 309 bilar av samma modell och liknande årsmodeller (både aktiva annonser och annonser som nyligen tagits bort).

Så beräknas bedömningen

  • Grundvärde (Renault Captur, årsmodell 2019) 9 400 €
  • Säljs av bilhandlare +10 €
  • Manuell växellåda −1 310 €
  • Uppskattat marknadspris 8 100 €

7 500 €8 000 €8 500 €9 000 €2026-09-122026-09-222026-10-032026-10-13
DatumPrisÄndringAnnons
2026-09-127 690 €–Privatperson
2026-09-298 800 €–Kamux Tampere Lakalaiva
2026-10-048 790 €−10 €Kamux Tampere Lakalaiva
2026-10-138 790 €–Kamux Seinäjoki

Nästa besiktning ungefär 9/2028

Det är ungefär 23 månader kvar. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år. Enligt annonsen är bilen besiktad 9/2026.

Kontrollera hos Traficom

Underkännanden i samma modellserie

Av modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2019) besiktades totalt 516 bilar år 2025. Av dem registrerades 125 fel som ledde till underkännande, vilket ger 24,2 fel per hundra besiktningar. För bilar i samma ålder i hela Finland är siffran 14,1. Det är alltså klart fler fel än i bilar i samma ålder i genomsnitt.

Orsaker till underkännanden, fel per hundra besiktningar

  • Den här modellserien
  • Alla bilar
  1. Hjulaxlar och fjädring 14

    72 fel, Alla bilar 6,7

    Fram- och bakaxel, fjädring och stötdämpning, däck och fälgar

  2. Bromsar 7,6

    39 fel, Alla bilar 3,3

    Färd- och parkeringsbroms, bromsprov i rullbromsprovare, stabilitetskontroll

  3. Fordonsidentifiering 1,2

    6 fel, Alla bilar 0,4

    Registreringsskyltar och märkningar, chassinummer (VIN) och handlingar

Resterande 6,4 % av felen fördelar sig på andra delar. Flest anmärkningar gällde belysning och elutrustning (78 st). Median för mätarställningen 66 000 km.

Försäljningsperioder

Privatperson, Lempäälä, Pirkanmaa 16 dagar
Kamux Tampere Lakalaiva, Tampere, Pirkanmaa 7 dagar
Kamux Seinäjoki, Etelä-Pohjanmaa Till salu i 1 dag
2026-09-122026-09-222026-10-032026-10-13

försäljning

Försäljningar

SåldPrisMätarställningTid till saluSäljare
2026-10-078 790 € från 8 800 € (−10 €)109 000 km 7 dagarKamux Tampere Lakalaiva, Tampere, Pirkanmaa
2026-09-297 690 € 109 000 km 16 dagarPrivatperson, Lempäälä, Pirkanmaa

Ändringar i annonsen

DatumVadÄndring
2026-10-13Säljaren byttes Kamux Tampere Lakalaiva → Kamux Seinäjoki
2026-10-04Annonspris Kamux Tampere Lakalaiva8 800 € → 8 790 €
2026-09-29Säljaren byttes Privatperson → Kamux Tampere Lakalaiva
2026-09-29Annonspris Kamux Tampere Lakalaiva7 690 € → 8 800 €

Se utförligare historik hos carVertical: rapporten samlar bilens mätarställningar, eventuella skador, tidigare ägare och registreringar.

Visa historikrapport
BILBIL −20 % på rapporten
Tjänsten tillhandahålls av carVertical

€
500 € 70 000 €
9 år
1 år 9 år
Beräknad månadsbetalning ca 110 €/mån

Beräkningen bygger på en nominell ränta på 5,80 % och en månatlig kontoavgift på 5 €. Den faktiska räntan, löptiden och månadsbetalningen anges i lånebudet.

Finsk fordonsskatt enligt de skattetabeller som gäller 2026.

  • Grundskatt 141 €/år
  • Drivkraftsskatt 0 €/år
  • Fordonsskatt totalt 141 €/år

Grundskatten bestäms av CO₂-utsläppen (WLTP), 139 g/km.

Beräknad årlig försäkringspremie (trafikförsäkring + helförsäkring).

Förarens ålder 45 år

−25 % Helförsäkringskampanj hos POP Vakuutus till och med 2026-11-10

  • Trafikförsäkring210 €/år
  • Helförsäkring −25 % Utan rabatt 390 €/år 290 €/år
  • Försäkring totaltUtan rabatt 600 €/år 500 €/år

≈ 42 €/mån

Begär offert
Tjänsten tillhandahålls av POP Vakuutus

I kampanjpriset har 25 % dragits av från den uppskattade helförsäkringen. Rabatten gäller helförsäkring för personbilar enligt POP Vakuutus villkor. Det slutliga priset beror bland annat på skadehistorik och bostadsort och bestäms i offerten.

Enligt annonsen ingår två uppsättningar däck.

Kom ihåg att fråga säljaren om däckens skick.

Renault Captur (2013–2020) · 0.9 Tce. (66kW)

Däckdimensioner som passar bilen

  • 205/60 R16 Ursprunglig
  • 225/35 R20 Rekommenderad
  • 225/40 R19 Rekommenderad
  • 225/45 R18 Rekommenderad
  • 225/50 R17 Rekommenderad
  • 205/55 R17 Rekommenderad
  • 195/65 R15 Rekommenderad

Fälgstorlekar som passar bilen

15″
16″
17″
18″
19″
20″

Ursprunglig fälgstorlek: 16″

Vad betyder måtten?

