Renault Captur i årsmodell 2017 är en framhjulsdriven halvkombi med bensindrift och automatlåda. Motorvolymen är 1,2 liter och effekten är 87 kW (118 hk).

Annonspriset är 10 750 € (plus 290 € i expeditionsavgift). Det är 550 € (5 %) över bilbil.fi:s uppskattade marknadspris på 10 200 €. Uppskattningen bygger på 196 liknande bilar.

En bilhandlare säljer en bil av den här modellen vanligtvis på ca 16 dagar och en privat säljare på ca 14 dagar.

Mätarställningen är 83 000 km, vilket motsvarar ca 9 000 km per år. Bilen besiktades 10/2025, och nästa besiktning ska vara gjord senast 1/2027.

Utvald utrustning:

  • Parkeringssensorer

Att äga bilen kostar uppskattningsvis:

Fordonsskatt och försäkring blir tillsammans ca 680 € per år.

Den ursprungliga däckdimensionen är 205/55 R17. Enligt annonsen ingår två uppsättningar däck.

Säljare är Autolähde (Tampere).

Bilen har varit till salu i 101 dagar, sedan 4 juli 2026.

Grundläggande uppgifter

Registreringsnummer
MMX-631
Mätarställning
83 000 km
carVertical Verifiera mätarställningens äkthet
20 % rabatt
Motor
1,2 l, Bensin
Årsmodell
2017
Växellåda
Automat
Drivhjul
Framhjulsdrift
Expeditionsavgift
290 €
Kaross
Halvkombi
Fordonstyp
Personbil
Färg
Grå
Däckdimension
205/55 R17
Fälgstorlek
17″
Hjuluppsättningar
2
I trafik i Finland
416 st
Styrning
Vänsterstyrd
Importerad bil
Nej
Chassinummer (VIN)
VF12RAU1D57109532
bilbil.fi-ID
80524

Tekniska uppgifter

Effekt
87 kW / 118 hk
Acceleration (0–100 km/h)
10,9 s
Toppfart
192 km/h
Bränsleförbrukning
7 l/100 km (stadskörning)
Antal sittplatser
5
Antal dörrar
4
Antal växlar
6
Cylindrar
4
Överladdning
Ja
CO₂-utsläpp
125 g/km
Tjänstevikt
1 259 kg
Totalvikt
1 723 kg
Max släpvagnsvikt
1 200 kg
Släpvagnsvikt (obromsad)
625 kg
Mått (l × b × h)
4 122 × 1 778 × 1 566 mm
Första registrering
2017-01-13
Senaste besiktning
10/2025
Typgodkännandenummer
e2*2001/116*0327

Växellåda
Automat

Utrustning

  • Parkeringssensorer

Utrustningsnivå

Annonspris: 10 750 €

Över marknadspris

Uppskattat marknadspris 10 200 €

Baserat på annonspriser

Jämfört med 196 bilar av samma modell och liknande årsmodeller (både aktiva annonser och annonser som nyligen tagits bort).

Så beräknas bedömningen

  • Grundvärde (Renault Captur, årsmodell 2017) 9 420 €
  • Automatlåda +760 €
  • Säljs av bilhandlare +20 €
  • Uppskattat marknadspris 10 200 €

Utan statistiskt urskiljbar effekt i den här gruppen: parkeringssensorer.

Inga prisändringar under uppföljningstiden.

Nästa besiktning 1/2027

Det är ungefär 3 månader kvar. I Finland besiktas en bil som är över 10 år gammal varje år. Enligt annonsen är bilen besiktad 10/2025.

Kontrollera hos Traficom

Underkännanden i samma modellserie

Av modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2017) besiktades totalt 158 bilar år 2025. Av dem registrerades 69 fel som ledde till underkännande, vilket ger 43,7 fel per hundra besiktningar. För bilar i samma ålder i hela Finland är siffran 24,2. Det är alltså klart fler fel än i bilar i samma ålder i genomsnitt.

