Renault Captur TCe 140 EDC7-aut Intens i årsmodell 2021 är en framhjulsdriven halvkombi med hybriddrift och automatlåda. Motorvolymen är 1,3 liter och effekten är 103 kW (140 hk).

Annonspriset är 14 400 € (plus 295 € i expeditionsavgift). Det är i nivå med bilbil.fi:s uppskattade marknadspris på 14 500 €. Uppskattningen bygger på 267 liknande bilar.

Annonspriset har sänkts med 500 € från det ursprungliga priset på 14 900 €. En bilhandlare säljer en bil av den här modellen vanligtvis på ca 16 dagar och en privat säljare på ca 14 dagar.

Mätarställningen är 94 000 km, vilket motsvarar ca 18 000 km per år. Bilen besiktades 8/2025, och nästa besiktning beräknas vara gjord senast 8/2027. Den vanligaste orsaken till underkännande vid besiktning i den här modellserien är styrning.

Utvald utrustning:

  • Dragkrok
  • Adaptiv farthållare
  • LED-strålkastare
  • Backkamera
  • Nyckelfri start
  • Parkeringssensorer

Att äga bilen kostar uppskattningsvis:

Fordonsskatt och försäkring blir tillsammans ca 770 € per år.

Den ursprungliga däckdimensionen är 215/60 R17. Enligt annonsen ingår två uppsättningar däck.

Säljare är Vaihtokaara (Pori).

Bilen har varit till salu i 101 dagar, sedan 4 juli 2026.

Grundläggande uppgifter

Registreringsnummer
ESS-655
Mätarställning
94 000 km
carVertical Verifiera mätarställningens äkthet
20 % rabatt
Motor
1,3 l, Hybrid
Årsmodell
2021
Växellåda
Automat
Drivhjul
Framhjulsdrift
Expeditionsavgift
295 €
Kaross
Halvkombi
Fordonstyp
Personbil
Färg
Vit
Däckdimension
215/60 R17
Fälgstorlek
17″
Hjuluppsättningar
2
I trafik i Finland
177 st
Styrning
Vänsterstyrd
Importerad bil
Nej
Chassinummer (VIN)
VF1RJB00766843987
bilbil.fi-ID
80570

Tekniska uppgifter

Effekt
103 kW / 140 hk
Acceleration (0–100 km/h)
9,2 s
Toppfart
196 km/h
Bränsleförbrukning
6,3 l/100 km (blandad körning)
Antal sittplatser
5
Antal dörrar
5
Cylindrar
4
Överladdning
Ja
CO₂-utsläpp
134 g/km
Tjänstevikt
1 373 kg
Totalvikt
1 834 kg
Max släpvagnsvikt
1 500 kg
Släpvagnsvikt (obromsad)
685 kg
Mått (l × b × h)
4 227 × 1 797 × 1 576 mm
Första registrering
2021-09-09
Senaste besiktning
8/2025
Typgodkännandenummer
e2*2007/46*0684

Växellåda
Automat

Utrustning

  • Adaptiv farthållare
  • Backkamera
  • Dragkrok
  • LED-strålkastare
  • Nyckelfri start
  • Parkeringssensorer

Utrustningsnivå

Annonspris: 14 400 €

I nivå med marknadspris

Uppskattat marknadspris 14 500 €

Baserat på annonspriser

Jämfört med 267 bilar av samma modell och liknande årsmodeller (både aktiva annonser och annonser som nyligen tagits bort).

Så beräknas bedömningen

  • Grundvärde (Renault Captur, årsmodell 2021) 15 730 €
  • Automatlåda +800 €
  • Backkamera +730 €
  • Säljs av bilhandlare +20 €
  • Drivmedel: Hybrid −1 200 €
  • Hög mätarställning −1 580 €
  • Uppskattat marknadspris 14 500 €

Utan statistiskt urskiljbar effekt i den här gruppen: led-strålkastare, parkeringssensorer, adaptiv farthållare.

13 500 €14 000 €14 500 €15 000 €2026-07-042026-08-072026-09-092026-10-13
DatumPrisÄndring
2026-07-0414 900 €–
2026-08-0114 480 €−420 €
2026-09-0414 340 €−140 €
2026-09-2613 980 €−360 €
2026-10-1114 400 €+420 €

Nästa besiktning ungefär 8/2027

Det är ungefär 10 månader kvar. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år. Enligt annonsen är bilen besiktad 8/2025.

Kontrollera hos Traficom

Underkännanden i samma modellserie

Av modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2021) besiktades totalt 737 bilar år 2025. Av dem registrerades 161 fel som ledde till underkännande, vilket ger 21,8 fel per hundra besiktningar. För bilar i samma ålder i hela Finland är siffran 10,2. Det är alltså klart fler fel än i bilar i samma ålder i genomsnitt.

