Renault Captur i årsmodell 2021 är en framhjulsdriven halvkombi med laddhybriddrift och automatlåda. Motorvolymen är 1,6 liter och effekten är 68 kW (92 hk). Batterikapaciteten är 9,8 kWh och räckvidden är 45 km enligt tillverkaren. AC-laddningens effekt är 3,6 kW.

Annonspriset är 14 900 € (plus 349 € i expeditionsavgift). Det är 1 000 € (7 %) över bilbil.fi:s uppskattade marknadspris på 13 900 €. Uppskattningen bygger på 267 liknande bilar. Sannolikheten att den här bilen säljs inom de närmaste 30 dagarna är ca 63 %.

En bilhandlare säljer en bil av den här modellen vanligtvis på ca 16 dagar och en privat säljare på ca 14 dagar.

Mätarställningen är 86 000 km, vilket motsvarar ca 15 000 km per år. Bilen besiktades 12/2024, och nästa besiktning beräknas vara gjord senast 12/2026. Den vanligaste orsaken till underkännande vid besiktning i den här modellserien är styrning.

Utvald utrustning:

  • Backkamera
  • Nyckelfri start

Att äga bilen kostar uppskattningsvis:

Fordonsskatt, försäkring och el blir tillsammans ca 1 420 € per år.

Den ursprungliga däckdimensionen är 215/60 R17.

Säljare är Kamux (Porvoo).

Bilen har varit till salu i 5 dagar, sedan 8 oktober 2026.

Grundläggande uppgifter

Registreringsnummer
MYV-255
Mätarställning
86 000 km
carVertical Verifiera mätarställningens äkthet
20 % rabatt
Motor
1,6 l, Laddhybrid
Årsmodell
2021
Växellåda
Automat
Drivhjul
Framhjulsdrift
Expeditionsavgift
349 €
Kaross
Halvkombi
Fordonstyp
Personbil
Färg
Blå
Däckdimension
215/60 R17
Fälgstorlek
17″
I trafik i Finland
206 st
Styrning
Vänsterstyrd
Importerad bil
Nej
Chassinummer (VIN)
VF1RJB00465529106
bilbil.fi-ID
264218

Tekniska uppgifter

Effekt
68 kW / 92 hk
Vridmoment
144 Nm
Acceleration (0–100 km/h)
10,1 s
Toppfart
175 km/h
Batterikapacitet
9,8 kWh
Elektrisk räckvidd
45 km
Bränsleförbrukning
1,6 l/100 km (blandad körning)
Antal sittplatser
5
Antal dörrar
5
Cylindrar
4
Överladdning
Nej
CO₂-utsläpp
33 g/km
Tjänstevikt
1 639 kg
Totalvikt
2 060 kg
Max släpvagnsvikt
750 kg
Släpvagnsvikt (obromsad)
750 kg
Mått (l × b × h)
4 227 × 1 797 × 1 576 mm
Första registrering
2020-12-21
Senaste besiktning
12/2024
Typgodkännandenummer
e2*2007/46*0684

45 km Räckvidd WLTP
9,8 kWh Batterikapacitet

Laddtid

  • Hemmaladdning (AC 3,6 kW) ca 2,7 h från tom till full · för den här modellen

Laddkontakter · för den här modellen

Växelström (AC)
  • Type 2
Långsam laddning

Räckvidd

  • WLTP45 km
  • På sommarenca 38 km
  • På vinternca 29 km

Växellåda
Automat

Utrustning

  • Backkamera
  • Nyckelfri start

Utrustningsnivå

Annonspris: 14 900 €

Över marknadspris

Uppskattat marknadspris 13 900 €

Baserat på annonspriser

Jämfört med 267 bilar av samma modell och liknande årsmodeller (både aktiva annonser och annonser som nyligen tagits bort).

Så beräknas bedömningen

  • Grundvärde (Renault Captur, årsmodell 2021) 13 740 €
  • Automatlåda +700 €
  • Backkamera +640 €
  • Säljs av bilhandlare +10 €
  • Drivmedel: Laddhybrid −1 190 €
  • Uppskattat marknadspris 13 900 €

Inga prisändringar under uppföljningstiden.