Renkaatvaihtoon.fi garanterar att däcken passar just den här bilen (LOT-563).

Beställ däck Se även fälgar →

2 Omistajaa Suomi-auto Juuri huollettu Vakionopeudensäädin Keyless, avaimeton keskuslukitus ja käynnistys Metalliväri LED-päiväajovalot Navigointijärjestelmä Penkinlämmittimet edessä Sadetunnistin Äänentoistojärjestelmä kosketusnäytöllä ( Radio + BT + USB ) Monitoimiohjauspyörä nahkaverhoilulla Sähkökäyttöiset ikkunat Ilmastointi, manuaalinen Lämmitettävät sähköpeilit Ajovaloautomatiikka ISOFIX-kiinnitys takana sivuistuimissa ISOFIX-kiinnitys etuistuimessa 12V latauspistoke Taittuvat takaistuinten selkänojat (60/40) Turvatyynyt Rengaspainevalvontajärjestelmä (TPMS) Ajonvakautusjärjestelmä (ESP/ESC) Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Huoltokirja Ajotietokone Kahdet renkaat kevytmetallivanteilla 2 x avain

Vanliga frågor om den här bilen

Vilken bil har registreringsnummer LOT-563?

LOT-563 är en Renault Captur TCe 90 Zen, årsmodell 2019, med en mätarställning på 109 000 km. Bilen är till salu för 8 790 €.

Vad kostar Renault Captur TCe 90 Zen?

Renault Captur TCe 90 Zen är till salu för 8 790 €.

Är priset på den här bilen bra?

Enligt prisbedömningen på bilbil.fi ligger annonspriset över marknadspris (uppskattat marknadspris 8 100 €).

Hur länge har den här bilen varit till salu?

Annonsen började följas på bilbil.fi 13 oktober 2026.

Har den här bilen varit till salu tidigare?

Ja: bilen har 2 tidigare försäljningar i historiken. Senast såldes bilen 7 oktober 2026 för 8 790 €.

Vilken årsmodell är bilen?

Bilen är årsmodell 2019 och registrerades första gången 3 december 2018.

Hur långt har bilen gått?

Bilens mätarställning är 109 000 km.

När ska bilen besiktas nästa gång?

Utifrån uppgifterna i annonsen ska bilen besiktas nästa gång ungefär 9/2028. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år.

Hur ofta underkänns den här modellen vid besiktning?

Av bilarna i modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2019) underkändes 20,3 % vid kontrollbesiktningen 2025 (516 besiktningar, median för mätarställningen 66 000 km). Andelen underkända går inte att jämföra rakt av mellan modeller, eftersom mätarställningarna skiljer sig åt.

Hur vanlig är en Renault från 2019 i Finland?

Den 2026-06-30 fanns det 2 978 personbilar av märket Renault i trafik i Finland som togs i bruk 2019. Det motsvarar 2,3 % av alla bilar som togs i bruk det året, och det är det 15:e vanligaste märket det året bland 30 märken. Det vanligaste drivmedlet i gruppen är bensin (94,3 %). Siffran är en ögonblicksbild av hela fordonsbeståndet, inte antalet bilar till salu.

Varför underkänns bilar av den här årsmodellen vid besiktning?

För modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2019) kom felen som ledde till underkännande vid besiktningarna 2025 oftast från följande delar: hjulaxlar och fjädring, bromsar, fordonsidentifiering. Det registrerades 24,2 fel per hundra besiktningar, medan siffran för bilar i samma ålder i hela Finland är 14,1. Siffrorna avser fel, inte antal bilar, och gäller modellserien, inte den här enskilda bilen.

Vilket drivmedel och vilken växellåda har bilen?

Drivmedlet är bensin och växellådan är manuell.

Vilken utrustning har bilen?

Bland utrustningen som är värd att nämna finns Nyckelfri start, Skinnklädsel. Hela utrustningslistan finns på den här sidan.

Hur hög är bilens fordonsskatt?

Den finska fordonsskatten är 141 € per år. Beloppet består av grundskatt, som bestäms av CO₂-utsläppen eller totalvikten, och drivkraftsskatt, som betalas för andra drivmedel än bensin.

Vilken däckdimension passar bilen?

Bilens ursprungliga däckdimension är 205/60 R16.

Var finns Renault Captur TCe 90 Zen?

Bilen finns i Etelä-Pohjanmaa (Seinäjoki, Etelä-Pohjanmaa).

Hur många ägare har bilen haft?

Enligt annonsen har bilen haft 2 ägare.

Vad kostar det att äga bilen per år?

Uppskattningen är 641 € per år: fordonsskatt 141 €, försäkring 500 €. Försäkring och energi är uppskattningar, fordonsskatten är beräknad utifrån bilens egna uppgifter.

Vem säljer bilen?

Säljare är Kamux (Seinäjoki).

Var ser jag bilens prishistorik?

På den här sidan ser du ändringar i bilens annonspris, försäljningsperioder och ändringar som gjorts i annonsen.