Orsaker till underkännanden, fel per hundra besiktningar

  • Den här modellserien
  • Alla bilar
  1. Hjulaxlar och fjädring 24,7

    39 fel, Alla bilar 12,8

    Fram- och bakaxel, fjädring och stötdämpning, däck och fälgar

  2. Bromsar 15,2

    24 fel, Alla bilar 5,1

    Färd- och parkeringsbroms, bromsprov i rullbromsprovare, stabilitetskontroll

  3. Fordonsidentifiering 1,9

    3 fel, Alla bilar 0,5

    Registreringsskyltar och märkningar, chassinummer (VIN) och handlingar

Flest anmärkningar gällde belysning och elutrustning (38 st). Median för mätarställningen 92 000 km.

Försäljningsperioder

Autolähde Oy, Tampere, Pirkanmaa Till salu i 101 dagar
2026-07-042026-08-072026-09-092026-10-13

Försäljningar

Inga tidigare försäljningar kända.

Se utförligare historik hos carVertical: rapporten samlar bilens mätarställningar, eventuella skador, tidigare ägare och registreringar.

Visa historikrapport
BILBIL −20 % på rapporten
Tjänsten tillhandahålls av carVertical

€
500 € 70 000 €
10 år
1 år 10 år
Beräknad månadsbetalning ca 123 €/mån

Beräkningen bygger på en nominell ränta på 5,80 % och en månatlig kontoavgift på 5 €. Den faktiska räntan, löptiden och månadsbetalningen anges i lånebudet.

Finsk fordonsskatt enligt de skattetabeller som gäller 2026.

  • Grundskatt 153 €/år
  • Drivkraftsskatt 0 €/år
  • Fordonsskatt totalt 153 €/år

Grundskatten bestäms av CO₂-utsläppen (NEDC), 125 g/km.

Genomsnittligt utsläpp för bensindrivna personbilar som registrerades första gången 2017 var 118,5 g/km (NEDC). Den här bilens utsläpp är 7 g/km högre.

Beräknad årlig försäkringspremie (trafikförsäkring + helförsäkring).

Förarens ålder 45 år

−25 % Helförsäkringskampanj hos POP Vakuutus till och med 2026-11-10

  • Trafikförsäkring220 €/år
  • Helförsäkring −25 % Utan rabatt 410 €/år 310 €/år
  • Försäkring totaltUtan rabatt 630 €/år 530 €/år

≈ 44 €/mån

Begär offert
Tjänsten tillhandahålls av POP Vakuutus

I kampanjpriset har 25 % dragits av från den uppskattade helförsäkringen. Rabatten gäller helförsäkring för personbilar enligt POP Vakuutus villkor. Det slutliga priset beror bland annat på skadehistorik och bostadsort och bestäms i offerten.

Enligt annonsen ingår två uppsättningar däck.

Kom ihåg att fråga säljaren om däckens skick.

Renault Captur (2013–2020) · 1.2 Tce. (88kW)

Däckdimensioner som passar bilen

  • 205/55 R17 Ursprunglig
  • 225/35 R20 Rekommenderad
  • 225/40 R19 Rekommenderad
  • 225/45 R18 Rekommenderad
  • 225/50 R17 Rekommenderad
  • 205/60 R16 Rekommenderad
  • 195/65 R15 Rekommenderad

Fälgstorlekar som passar bilen

15″
16″
17″
18″
19″
20″

Ursprunglig fälgstorlek: 17″

Vad betyder måtten?

Renkaatvaihtoon.fi garanterar att däcken passar just den här bilen (MMX-631).

Beställ däck Se även fälgar →

Syksyn kovin korkotarjous vaihtoautoille on nyt käynnissä! Saat kaikkiin vaihtoautoihin kiinteän 1,99 % koron (+kulut), kun otat mukaan yllättäviltä korjauskuluilta suojaavan Fragus-lisäturvan. Lisäturvan pituudeksi voidaan määrittää 12-36 kuukautta. Lisätietoja lisäturvasta: https://fragus.com/fi/tuotteemme-ja-palvelumme/gosafe-tuotteet/gosafe-complete/ Saat siis tuplaturvan: korkosi ei nouse koko rahoitusaikana, vaikka Euribor pomppaisi ja Fragus suojaa korjauskuluilta! Kattava Fragus-lisäturva voidaan liittää rahoitukseen, vaikutus alk. 9 € /kk. Ilman lisäturvaa vaihtoauton korko on 2,99 %, kun rahoitussumma on max. 40 000 €. Yli 40 000 euron rahoitukseen korko on lisäturvan kanssa 2,99 % ja ilman sitä 3,99 %. Vertaa kokonaiskustannusta tai kk-maksua niin näet, kuinka edullisia olemme. Ja muista: tämä poikkeuksellinen tarjous on voimassa vain kampanjan ajan!Todella tyylikäs ja näppärä Renault Captur! Seuraava katsastus vasta 1/2027.Vakionopeudensäädin, Pysäköintitutkat, Navigointijärjestelmä, Lohkolämmitin sisätilanpistokkeella, Kahdet renkaat, Bluetooth, Automaatti-ilmastointi, Penkinlämmittimet, Huoltokirja, Yms.Kysy tähän autoon edullinen vaihto- tai rahoitustarjous!