Nästa besiktning ungefär 12/2026

Det är ungefär 2 månader kvar. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år. Enligt annonsen är bilen besiktad 12/2024.

Kontrollera hos Traficom

Underkännanden i samma modellserie

Av modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2021) besiktades totalt 737 bilar år 2025. Av dem registrerades 161 fel som ledde till underkännande, vilket ger 21,8 fel per hundra besiktningar. För bilar i samma ålder i hela Finland är siffran 10,2. Det är alltså klart fler fel än i bilar i samma ålder i genomsnitt.

Orsaker till underkännanden, fel per hundra besiktningar

  • Den här modellserien
  • Alla bilar
  1. Styrning 18,3

    135 fel, Alla bilar 0,7

    Styrleder och styrstänger, styrväxel

  2. Hjulaxlar och fjädring 1,6

    12 fel, Alla bilar 5,5

    Fram- och bakaxel, fjädring och stötdämpning, däck och fälgar

  3. Fordonsidentifiering 0,5

    4 fel, Alla bilar 0,7

    Registreringsskyltar och märkningar, chassinummer (VIN) och handlingar

Resterande 6,2 % av felen fördelar sig på andra delar. Flest anmärkningar gällde provkörning och sikt (19 st). Median för mätarställningen 50 000 km.

Försäljningsperioder

Kamux Porvoo, Uusimaa Till salu i 5 dagar
2026-10-082026-10-102026-10-122026-10-13

Försäljningar

Inga tidigare försäljningar kända.

Ändringar i annonsen

DatumVadÄndring
2026-10-11Mätarställning 87 000 km → 86 000 km Siffran minskade, kontrollera mätarhistoriken

Se utförligare historik hos carVertical: rapporten samlar bilens mätarställningar, eventuella skador, tidigare ägare och registreringar.

Visa historikrapport
BILBIL −20 % på rapporten
Tjänsten tillhandahålls av carVertical

€
500 € 70 000 €
10 år
1 år 10 år
Beräknad månadsbetalning ca 169 €/mån

Beräkningen bygger på en nominell ränta på 5,80 % och en månatlig kontoavgift på 5 €. Den faktiska räntan, löptiden och månadsbetalningen anges i lånebudet.

Finsk fordonsskatt enligt de skattetabeller som gäller 2026.

  • Grundskatt 106 €/år
  • Drivkraftsskatt 73 €/år
  • Fordonsskatt totalt 179 €/år

Grundskatten bestäms av CO₂-utsläppen (WLTP), 33 g/km. Drivkraftsskatten bygger på totalvikten (2060 kg).

Genomsnittligt utsläpp för laddhybrider som registrerades första gången 2020 var 42,5 g/km (WLTP). Den här bilens utsläpp är 9 g/km lägre.

En uppskattning av bilens laddkostnader och hushållets totala elräkning. Justera körsträcka, laddningens fördelning och bostadstyp efter din egen situation.

Körsträcka per år 15 000 km
Andel hemmaladdning 80 %
  • Hemmaladdning· 1 878 kWh 376 €/år
  • Offentlig laddning· 444 kWh 244 €/år
  • Övrig elförbrukning· 6 000 kWh 1 200 €/år
  • Fasta avgifter 120 €/år
  • Total elräkning 1 940 €/år

≈ 162 €/mån · varav bilens laddning ca 620 €/år

Laddningens kWh-mängd inkluderar effektförlust: det tas mer från nätet än det som går till batteriet (hemmaladdning ca 12 %, snabbladdning ca 7 %).

  • Elförbrukning 25 kWh/100 km (uppskattad)
  • Jämförelse: motsvarande bensinbil ca 1 943 €/år

För en laddhybrid antar uppskattningen ca 55 % eldrift. Resten körs på bensin (ca 874 €/år).

Rekommenderas

Spotpris eller fast pris?

