36 770 €
Novoset Oy, Lempäälä, Pirkanmaa
Begagnade bilar, modeller och prisnivåer
9:e populäraste märket i Finland (av 140 märken)*
*mätt i antal aktiva annonser
Kia är det 9:e populäraste bilmärket i Finland: 3 304 bilar är till salu, vilket är 4,4 % av alla bilar till salu i Finland. Medianen för annonspriserna är 22 490 € och genomsnittet 26 521 €; den billigaste bilen kostar 699 € och den dyraste 90 808 €. De populäraste modellerna är Ceed, Sportage och Stonic. Det vanligaste drivmedlet är bensin (42 % av bilarna till salu) och den vanligaste karossen SUV (45 %). Mätarställningen är i genomsnitt 82 486 km. Mediantiden till salu är 13 dagar. Andelen underkända var i genomsnitt 27 % vid besiktningarna 2025.
1 / 8Ceed
487 till salu · 1 562 sålda
1 / 8Cerato
23 till salu · 139 sålda
1 / 8EV9
76 till salu · 101 sålda
1 / 8Ceed
487 till salu · 1 562 sålda
1 / 8Sportage
349 till salu · 723 sålda
1 / 8Stonic
306 till salu · 453 sålda
1 / 8EV6
218 till salu · 441 sålda
1 / 8Rio
216 till salu · 751 sålda
1 / 8Sorento
151 till salu · 318 sålda
1 / 8EV5
147 till salu · 54 sålda
1 / 8Picanto
146 till salu · 240 sålda
1 / 8Niro
142 till salu · 598 sålda
1 / 8EV3
140 till salu · 179 sålda
1 / 8EV4
132 till salu · 71 sålda
1 / 8K4
115 till salu · 58 sålda
1 / 8Xceed
98 till salu · 224 sålda
1 / 8EV2
98 till salu · 45 sålda
1 / 8ProCeed
90 till salu · 120 sålda
36 770 €
Novoset Oy, Lempäälä, Pirkanmaa
13 800 €
Privatperson, Turku, Varsinais-Suomi
15 790 €
Saka Finland Oy Tuusula, Uusimaa
10 900 €
Privatperson, Vantaa, Uusimaa
9 490 €
Saka Finland Oy Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
13 900 €
J. Rinta-Jouppi Tampere, Lielahti, Tampere, Pirkanmaa
9 500 €
Privatperson, Kerava, Uusimaa
41 900 €
Saka Finland Oy Varisto, Vantaa, Uusimaa
17 990 €
Autokeskus Oy, Airport, Vantaa, Uusimaa
43 580 €
Rinta-Joupin Autoliike Espoo (Nihtisilta), Espoo, Uusimaa
54 000 €
Autokeskus Oy, Konala, Helsinki, Uusimaa
74 900 €
Autokeskus Oy, Airport, Vantaa, Uusimaa
11 900 €
Saka Finland Oy Järvenpää, Uusimaa
40 900 €
Rinta-Joupin Autoliike, Espoo, Uusimaa
74 900 €
Autokeskus Oy, Airport, Vantaa, Uusimaa
29 900 €
Autokeskus Oy, Konala, Helsinki, Uusimaa
49 900 €
Käyttöauto Oy Kokkola, Keski-Pohjanmaa
29 900 €
Autokeskus Oy, Konala, Helsinki, Uusimaa
19 890 €
Saka Finland Oy Porvoo, Uusimaa
77 690 €
Hedin Automotive Kerava, Uusimaa
Andel underkända i genomsnitt 27 % (75 304 besiktningar 2025, median för mätarställning 140 000 km).
13:e pålitligaste märket av 27 vid besiktningarna 2025.
