Renault Captur TCe 90 Fête i årsmodell 2019 är en framhjulsdriven halvkombi med bensindrift och manuell växellåda. Motorvolymen är 0,9 liter och effekten är 66 kW (90 hk).

Annonspriset är 8 970 € (plus 230 € i expeditionsavgift). Det är i nivå med bilbil.fi:s uppskattade marknadspris på 8 800 €. Uppskattningen bygger på 309 liknande bilar. Sannolikheten att den här bilen säljs inom de närmaste 14 dagarna är ca 26 %.

En bilhandlare säljer en bil av den här modellen vanligtvis på ca 16 dagar och en privat säljare på ca 14 dagar.

Mätarställningen är 102 000 km, vilket motsvarar ca 14 000 km per år. Bilen besiktades 8/2025, och nästa besiktning beräknas vara gjord senast 8/2027.

Att äga bilen kostar uppskattningsvis:

Fordonsskatt och försäkring blir tillsammans ca 640 € per år.

Den ursprungliga däckdimensionen är 205/60 R16.

Säljare är Novoset (Lempäälä).

Bilen har varit till salu i 35 dagar, sedan 8 september 2026.

Grundläggande uppgifter

Registreringsnummer
GJM-292
Mätarställning
102 000 km
carVertical Verifiera mätarställningens äkthet
20 % rabatt
Motor
0,9 l, Bensin
Årsmodell
2019
Växellåda
Manuell
Drivhjul
Framhjulsdrift
Expeditionsavgift
230 €
Kaross
Halvkombi
Fordonstyp
Personbil
Färg
Grå
Däckdimension
205/60 R16
Fälgstorlek
16″
I trafik i Finland
57 st
Styrning
Vänsterstyrd
Chassinummer (VIN)
VF1R8700661782976
bilbil.fi-ID
213707

Tekniska uppgifter

Effekt
66 kW / 90 hk
Acceleration (0–100 km/h)
13,1 s
Toppfart
171 km/h
Bränsleförbrukning
6,3 l/100 km (blandad körning)
Antal sittplatser
5
Antal dörrar
4
Antal växlar
5
Cylindrar
3
Överladdning
Ja
CO₂-utsläpp
139 g/km
Tjänstevikt
1 248 kg
Totalvikt
1 659 kg
Max släpvagnsvikt
1 200 kg
Släpvagnsvikt (obromsad)
620 kg
Mått (l × b × h)
4 122 × 1 778 × 1 566 mm
Första registrering
2019-08-02
Senaste besiktning
8/2025
Typgodkännandenummer
e2*2001/116*0327

Växellåda
Manuell

Utrustning

Inga utrustningsdetaljer som särskilt bör uppmärksammas hittades i annonsen.

Utrustningsnivå

Annonspris: 8 970 €

I nivå med marknadspris

Uppskattat marknadspris 8 800 €

Baserat på annonspriser

Jämfört med 309 bilar av samma modell och liknande årsmodeller (både aktiva annonser och annonser som nyligen tagits bort).

Så beräknas bedömningen

  • Grundvärde (Renault Captur, årsmodell 2019) 10 220 €
  • Säljs av bilhandlare +10 €
  • Manuell växellåda −1 430 €
  • Uppskattat marknadspris 8 800 €

Inga prisändringar under uppföljningstiden.

Nästa besiktning ungefär 8/2027

Det är ungefär 10 månader kvar. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år. Enligt annonsen är bilen besiktad 8/2025.

Kontrollera hos Traficom

Underkännanden i samma modellserie

Av modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2019) besiktades totalt 516 bilar år 2025. Av dem registrerades 125 fel som ledde till underkännande, vilket ger 24,2 fel per hundra besiktningar. För bilar i samma ålder i hela Finland är siffran 14,1. Det är alltså klart fler fel än i bilar i samma ålder i genomsnitt.