Elbilar laddas oftast på natten, och laddningen går att tidsstyra. Utnyttjar du de billigaste timmarna (till exempel med tidsstyrd laddning) är ett avtal med spotpris vanligtvis det billigaste. Kan eller vill du inte följa elpriset och tajma laddningen är ett avtal med fast pris tryggare: priset går att förutse och prisspikar kommer inte som en överraskning.

Elavtal

  • Nordic Green Energy · Ilmasto pörssisähkö Billigast

    Margin and monthly fee −50% for 12 months

    • Påslag 0,68 cent/kWh 54 €/år
    • Fast avgift 5,98 €/mån 72 €/år
    • Bolagets andel 125 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 630 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 756 €/år
    • Första året −63 € 693 €/år

    Includes a Tallink Silja gift card

    Visa erbjudande
  • Vihreä Älyenergia · Verraton

    Margin 0.34 c/kWh and standing charge €2.99/month for 12 months

    • Påslag 0,59 cent/kWh 46 €/år
    • Fast avgift 4,99 €/mån 60 €/år
    • Bolagets andel 106 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 630 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 737 €/år
    • Första året −44 € 693 €/år

    Open-ended contract, two weeks’ notice period

    Visa erbjudande
  • Hehku Energia · Hehku Pörssi

    Standing charge €0 for 3 months

    • Påslag 0,39 cent/kWh 31 €/år
    • Fast avgift 4,5 €/mån 54 €/år
    • Bolagets andel 85 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 630 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 715 €/år
    • Första året −14 € 701 €/år
    Visa erbjudande
  • Vihreä Älyenergia · Vire Tuuli

    2 months €0, reduced margin for 12 months

    • Påslag 0,99 cent/kWh 78 €/år
    • Fast avgift 5,99 €/mån 72 €/år
    • Bolagets andel 150 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 630 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 780 €/år
    • Första året −79 € 702 €/år

    100% wind power

    Visa erbjudande
  • Vattenfall · Optimi Pörssisähkö

    Standing charge €0 for 6 months

    • Påslag 0,5 cent/kWh 39 €/år
    • Fast avgift 5,95 €/mån 71 €/år
    • Bolagets andel 111 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 630 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 741 €/år
    • Första året −36 € 705 €/år

    Fossil-free

    Visa erbjudande
  • Cheap Energy · Pörssisähkö

    Margin and standing charge reduced for 6 months

    • Påslag 0,78 cent/kWh 61 €/år
    • Fast avgift 4,9 €/mån 59 €/år
    • Bolagets andel 120 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 630 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 751 €/år
    • Första året −45 € 706 €/år
    Visa erbjudande
  • Fortum · Fortum Tarkka

    Standing charge €0 for 3 months

    • Påslag 0,59 cent/kWh 46 €/år
    • Fast avgift 5,99 €/mån 72 €/år
    • Bolagets andel 118 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 630 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 749 €/år
    • Första året −18 € 731 €/år
    Visa erbjudande
  • Vihreä Älyenergia · Hintalukko
    • Påslag 0,59 cent/kWh 46 €/år
    • Fast avgift 4,99 €/mån 60 €/år
    • Bolagets andel 106 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 630 €/år
    • Totalkostnad 737 €/år

    You can lock in the margin

    Visa erbjudande
  • Fortum · Fortum Latauspaketti

    2 c/kWh cashback on home charging

    • Påslag 0,59 cent/kWh 46 €/år
    • Fast avgift 9,99 €/mån 120 €/år
    • Bolagets andel 166 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 630 €/år
    • Ersättning för hemmaladdning 2 cent/kWh −38 €/år
    • Totalkostnad 759 €/år

    20% off rapid charging (Charge & Drive) or €0.10/kWh at Tesla chargers

    Visa erbjudande
  • Aalto Energia · Luotsi Pörssisähkö

    Margin 0.34 c/kWh + standing charge €0 for 4 months

    • Påslag 1,99 cent/kWh 157 €/år
    • Fast avgift 5,95 €/mån 71 €/år
    • Bolagets andel 228 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 630 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 858 €/år
    • Första året −67 € 791 €/år