Färd- och parkeringsbroms, bromsprov i rullbromsprovare, stabilitetskontroll
Fram- och bakaxel, fjädring och stötdämpning, däck och fälgar
Styrleder och styrstänger, styrväxel
Avgasmätning, OBD-system samt olje-, vätske- och bränsleläckage
Ram, bottenplatta och tröskelbalkar, avgassystem, bränsletank
Vid besiktningarna 2025 registrerades 36 569 fel som ledde till underkännande, vid 75 304 besiktningar. Resterande 5 % av felen fördelar sig på övriga poster. Den vanligaste enskilda felposten var etuakselisto (5 859 underkännanden).
Siffrorna avser fel, inte antal bilar: en underkänd bil har ofta flera fel. Andelarna är beräknade på alla fel som ledde till underkännande.
Andelen underkända är inte direkt jämförbar mellan modeller, eftersom mätarställningen skiljer sig åt.
| Årsmodell | Till salu | Annonspris (median) |
|---|---|---|
| 2027 | 188 | 45 790 € |
| 2026 | 976 | 43 900 € |
| 2025 | 137 | 38 900 € |
| 2024 | 131 | 31 900 € |
| 2023 | 217 | 25 900 € |
| 2022 | 236 | 22 885 € |
| 2021 | 217 | 18 380 € |
| 2020 | 161 | 15 850 € |
| 2019 | 157 | 14 900 € |
| 2018 | 111 | 12 390 € |
| 2017 | 93 | 10 990 € |
| 2016 | 95 | 9 900 € |
| 2015 | 82 | 8 775 € |
| 2014 | 86 | 7 895 € |
| 2013 | 93 | 7 390 € |
| 2012 | 77 | 6 440 € |
| 2011 | 74 | 5 495 € |
| 2010 | 44 | 3 465 € |
| 2009 | 19 | 4 399 € |
| 2008 | 52 | 2 624 € |
| 2007 | 25 | 2 900 € |
| 2006 | 42 | 2 400 € |
| 2005 | 19 | 2 750 € |
| 2004 | 4 | 2 725 € |
Värdeminskning i genomsnitt 13,4 %/år
Genomsnittlig påverkan på annonspriset enligt prisbedömningsmodellen, för bilar som har utrustningen. Andelen är beräknad på Kia med prisbedömning. Den lodräta linjen i stapeln och snittsiffran visar hur mycket samma utrustning i genomsnitt påverkar priset i alla modeller.
Tid till salu (median) 13 dagar
Privatpersoner har dessutom 243 annonser för Kia. Siffrorna avser annonser till salu per kedja.
| Landskap | Till salu | Andel | Medianpris |
|---|---|---|---|
| Uusimaa | 1 042 | 31,2 % | 26 311 € |
| Pirkanmaa | 351 | 10,5 % | 18 770 € |
| Varsinais-Suomi | 321 | 9,6 % | 18 890 € |
| Pohjois-Pohjanmaa | 222 | 6,7 % | 15 835 € |
| Päijät-Häme | 153 | 4,6 % | 24 090 € |
| Pohjois-Savo | 142 | 4,3 % | 21 045 € |
| Satakunta | 132 | 4 % | 19 095 € |
| Kanta-Häme | 124 | 3,7 % | 18 635 € |
| Kymenlaakso | 121 | 3,6 % | 27 990 € |
| Etelä-Karjala | 118 | 3,5 % | 20 900 € |
| Keski-Suomi | 116 | 3,5 % | 19 900 € |
| Etelä-Pohjanmaa | 113 | 3,4 % | 20 900 € |
| Pohjois-Karjala | 90 | 2,7 % | 44 755 € |
| Lappi | 86 | 2,6 % | 24 231 € |
| Pohjanmaa | 69 | 2,1 % | 26 490 € |
| Etelä-Savo | 64 | 1,9 % | 21 400 € |
| Keski-Pohjanmaa | 38 | 1,1 % | 29 692 € |
| Kainuu | 35 | 1 % | 32 489 € |
| Ahvenanmaa | 0 | 0 % | – |
Tryck på ett landskap på kartan eller i tabellen.
