Vuoden 2021 Renault Captur on etuvetoinen viistoperä, lataushybridikäyttöinen ja automaattivaihteinen. Moottorin tilavuus on 1,6 litraa ja teho 68 kW eli 92 hevosvoimaa. Auton akun koko on 9,8 kWh ja toimintamatka 45 km valmistajan ilmoittamana. Vaihtovirtalatauksen teho on 3,6 kW.

Pyyntihinta on 14 900 € (lisäksi 349 € toimistomaksu). Se on 1 000 € (7 %) yli bilbil.fi:n arvioiman markkinahinnan 13 900 €. Arvio perustuu 267 vastaavaan autoon. Tämän auton myyntitodennäköisyys seuraavan 30 päivän aikana on noin 63 %.

Autoliike myy tämän mallin auton tyypillisesti noin 16 päivässä ja yksityinen myyjä noin 14 päivässä.

Mittarissa on 86 000 km, eli autolla on ajettu noin 15 000 km vuodessa. Auto on katsastettu 12/2024, ja seuraava katsastus on arviolta 12/2026. Yleisin katsastuksen hylkäyssyy tässä mallisarjassa on ohjauslaitteet.

Huomionarvoiset varusteet:

  • Peruutuskamera
  • Avaimeton käynnistys

Auton pitäminen maksaa arviolta:

Ajoneuvovero, vakuutus ja sähkö ovat yhteensä noin 1 420 € vuodessa.

Auton alkuperäinen rengaskoko on 215/60 R17.

Myyjänä on Kamux (Porvoo).

Auto on ollut myynnissä 5 päivää, 8.10.2026 alkaen.

Perustiedot

Rekisterinumero
MYV-255
Mittarilukema
86 000 km
carVertical Varmenna mittarilukeman aitous
20 % alennus
Moottori
1,6 l, Lataushybridi
Vuosimalli
2021
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Etuveto
Toimistomaksu
349 €
Korimalli
Viistoperä
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Sininen
Rengaskoko
215/60 R17
Vannekoko
17″
Liikennekäytössä Suomessa
206 kpl
Ohjauslaite
Vasemmalla
Tuontiauto
Ei
VIN-numero
VF1RJB00465529106
bilbil.fi-ID
264218

Tekniset tiedot

Teho
68 kW / 92 hv
Vääntö
144 Nm
Kiihtyvyys (0–100)
10,1 s
Huippunopeus
175 km/h
Akkukapasiteetti
9,8 kWh
Sähköinen kantama
45 km
Polttoaineen kulutus
1,6 l/100 km (yhdistetty)
Henkilömäärä
5
Ovien lukumäärä
5
Sylinterit
4
Ahdin
Ei
CO2-päästöt
33 g/km
Omamassa
1 639 kg
Kokonaismassa
2 060 kg
Suurin vetopaino
750 kg
Vetomassa (ei jarruja)
750 kg
Mitat (p × l × k)
4 227 × 1 797 × 1 576 mm
Ensirekisteröinti
21.12.2020
Viimeisin katsastus
12/2024
Tyyppihyväksyntänumero
e2*2007/46*0684

45 km Toimintamatka WLTP
9,8 kWh Akkukapasiteetti

Latausaika

  • Kotilataus (AC 3,6 kW) n. 2,7 h tyhjästä täyteen · tälle mallille

Latausliitännät · tälle mallille

Vaihtovirta (AC)
  • Type 2
Hidaslataus

Toimintamatka

  • WLTP45 km
  • Kesällän. 38 km
  • Talvellan. 29 km

Vaihteisto
Automaatti

Varusteet

  • Avaimeton käynnistys
  • Peruutuskamera

Varusteluarvio

Pyyntihinta: 14 900 €

Yli markkinahinnan

Markkinahinta-arvio 13 900 €

Perustuu pyyntihintoihin

Verrattu 267 saman mallin lähivuosimallien autoon (myynnissä olevat ja äskettäin myynnistä poistuneet ilmoitukset).

Arvion muodostuminen

  • Perusarvo (Renault Captur, vm. 2021) 13 740 €
  • Automaattivaihteisto +700 €
  • Peruutuskamera +640 €
  • Autoliikkeen myymä +10 €
  • Käyttövoima: Lataushybridi −1 190 €
  • Markkinahinta-arvio 13 900 €

Ei hinnanmuutoksia seuranta-aikana.