    After 4 months 0.54 c/kWh until 31 Dec 2026, then 1.99 c/kWh

    Visa erbjudande
  • Nordic Green Energy · Uusiutuva pörssisähkö

    Monthly fee −50% for 6 months

    • Påslag 0,99 cent/kWh 78 €/år
    • Fast avgift 9,99 €/mån 120 €/år
    • Bolagets andel 198 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 630 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 828 €/år
    • Första året −30 € 798 €/år

    100% renewable; includes a Tallink Silja gift card

    Visa erbjudande

Sorterat efter totalkostnad under första året vid den här förbrukningen (7 878 kWh/år), rabatter inräknade. Totalkostnaden är det löpande priset efter rabattperioden. Elpriset är ett antaget genomsnittligt spotpris som du kan justera ovan. Själva spotelen kostar lika mycket hos alla, avtalen skiljer sig i påslag och fast avgift. Överföringsavgift och skatter betalas separat till elnätsbolaget. Priserna kan ändras, så kontrollera aktuellt pris på partnerns webbplats.

Siffrorna är uppskattningar utifrån angivna priser och förbrukning. Den faktiska kostnaden beror på hur du laddar, elpriset och bilens verkliga förbrukning.

Beräknad årlig försäkringspremie (trafikförsäkring + helförsäkring).

Förarens ålder 45 år

−25 % Helförsäkringskampanj hos POP Vakuutus till och med 2026-11-10

  • Trafikförsäkring210 €/år
  • Helförsäkring −25 % Utan rabatt 540 €/år 410 €/år
  • Försäkring totaltUtan rabatt 750 €/år 620 €/år

≈ 52 €/mån

Begär offert
Tjänsten tillhandahålls av POP Vakuutus

I kampanjpriset har 25 % dragits av från den uppskattade helförsäkringen. Rabatten gäller helförsäkring för personbilar enligt POP Vakuutus villkor. Det slutliga priset beror bland annat på skadehistorik och bostadsort och bestäms i offerten.

Kom ihåg att fråga säljaren om däckens skick.

Renault Captur (2020–2025) · 1.6 E-Tech. (68kW)

Däckdimensioner som passar bilen

  • 215/60 R17 Ursprunglig
  • 235/40 R20 Rekommenderad
  • 225/45 R19 Rekommenderad
  • 215/55 R18 Rekommenderad
  • 215/65 R16 Rekommenderad

Fälgstorlekar som passar bilen

16″
17″
18″
19″
20″

Ursprunglig fälgstorlek: 17″

Vad betyder måtten?

Renkaatvaihtoon.fi garanterar att däcken passar just den här bilen (MYV-255).

Beställ däck Se även fälgar →

Vakionopeudensäädin Keyless, avaimeton keskuslukitus ja käynnistys Lämmitettävä ohjauspyörä LED-ajovalot LED-päiväajovalot Peruutuskamera Digimittaristo Penkinlämmittimet edessä Pysäköintitutka takana Nopeusrajoitus-tunnistin / Liikennemerkkiavustin Kaistavahti Sadetunnistin Osanahkaverhoilu Bluetooth handsfree matkapuhelinvarustus Bluetooth Audio USB -liitin Radio Avaimeton moottorin käynnistys Kosketusnäyttö Monitoimiohjauspyörä nahkaverhoilulla Paikallaanpitoavustin (Auto Hold) Keskuslukitus, avaimeton Ilmastointi, automaattinen Keskuslukitus, kaukosäätöinen Sisääntaittuvat peilit Sähköpeilit Automaattisesti himmentyvä taustapeili Puheohjaus Ajovaloautomatiikka ISOFIX-kiinnitys takana sivuistuimissa ISOFIX-kiinnitys etuistuimessa Taittuvat takaistuinten selkänojat (60/40) Audio-sisääntuloliitäntä (AUX) Sähkötoiminen seisontajarru Turvatyynyt Rengaspainevalvontajärjestelmä (TPMS) Ajonvakautusjärjestelmä (ESP/ESC) Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Ajovalojen pesulaite Ohjaustehostin Start-stop-järjestelmä Ajotietokone Hätäjarruavustin (EBA)

Vanliga frågor om den här bilen

Vilken bil har registreringsnummer MYV-255?