Läget 2026-06-30, hela Fastlandsfinland
I Finland finns 119 390 personbilar av märket Kia i trafik, 4,3 % av hela personbilsbeståndet.
Det vanligaste året för första gången i trafik är 2021, med 9 060 bilar i trafik.
Personbilar i Ålands separata register ingår inte i siffrorna.
5 645 bilar, 4,6 % av alla importerade begagnade bilar
Till salu 3 433
Det finns 3 304 begagnade Kia till salu i Finland. bilbil.fi listar alla begagnade Kia med priser och prisbedömningar; de största säljarna är Hedin Automotive, Kamux, Saka.
Medianen för annonspriserna på Kia till salu är 22 490 € och genomsnittet 26 521 €. Priserna ligger mellan 699 € och 90 808 €.
För nya bilar finns ingen prislista, men prisnivån för begagnade Kia visas per modell. Medianen för annonspriserna är 22 490 €, och de billigaste börjar på 699 €.
Den billigaste modellen är Cerato, med en median för annonspriset på 1 980 €. Den dyraste är EV9 (67 895 €).
Den populäraste modellen är Ceed (487 bilar till salu). Därefter kommer Sportage och Stonic.
Kia är det 9:e populäraste bilmärket i Finland: märkets andel av alla bilar till salu är 4,4 %.
Utifrån medianen av annonspriserna per årsmodell sjunker värdet på en begagnad Kia med i genomsnitt 13,4 % per år.
Andelen underkända för Kia vid besiktningarna 2025 var i genomsnitt 27 % (75 304 besiktningar). Kia är det 13:e pålitligaste märket av 27. Genomsnittet för hela landet var 26,9 %. Andelen underkända är inte direkt jämförbar, eftersom mätarställningen skiljer sig åt.
Till salu finns 992 helelbilar från Kia och 243 laddhybrider.
Sålda Kia låg vanligtvis ute till salu i 13 dagar innan annonsen togs bort.
Det vanligaste drivmedlet är bensin: 42 % av Kia till salu.
73 % av Kia till salu har automatlåda.
93 % av Kia till salu är annonser från bilhandlare och 7 % från privatpersoner.
Den vanligaste karossen är SUV: 45 % av bilarna till salu.
Mätarställningen på Kia till salu är i genomsnitt 82 486 km.
Flest Kia finns till salu i landskapet Uusimaa (1 042 bilar). Därefter kommer landskapen Pirkanmaa och Varsinais-Suomi.
| Carens | 36 | 78 | 6 865 € | 1 499–14 900 € | 8 d | 2,8 % | 1 265 | 2014 | 225 761 km | Familjebuss |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Carnival | 7 | 16 | 4 399 € | 1 350–29 000 € | 22 d | – | 157 | 2009 | 224 786 km | Familjebuss |
| Ceed | 487 | 1 562 | 12 900 € | 699–30 056 € | 11 d | 1,4 % | 35 895 | 2019 | 141 016 km | Kombi |
| Cerato | 23 | 139 | 1 980 € | 850–3 390 € | 7 d | 0,7 % | 3 472 | 2006 | 221 667 km | Halvkombi |
| e-Niro | 1 | 4 | 25 880 € | 25 880–25 880 € | 5 d | – | – | 2023 | 105 000 km | SUV |
| EV6 | 218 | 441 | 39 885 € | 20 990–65 900 € | 15 d | 7,5 % | 2 925 | 2023 | 49 307 km | SUV |