Orsaker till underkännanden, fel per hundra besiktningar

  • Den här modellserien
  • Alla bilar
  1. Hjulaxlar och fjädring 14

    72 fel, Alla bilar 6,7

    Fram- och bakaxel, fjädring och stötdämpning, däck och fälgar

  2. Bromsar 7,6

    39 fel, Alla bilar 3,3

    Färd- och parkeringsbroms, bromsprov i rullbromsprovare, stabilitetskontroll

  3. Fordonsidentifiering 1,2

    6 fel, Alla bilar 0,4

    Registreringsskyltar och märkningar, chassinummer (VIN) och handlingar

Resterande 6,4 % av felen fördelar sig på andra delar. Flest anmärkningar gällde belysning och elutrustning (78 st). Median för mätarställningen 66 000 km.

Försäljningsperioder

Novoset Oy, Lempäälä, Pirkanmaa Till salu i 35 dagar
2026-09-082026-09-202026-10-012026-10-13

Försäljningar

Inga tidigare försäljningar kända.

Se utförligare historik hos carVertical: rapporten samlar bilens mätarställningar, eventuella skador, tidigare ägare och registreringar.

Visa historikrapport
BILBIL −20 % på rapporten
Tjänsten tillhandahålls av carVertical

€
500 € 70 000 €
9 år
1 år 9 år
Beräknad månadsbetalning ca 112 €/mån

Beräkningen bygger på en nominell ränta på 5,80 % och en månatlig kontoavgift på 5 €. Den faktiska räntan, löptiden och månadsbetalningen anges i lånebudet.

Finsk fordonsskatt enligt de skattetabeller som gäller 2026.

  • Grundskatt 141 €/år
  • Drivkraftsskatt 0 €/år
  • Fordonsskatt totalt 141 €/år

Grundskatten bestäms av CO₂-utsläppen (WLTP), 139 g/km.

Genomsnittligt utsläpp för bensindrivna personbilar som registrerades första gången 2019 var 143,9 g/km (WLTP). Den här bilens utsläpp är 5 g/km lägre.

Beräknad årlig försäkringspremie (trafikförsäkring + helförsäkring).

Förarens ålder 45 år

−25 % Helförsäkringskampanj hos POP Vakuutus till och med 2026-11-10

  • Trafikförsäkring210 €/år
  • Helförsäkring −25 % Utan rabatt 390 €/år 290 €/år
  • Försäkring totaltUtan rabatt 600 €/år 500 €/år

≈ 42 €/mån

Begär offert
Tjänsten tillhandahålls av POP Vakuutus

I kampanjpriset har 25 % dragits av från den uppskattade helförsäkringen. Rabatten gäller helförsäkring för personbilar enligt POP Vakuutus villkor. Det slutliga priset beror bland annat på skadehistorik och bostadsort och bestäms i offerten.

Kom ihåg att fråga säljaren om däckens skick.

Renault Captur (2013–2020) · 0.9 Tce. (66kW)

Däckdimensioner som passar bilen

  • 205/60 R16 Ursprunglig
  • 225/35 R20 Rekommenderad
  • 225/40 R19 Rekommenderad
  • 225/45 R18 Rekommenderad
  • 225/50 R17 Rekommenderad
  • 205/55 R17 Rekommenderad
  • 195/65 R15 Rekommenderad

Fälgstorlekar som passar bilen

15″
16″
17″
18″
19″
20″

Ursprunglig fälgstorlek: 16″

Vad betyder måtten?

Renkaatvaihtoon.fi garanterar att däcken passar just den här bilen (GJM-292).

Beställ däck Se även fälgar →

Lisätiedot . SOITOT OSCAR 0406726770 (myös whatsapp)! - Laajakasko 1. vuodeksi -20%! -Kotiintoimitus 0e! Kompakti ja käytännöllinen Renault Captur manuaalivaihteistolla. Varustelusta löytyvät muun muassa ilmastointi, penkinlämmittimet, nahkaratti, kevytmetallivanteet ja sumuvalot. Tärkeimpiä varusteita: -Ilmastointi -Penkinlämmittimet -Nahkaverhoiltu ohjauspyörä -16" kevytmetallivanteet -Sumuvalot -Hätäjarrutusavustin -Isofix-kiinnityspisteet -Rengaspainevalvontajärjestelmä -Start-stop-järjestelmä -ECO-tila -Sähkötoiminen keskuslukitus -Sähkötoimiset ikkunat turvatoiminnolla -Tummennetut ikkunat -Tähän autoon saatavilla Finntakuu lisäturva 12kk/24kk alk. vain 8e/kk! SOITA TAI OTA YHTEYTTÄ, NIIN KERRON MIELELLÄNI LISÄÄ AUTOSTA! KYSY MYÖS JOUSTAVAA JA EDULLISTA RAHOITUSTA SEKÄ HYVITYSTARJOUSTA VAIHTOAUTOSTASI! TERVETULOA TUTUSTUMAAN JA KOEAJOLLE!