Seuraava katsastus arviolta 12/2026

Aikaa on noin 2 kuukautta. Alle 10-vuotias auto katsastetaan kahden vuoden välein. Ilmoituksen mukaan auto on katsastettu 12/2024.

Tarkista Traficomista

Hylkäykset samassa mallisarjassa

Mallisarjasta Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2021) katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 737 autoa. Niistä kirjattiin 161 hylkäykseen johtanutta vikaa, eli 21,8 vikaa sataa katsastusta kohti. Saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 10,2. Vikoja on siis selvästi enemmän kuin samanikäisissä autoissa keskimäärin.

Hylkäysten syyt, vikaa sataa katsastusta kohti

  • Tämä mallisarja
  • Kaikki autot
  1. Ohjauslaitteet 18,3

    135 vikaa, Kaikki autot 0,7

    Ohjausnivelet ja -tangot, ohjausvaihde

  2. Akselisto ja jousitus 1,6

    12 vikaa, Kaikki autot 5,5

    Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet

  3. Ajoneuvon tunnistus 0,5

    4 vikaa, Kaikki autot 0,7

    Rekisterikilvet ja -merkinnät, valmistenumero ja asiapaperit

Loput 6,2 % vioista jakautuu muihin kohteisiin. Eniten korjauskehotuksia tuli kohteesta koeajo ja näkyvyys (19 kpl). Ajokilometrien mediaani 50 000 km.

Myyntijaksot

Kamux Porvoo, Uusimaa 5 pv myynnissä
8.10.202610.10.202612.10.202614.10.2026

Kaupat

Ei aiempia kauppoja tiedossa.

Ilmoituksen muutokset

PäiväMikäMuutos
11.10.2026Mittarilukema 87 000 km → 86 000 km Lukema pieneni, tarkista mittarihistoria

Katso tarkemmat historiatiedot carVerticalista: raportti kokoaa auton mittarilukemat, mahdolliset vauriot, aiemmat omistajat ja rekisteröinnit.

Katso historiaraportti
BILBIL −20 % raportista
Palvelun tarjoaa carVertical

Autoliikkeeltä ostaessa kannattaa kysyä rahoitustarjous suoraan liikkeestä. Ennen sitä kannattaa kuitenkin hakea lainatarjous myös Rahalaitokselta: näet vertailukohdan liikkeen tarjoukselle ja voit neuvotella paremmat ehdot.

Tarjousten katsominen on maksutonta eikä velvoita mihinkään. Rahalaitos kilpailuttaa puolestasi jopa 25 luotonantajaa yhdellä hakemuksella.

€
500 € 70 000 €
10 vuotta
1 vuosi 10 vuotta
Arvioitu kuukausierä n. 169 €/kk
Katso tarjoukset
Kilpailutuksen tarjoaa Rahalaitos

Kuluttajansuojalain mukainen todellinen vuosikorko on 7,48 % laskettuna lainasummalle 7 500 €, kun takaisinmaksuaika on 9 vuotta, tilinhoitomaksu 5 €, avausmaksu 35 € ja nimelliskorko 5,80 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin 10 215 €, eli 94 €/kk. Luottokortin todellinen vuosikorko voi olla 18,97 % laskettuna käytetylle lainalle 1 500 €, kun takaisinmaksuaika on yksi vuosi ja nimelliskorko on 17,50 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin yhteensä 1 646 € eli 146 € kuukaudessa. Lopullinen todellisen vuosikoron määrä, laina-aika ja lainan kuukausierä ovat lainasopimuksessa. Luotonantajat tekevät lainasopimuksen asiakaskohtaiseen arvioon perustuen. Tarjottava nimelliskorko voi vaihdella välillä 4,19 % – 20 % ja vuosittaiset lainakustannukset välillä 0 – 150 €. Tarjottava laina-aika vaihtelee 1–20 vuoden välillä. Tarjottavat lainasummat ovat 500 € – 70 000 €.

Ajoneuvovero vuonna 2026 voimassa olevien verotaulukoiden mukaan.

  • Perusvero 106 €/v
  • Käyttövoimavero 73 €/v
  • Ajoneuvovero yhteensä 179 €/v

Perusvero määräytyy CO₂-päästöstä (WLTP), 33 g/km. Käyttövoimavero perustuu kokonaismassaan (2060 kg).