Vanliga frågor om den här bilen

Vilken bil har registreringsnummer MMX-631?

MMX-631 är en Renault Captur, årsmodell 2017, med en mätarställning på 83 000 km. Bilen är till salu för 10 750 €.

Vad kostar Renault Captur?

Renault Captur är till salu för 10 750 €.

Är priset på den här bilen bra?

Enligt prisbedömningen på bilbil.fi ligger annonspriset över marknadspris (uppskattat marknadspris 10 200 €).

Hur länge har den här bilen varit till salu?

Bilen har varit till salu i minst 101 dagar. Annonsen började följas på bilbil.fi 4 juli 2026.

Har den här bilen varit till salu tidigare?

Bilen har inga tidigare genomförda försäljningar.

Vilken årsmodell är bilen?

Bilen är årsmodell 2017 och registrerades första gången 13 januari 2017.

Hur långt har bilen gått?

Bilens mätarställning är 83 000 km.

När ska bilen besiktas nästa gång?

Enligt annonsen ska bilen besiktas nästa gång 1/2027. I Finland besiktas en bil som är över 10 år gammal varje år.

Hur ofta underkänns den här modellen vid besiktning?

Av bilarna i modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2017) underkändes 27,2 % vid kontrollbesiktningen 2025 (158 besiktningar, median för mätarställningen 92 000 km). Andelen underkända går inte att jämföra rakt av mellan modeller, eftersom mätarställningarna skiljer sig åt.

Hur vanlig är en Renault från 2017 i Finland?

Den 2026-06-30 fanns det 4 222 personbilar av märket Renault i trafik i Finland som togs i bruk 2017. Det motsvarar 3,1 % av alla bilar som togs i bruk det året, och det är det 12:e vanligaste märket det året bland 31 märken. Det vanligaste drivmedlet i gruppen är bensin (88,7 %). Siffran är en ögonblicksbild av hela fordonsbeståndet, inte antalet bilar till salu.

Varför underkänns bilar av den här årsmodellen vid besiktning?

För modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2017) kom felen som ledde till underkännande vid besiktningarna 2025 oftast från följande delar: hjulaxlar och fjädring, bromsar, fordonsidentifiering. Det registrerades 43,7 fel per hundra besiktningar, medan siffran för bilar i samma ålder i hela Finland är 24,2. Siffrorna avser fel, inte antal bilar, och gäller modellserien, inte den här enskilda bilen.

Vilket drivmedel och vilken växellåda har bilen?

Drivmedlet är bensin och växellådan är automat.

Vilken utrustning har bilen?

Bland utrustningen som är värd att nämna finns Parkeringssensorer. Hela utrustningslistan finns på den här sidan.

Hur hög är bilens fordonsskatt?

Den finska fordonsskatten är 153 € per år. Beloppet består av grundskatt, som bestäms av CO₂-utsläppen eller totalvikten, och drivkraftsskatt, som betalas för andra drivmedel än bensin.

Vilken däckdimension passar bilen?

Bilens ursprungliga däckdimension är 205/55 R17.

Var finns Renault Captur?

Bilen finns i Pirkanmaa (Tampere, Pirkanmaa).

Vad kostar det att äga bilen per år?

Uppskattningen är 683 € per år: fordonsskatt 153 €, försäkring 530 €. Försäkring och energi är uppskattningar, fordonsskatten är beräknad utifrån bilens egna uppgifter.

Vem säljer bilen?

Säljare är Autolähde (Tampere).

Var ser jag bilens prishistorik?

På den här sidan ser du ändringar i bilens annonspris, försäljningsperioder och ändringar som gjorts i annonsen.