Orsaker till underkännanden, fel per hundra besiktningar

  • Den här modellserien
  • Alla bilar
  1. Styrning 18,3

    135 fel, Alla bilar 0,7

    Styrleder och styrstänger, styrväxel

  2. Hjulaxlar och fjädring 1,6

    12 fel, Alla bilar 5,5

    Fram- och bakaxel, fjädring och stötdämpning, däck och fälgar

  3. Fordonsidentifiering 0,5

    4 fel, Alla bilar 0,7

    Registreringsskyltar och märkningar, chassinummer (VIN) och handlingar

Resterande 6,2 % av felen fördelar sig på andra delar. Flest anmärkningar gällde provkörning och sikt (19 st). Median för mätarställningen 50 000 km.

Försäljningsperioder

Vaihtokaara Pori, Satakunta Till salu i 101 dagar
2026-07-042026-08-072026-09-092026-10-13

Försäljningar

Inga tidigare försäljningar kända.

Ändringar i annonsen

DatumVadÄndring
2026-10-11Annonspris 13 980 € → 14 400 €
2026-09-26Annonspris 14 340 € → 13 980 €
2026-09-04Annonspris 14 480 € → 14 340 €
2026-08-01Annonspris 14 900 € → 14 480 €

Se utförligare historik hos carVertical: rapporten samlar bilens mätarställningar, eventuella skador, tidigare ägare och registreringar.

Visa historikrapport
BILBIL −20 % på rapporten
Tjänsten tillhandahålls av carVertical

€
500 € 70 000 €
10 år
1 år 10 år
Beräknad månadsbetalning ca 163 €/mån

Beräkningen bygger på en nominell ränta på 5,80 % och en månatlig kontoavgift på 5 €. Den faktiska räntan, löptiden och månadsbetalningen anges i lånebudet.

Finsk fordonsskatt enligt de skattetabeller som gäller 2026.

  • Grundskatt 134 €/år
  • Drivkraftsskatt 0 €/år
  • Fordonsskatt totalt 134 €/år

Grundskatten bestäms av CO₂-utsläppen (WLTP), 134 g/km.

Genomsnittligt utsläpp för bensindrivna personbilar som registrerades första gången 2021 var 129,9 g/km (WLTP). Den här bilens utsläpp är 4 g/km högre.

Beräknad årlig försäkringspremie (trafikförsäkring + helförsäkring).

Förarens ålder 45 år

−25 % Helförsäkringskampanj hos POP Vakuutus till och med 2026-11-10

  • Trafikförsäkring230 €/år
  • Helförsäkring −25 % Utan rabatt 540 €/år 410 €/år
  • Försäkring totaltUtan rabatt 770 €/år 640 €/år

≈ 53 €/mån

Begär offert
Tjänsten tillhandahålls av POP Vakuutus

I kampanjpriset har 25 % dragits av från den uppskattade helförsäkringen. Rabatten gäller helförsäkring för personbilar enligt POP Vakuutus villkor. Det slutliga priset beror bland annat på skadehistorik och bostadsort och bestäms i offerten.

Enligt annonsen ingår två uppsättningar däck.

Kom ihåg att fråga säljaren om däckens skick.

Renault Captur (2021–2022) · 1.3 TCe. (103kW)

Däckdimensioner som passar bilen

  • 215/60 R17 Ursprunglig
  • 225/45 R19 Rekommenderad
  • 215/55 R18 Rekommenderad
  • 225/55 R17 Rekommenderad
  • 225/60 R16 Rekommenderad
  • 215/65 R16 Rekommenderad

Fälgstorlekar som passar bilen

16″
17″
18″
19″

Ursprunglig fälgstorlek: 17″

Vad betyder måtten?

Renkaatvaihtoon.fi garanterar att däcken passar just den här bilen (ESS-655).