Vanliga frågor om den här bilen

Vilken bil har registreringsnummer GJM-292?

GJM-292 är en Renault Captur TCe 90 Fête, årsmodell 2019, med en mätarställning på 102 000 km. Bilen är till salu för 8 970 €.

Vad kostar Renault Captur TCe 90 Fête?

Renault Captur TCe 90 Fête är till salu för 8 970 €.

Är priset på den här bilen bra?

Enligt prisbedömningen på bilbil.fi ligger annonspriset i nivå med marknadspris (uppskattat marknadspris 8 800 €).

Hur länge har den här bilen varit till salu?

Bilen har varit till salu i minst 35 dagar. Annonsen började följas på bilbil.fi 8 september 2026.

Har den här bilen varit till salu tidigare?

Bilen har inga tidigare genomförda försäljningar.

Vilken årsmodell är bilen?

Bilen är årsmodell 2019 och registrerades första gången 2 augusti 2019.

Hur långt har bilen gått?

Bilens mätarställning är 102 000 km.

När ska bilen besiktas nästa gång?

Utifrån uppgifterna i annonsen ska bilen besiktas nästa gång ungefär 8/2027. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år.

Hur ofta underkänns den här modellen vid besiktning?

Av bilarna i modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2019) underkändes 20,3 % vid kontrollbesiktningen 2025 (516 besiktningar, median för mätarställningen 66 000 km). Andelen underkända går inte att jämföra rakt av mellan modeller, eftersom mätarställningarna skiljer sig åt.

Hur vanlig är en Renault från 2019 i Finland?

Den 2026-06-30 fanns det 2 978 personbilar av märket Renault i trafik i Finland som togs i bruk 2019. Det motsvarar 2,3 % av alla bilar som togs i bruk det året, och det är det 15:e vanligaste märket det året bland 30 märken. Det vanligaste drivmedlet i gruppen är bensin (94,3 %). Siffran är en ögonblicksbild av hela fordonsbeståndet, inte antalet bilar till salu.

Varför underkänns bilar av den här årsmodellen vid besiktning?

För modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2019) kom felen som ledde till underkännande vid besiktningarna 2025 oftast från följande delar: hjulaxlar och fjädring, bromsar, fordonsidentifiering. Det registrerades 24,2 fel per hundra besiktningar, medan siffran för bilar i samma ålder i hela Finland är 14,1. Siffrorna avser fel, inte antal bilar, och gäller modellserien, inte den här enskilda bilen.

Vilket drivmedel och vilken växellåda har bilen?

Drivmedlet är bensin och växellådan är manuell.

Hur hög är bilens fordonsskatt?

Den finska fordonsskatten är 141 € per år. Beloppet består av grundskatt, som bestäms av CO₂-utsläppen eller totalvikten, och drivkraftsskatt, som betalas för andra drivmedel än bensin.

Vilken däckdimension passar bilen?

Bilens ursprungliga däckdimension är 205/60 R16.

Var finns Renault Captur TCe 90 Fête?

Bilen finns i Pirkanmaa (Lempäälä, Pirkanmaa).

Vad kostar det att äga bilen per år?

Uppskattningen är 641 € per år: fordonsskatt 141 €, försäkring 500 €. Försäkring och energi är uppskattningar, fordonsskatten är beräknad utifrån bilens egna uppgifter.

Vem säljer bilen?

Säljare är Novoset (Lempäälä).

Var ser jag bilens prishistorik?

På den här sidan ser du ändringar i bilens annonspris, försäljningsperioder och ändringar som gjorts i annonsen.