Vuonna 2020 ensirekisteröityjen ladattavien hybridien keskipäästö oli 42,5 g/km (WLTP). Tämän auton päästö on 9 g/km pienempi.

Arvio tämän auton latauskuluista ja koko kotitalouden sähkölaskusta. Säädä ajokilometrit, latauksen jakauma ja talotyyppi omiksesi.

Ajoa vuodessa 15 000 km
Kotilatauksen osuus 80 %
  • Kotilataus· 1 878 kWh 376 €/v
  • Julkinen lataus· 444 kWh 244 €/v
  • Muu sähkönkulutus· 6 000 kWh 1 200 €/v
  • Perusmaksut 120 €/v
  • Sähkölasku yhteensä 1 940 €/v

≈ 162 €/kk · josta auton lataus n. 620 €/v

Latauksen kWh-määrä sisältää tehohäviön: verkosta otetaan akkuun menevää enemmän (kotilataus ~12 %, pikalataus ~7 %).

  • Sähkönkulutus 25 kWh/100 km (arvio)
  • Vertailu: vastaava bensa-auto n. 1 943 €/v

Lataushybridille arvio olettaa n. 55 % sähköajoa; loput ajetaan bensiinillä (n. 874 €/v).

Suositus

Pörssisähkö vai kiinteä?

Sähköauto ladataan yleensä yöllä, ja latauksen voi ajastaa. Jos hyödynnät halvimmat tunnit (esimerkiksi ajastetulla latauksella), pörssisähkö on tyypillisesti edullisin. Jos et voi tai halua seurata sähkön hintaa ja ajoittaa latausta, kiinteähintainen sopimus on turvallisempi: hinta on ennustettava eivätkä hintapiikit yllätä.

Sähkösopimukset

  • Nordic Green Energy · Ilmasto pörssisähkö Halvin

    Marginaali ja kuukausimaksu −50 % 12 kk

    • Välityspalkkio 0,68 snt/kWh 54 €/v
    • Perusmaksu 5,98 €/kk 72 €/v
    • Yhtiön osuus 125 €/v
    • Sähkön hinta (pörssi ~8 snt/kWh) 630 €/v
    • Kokonaiskulut (jatkuva) 756 €/v
    • Ensimmäinen vuosi −63 € 693 €/v

    Sisältää Tallink Silja -lahjakortin

    Katso tarjous
  • Vihreä Älyenergia · Verraton

    Marginaali 0,34 snt/kWh ja perusmaksu 2,99 €/kk 12 kk

    • Välityspalkkio 0,59 snt/kWh 46 €/v
    • Perusmaksu 4,99 €/kk 60 €/v
    • Yhtiön osuus 106 €/v
    • Sähkön hinta (pörssi ~8 snt/kWh) 630 €/v
    • Kokonaiskulut (jatkuva) 737 €/v
    • Ensimmäinen vuosi −44 € 693 €/v

    Toistaiseksi voimassa, 2 viikon irtisanomisaika

    Katso tarjous
  • Hehku Energia · Hehku Pörssi

    Perusmaksu 0 € 3 kk

    • Välityspalkkio 0,39 snt/kWh 31 €/v
    • Perusmaksu 4,5 €/kk 54 €/v
    • Yhtiön osuus 85 €/v
    • Sähkön hinta (pörssi ~8 snt/kWh) 630 €/v
    • Kokonaiskulut (jatkuva) 715 €/v
    • Ensimmäinen vuosi −14 € 701 €/v
    Katso tarjous
  • Vihreä Älyenergia · Vire Tuuli

    2 kk 0 €, alennettu marginaali 12 kk

    • Välityspalkkio 0,99 snt/kWh 78 €/v
    • Perusmaksu 5,99 €/kk 72 €/v
    • Yhtiön osuus 150 €/v
    • Sähkön hinta (pörssi ~8 snt/kWh) 630 €/v
    • Kokonaiskulut (jatkuva) 780 €/v
    • Ensimmäinen vuosi −79 € 702 €/v