Beställ däck Se även fälgar →

ACC, Tutkat, Peruutuskamera, Navigointi, Kaistavahti, 2xrenkaat, Vetokoukku # TOIMITAMME AUTOT VELOITUKSETTA KOTIIN. KYSY LISÄÄ MYYJILTÄMME # # Auto Porin liikkeessä. Puh. 020 730 2351 # Katso tarkemmat tiedot ajoneuvosta verkkosivuiltamme osoitteessa: https://www.vaihtokaara.fi/auto/ESS-655/ ja ota heti yhteyttä asiakaspalveluumme chatissa! Varusteet mm: - Mukautuva vakionopeudensäädin - Kaistavahti - Ratinlämmitin - (Keyless Entry) Avaimeton käynnistys- ja lukitusjärjestelmä - Tutkat - Peruutuskamera - Navigointi - Kahdet renkaat - Vetokoukku - Matkapuhelinvarustus - Suomi Auto # Tarkista varusteiden oikeellisuus myyjältä # # Tähän autoon on mahdollista saada Kaaraturva 12kk/20tkm. Kysy lisää myyjältä # # Toimitamme autot myös kotiin! Kysy lisää myyjältä # # Varaa sivuiltamme henkilökohtainen WhatsApp videoesittely # # Vaihtokaaralla on myynnissä noin 500:n auton valikoima! Asiakkaana voit ostaa auton kaikista 5:stä liikkeestämme kotiin toimitettuna tai noutamalla auto lähimmästä toimipisteestämme. Kysy lisää myyjiltämme #

Vanliga frågor om den här bilen

Vilken bil har registreringsnummer ESS-655?

ESS-655 är en Renault Captur TCe 140 EDC7-aut Intens, årsmodell 2021, med en mätarställning på 94 000 km. Bilen är till salu för 14 400 €.

Vad kostar Renault Captur TCe 140 EDC7-aut Intens?

Renault Captur TCe 140 EDC7-aut Intens är till salu för 14 400 €.

Är priset på den här bilen bra?

Enligt prisbedömningen på bilbil.fi ligger annonspriset i nivå med marknadspris (uppskattat marknadspris 14 500 €).

Hur länge har den här bilen varit till salu?

Bilen har varit till salu i minst 101 dagar. Annonsen började följas på bilbil.fi 4 juli 2026.

Har priset sänkts?

Ja. Annonspriset är 500 € lägre än det ursprungliga annonspriset.

Har den här bilen varit till salu tidigare?

Bilen har inga tidigare genomförda försäljningar.

Vilken årsmodell är bilen?

Bilen är årsmodell 2021 och registrerades första gången 9 september 2021.

Hur långt har bilen gått?

Bilens mätarställning är 94 000 km.

När ska bilen besiktas nästa gång?

Utifrån uppgifterna i annonsen ska bilen besiktas nästa gång ungefär 8/2027. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år.

Hur ofta underkänns den här modellen vid besiktning?

Av bilarna i modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2021) underkändes 19,9 % vid kontrollbesiktningen 2025 (737 besiktningar, median för mätarställningen 50 000 km). Andelen underkända går inte att jämföra rakt av mellan modeller, eftersom mätarställningarna skiljer sig åt.

Hur vanlig är en Renault från 2021 i Finland?

Den 2026-06-30 fanns det 1 705 personbilar av märket Renault i trafik i Finland som togs i bruk 2021. Det motsvarar 1,4 % av alla bilar som togs i bruk det året, och det är det 18:e vanligaste märket det året bland 34 märken. Det vanligaste drivmedlet i gruppen är bensin (58,6 %). Siffran är en ögonblicksbild av hela fordonsbeståndet, inte antalet bilar till salu.

Varför underkänns bilar av den här årsmodellen vid besiktning?

För modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2021) kom felen som ledde till underkännande vid besiktningarna 2025 oftast från följande delar: styrning, hjulaxlar och fjädring, fordonsidentifiering. Det registrerades 21,8 fel per hundra besiktningar, medan siffran för bilar i samma ålder i hela Finland är 10,2. Siffrorna avser fel, inte antal bilar, och gäller modellserien, inte den här enskilda bilen.

Vilket drivmedel och vilken växellåda har bilen?

Drivmedlet är hybrid och växellådan är automat.

Vilken utrustning har bilen?

Bland utrustningen som är värd att nämna finns Dragkrok, Adaptiv farthållare, LED-strålkastare, Backkamera, Nyckelfri start. Hela utrustningslistan finns på den här sidan.

Hur hög är bilens fordonsskatt?

Den finska fordonsskatten är 134 € per år. Beloppet består av grundskatt, som bestäms av CO₂-utsläppen eller totalvikten, och drivkraftsskatt, som betalas för andra drivmedel än bensin.

Vilken däckdimension passar bilen?

Bilens ursprungliga däckdimension är 215/60 R17.

Var finns Renault Captur TCe 140 EDC7-aut Intens?

Bilen finns i Satakunta (Pori, Satakunta).

Vad kostar det att äga bilen per år?

Uppskattningen är 774 € per år: fordonsskatt 134 €, försäkring 640 €. Försäkring och energi är uppskattningar, fordonsskatten är beräknad utifrån bilens egna uppgifter.

Vem säljer bilen?

Säljare är Vaihtokaara (Pori).

Var ser jag bilens prishistorik?

På den här sidan ser du ändringar i bilens annonspris, försäljningsperioder och ändringar som gjorts i annonsen.