MYV-255 är en Renault Captur, årsmodell 2021, med en mätarställning på 86 000 km. Bilen är till salu för 14 900 €.

Vad kostar Renault Captur?

Renault Captur är till salu för 14 900 €.

Är priset på den här bilen bra?

Enligt prisbedömningen på bilbil.fi ligger annonspriset över marknadspris (uppskattat marknadspris 13 900 €).

Hur länge har den här bilen varit till salu?

Bilen har varit till salu i minst 5 dagar. Annonsen började följas på bilbil.fi 8 oktober 2026.

Har den här bilen varit till salu tidigare?

Bilen har inga tidigare genomförda försäljningar.

Vilken årsmodell är bilen?

Bilen är årsmodell 2021 och registrerades första gången 21 december 2020.

Hur långt har bilen gått?

Bilens mätarställning är 86 000 km.

När ska bilen besiktas nästa gång?

Utifrån uppgifterna i annonsen ska bilen besiktas nästa gång ungefär 12/2026. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år.

Hur ofta underkänns den här modellen vid besiktning?

Av bilarna i modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2021) underkändes 19,9 % vid kontrollbesiktningen 2025 (737 besiktningar, median för mätarställningen 50 000 km). Andelen underkända går inte att jämföra rakt av mellan modeller, eftersom mätarställningarna skiljer sig åt.

Hur vanlig är en Renault från 2021 i Finland?

Den 2026-06-30 fanns det 1 705 personbilar av märket Renault i trafik i Finland som togs i bruk 2021. Det motsvarar 1,4 % av alla bilar som togs i bruk det året, och det är det 18:e vanligaste märket det året bland 34 märken. Det vanligaste drivmedlet i gruppen är bensin (58,6 %). Siffran är en ögonblicksbild av hela fordonsbeståndet, inte antalet bilar till salu.

Varför underkänns bilar av den här årsmodellen vid besiktning?

För modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2021) kom felen som ledde till underkännande vid besiktningarna 2025 oftast från följande delar: styrning, hjulaxlar och fjädring, fordonsidentifiering. Det registrerades 21,8 fel per hundra besiktningar, medan siffran för bilar i samma ålder i hela Finland är 10,2. Siffrorna avser fel, inte antal bilar, och gäller modellserien, inte den här enskilda bilen.

Vilket drivmedel och vilken växellåda har bilen?

Drivmedlet är laddhybrid och växellådan är automat.

Vilken utrustning har bilen?

Bland utrustningen som är värd att nämna finns Backkamera, Nyckelfri start. Hela utrustningslistan finns på den här sidan.

Hur hög är bilens fordonsskatt?

Den finska fordonsskatten är 179 € per år. Beloppet består av grundskatt, som bestäms av CO₂-utsläppen eller totalvikten, och drivkraftsskatt, som betalas för andra drivmedel än bensin.

Vilken däckdimension passar bilen?

Bilens ursprungliga däckdimension är 215/60 R17.

Vilken batterikapacitet och räckvidd har bilen?

Batteriets kapacitet är 9,8 kWh och den angivna räckvidden är ca 45 km.

Var finns Renault Captur?

Bilen finns i Uusimaa (Porvoo, Uusimaa).

Vad kostar det att äga bilen per år?

Uppskattningen är 1 419 € per år: fordonsskatt 179 €, försäkring 620 €, el 620 €. Försäkring och energi är uppskattningar, fordonsskatten är beräknad utifrån bilens egna uppgifter.

Vem säljer bilen?

Säljare är Kamux (Porvoo).

Var ser jag bilens prishistorik?

På den här sidan ser du ändringar i bilens annonspris, försäljningsperioder och ändringar som gjorts i annonsen.