| Magentis | 6 | 20 | 2 570 € | 1 999–3 950 € | 14 d | – | 382 | 2008 | 244 903 km | Sedan |
| Niro | 142 | 598 | 22 945 € | 8 900–44 117 € | 12 d | 1,6 % | 10 397 | 2022 | 79 665 km | SUV |
| Opirus | 0 | 2 | – | – | 5 d | – | 25 | – | – | – |
| Optima | 87 | 289 | 12 790 € | 3 950–24 900 € | 13 d | 2,3 % | 3 815 | 2018 | 165 637 km | Kombi |
| Picanto | 146 | 240 | 14 645 € | 1 750–22 762 € | 16 d | 2,6 % | 5 520 | 2025 | 42 027 km | Halvkombi |
| ProCeed | 90 | 120 | 20 185 € | 1 950–34 390 € | 17 d | 5,7 % | 1 577 | 2020 | 110 114 km | Kombi |
| Rio | 216 | 751 | 10 710 € | 1 100–17 990 € | 11 d | 1,1 % | 20 110 | 2019 | 103 137 km | Halvkombi |
| Sorento | 151 | 318 | 17 900 € | 1 250–49 900 € | 18 d | 3,2 % | 4 691 | 2017 | 203 880 km | SUV |
| Soul | 24 | 36 | 6 645 € | 3 100–12 800 € | 22 d | 2 % | 1 172 | 2012 | 176 309 km | Halvkombi |
| Sportage | 349 | 723 | 17 900 € | 1 690–54 118 € | 15 d | 3 % | 11 694 | 2019 | 133 958 km | SUV |
| Stinger | 7 | 15 | 26 990 € | 20 890–34 950 € | 17 d | – | 107 | 2019 | 100 571 km | Sedan |
| Stonic | 306 | 453 | 24 815 € | 7 400–32 779 € | 16 d | 4,2 % | 7 273 | 2026 | 35 676 km | SUV |
| Venga | 46 | 101 | 5 895 € | 1 950–14 500 € | 18 d | 1,2 % | 3 813 | 2012 | 143 223 km | Halvkombi |
| Xceed | 98 | 224 | 21 850 € | 13 590–33 611 € | 17 d | 4,1 % | 2 411 | 2022 | 54 090 km | Halvkombi |
| cee'd | 0 | 7 | – | – | 4 d | – | 4 | – | – | – |
| e-Soul | 5 | 23 | 22 700 € | 15 790–26 900 € | 12 d | – | – | 2020 | 68 000 km | Halvkombi |
| EV2 | 98 | 45 | 35 085 € | 32 680–37 890 € | 24 d | – | – | 2027 | 628 km | SUV |
| EV3 | 140 | 179 | 45 790 € | 34 960–57 790 € | 26 d | 10 % | 1 395 | 2026 | 2 342 km | SUV |
| EV4 | 132 | 71 | 49 035 € | 36 900–59 590 € | 40 d | – | 112 | 2026 | 2 027 km | Halvkombi |
| EV5 | 147 | 54 | 55 900 € | 47 900–67 190 € | 40 d | – | 34 | 2026 | 1 219 km | SUV |
| EV9 | 76 | 101 | 67 895 € | 56 690–90 808 € | 15 d | 11,5 % | 660 | 2025 | 33 842 km | SUV |
| K4 | 115 | 58 | 36 146 € | 27 332–48 804 € | 48 d | – | 24 | 2026 | 898 km | Kombi |
| K7 | 1 | 0 | 15 900 € | 15 900–15 900 € | – | – | – | 2016 | 108 000 km | Sedan |
| Mohave | 0 | 1 | – | – | 15 d | – | 1 | – | – | – |
| Muu | 0 | 1 | – | – | 5 d | – | – | – | – | – |
| Niro Electric | 13 | 67 | 22 690 € | 17 590–25 490 € | 14 d | – | – | 2020 | 118 154 km | Kombi |
| Niro plug-in | 15 | 50 | 15 290 € | 10 390–20 900 € | 30 d | – | – | 2019 | 113 733 km | Kombi |
| PV5 | 70 | 56 | 48 990 € | 39 990–70 670 € | 24 d | – | 28 | 2026 | 637 km | Familjebuss |
| PV5 Cargo | 52 | 36 | 48 990 € | 36 770–54 990 € | 56 d | – | – | 2026 | 712 km | Övrigt |