    100 % tuulivoima

    Katso tarjous
  • Vattenfall · Optimi Pörssisähkö

    Perusmaksu 0 € 6 kk

    • Välityspalkkio 0,5 snt/kWh 39 €/v
    • Perusmaksu 5,95 €/kk 71 €/v
    • Yhtiön osuus 111 €/v
    • Sähkön hinta (pörssi ~8 snt/kWh) 630 €/v
    • Kokonaiskulut (jatkuva) 741 €/v
    • Ensimmäinen vuosi −36 € 705 €/v

    Fossiilivapaa

    Katso tarjous
  • Cheap Energy · Pörssisähkö

    Marginaali ja perusmaksu alennettu 6 kk

    • Välityspalkkio 0,78 snt/kWh 61 €/v
    • Perusmaksu 4,9 €/kk 59 €/v
    • Yhtiön osuus 120 €/v
    • Sähkön hinta (pörssi ~8 snt/kWh) 630 €/v
    • Kokonaiskulut (jatkuva) 751 €/v
    • Ensimmäinen vuosi −45 € 706 €/v
    Katso tarjous
  • Fortum · Fortum Tarkka

    Perusmaksu 0 € 3 kk

    • Välityspalkkio 0,59 snt/kWh 46 €/v
    • Perusmaksu 5,99 €/kk 72 €/v
    • Yhtiön osuus 118 €/v
    • Sähkön hinta (pörssi ~8 snt/kWh) 630 €/v
    • Kokonaiskulut (jatkuva) 749 €/v
    • Ensimmäinen vuosi −18 € 731 €/v
    Katso tarjous
  • Vihreä Älyenergia · Hintalukko
    • Välityspalkkio 0,59 snt/kWh 46 €/v
    • Perusmaksu 4,99 €/kk 60 €/v
    • Yhtiön osuus 106 €/v
    • Sähkön hinta (pörssi ~8 snt/kWh) 630 €/v
    • Kokonaiskulut 737 €/v

    Voit kiinnittää marginaalin

    Katso tarjous
  • Fortum · Fortum Latauspaketti

    2 snt/kWh hyvitys kotilatauksesta

    • Välityspalkkio 0,59 snt/kWh 46 €/v
    • Perusmaksu 9,99 €/kk 120 €/v
    • Yhtiön osuus 166 €/v
    • Sähkön hinta (pörssi ~8 snt/kWh) 630 €/v
    • Kotilatauksen hyvitys 2 snt/kWh −38 €/v
    • Kokonaiskulut 759 €/v

    20 % alennus pikalatauksesta (Charge & Drive) tai 0,1 €/kWh Tesla-latureilla

    Katso tarjous
  • Aalto Energia · Luotsi Pörssisähkö

    Marginaali 0,34 snt/kWh + perusmaksu 0 € 4 kk

    • Välityspalkkio 1,99 snt/kWh 157 €/v
    • Perusmaksu 5,95 €/kk 71 €/v
    • Yhtiön osuus 228 €/v
    • Sähkön hinta (pörssi ~8 snt/kWh) 630 €/v
    • Kokonaiskulut (jatkuva) 858 €/v
    • Ensimmäinen vuosi −67 € 791 €/v

    4 kk jälkeen 0,54 snt/kWh 31.12.2026 asti, sitten 1,99 snt/kWh

    Katso tarjous
  • Nordic Green Energy · Uusiutuva pörssisähkö

    Kuukausimaksu −50 % 6 kk

    • Välityspalkkio 0,99 snt/kWh 78 €/v
    • Perusmaksu 9,99 €/kk 120 €/v
    • Yhtiön osuus 198 €/v
    • Sähkön hinta (pörssi ~8 snt/kWh) 630 €/v
    • Kokonaiskulut (jatkuva) 828 €/v
    • Ensimmäinen vuosi −30 € 798 €/v

    100 % uusiutuvaa; sis. Tallink Silja -lahjakortin

    Katso tarjous

Järjestys ensimmäisen vuoden kokonaiskulun mukaan tällä kulutuksella (7 878 kWh/v), alennukset huomioitu. Kokonaiskulut ovat jatkuva hinta alennusjakson jälkeen. Sähkön hinta on pörssin keskihinta-oletus, jota voit säätää yllä. Itse pörssisähkö maksaa saman kaikilla, sopimukset eroavat välityspalkkiossa ja perusmaksussa. Siirtohinta ja verot maksetaan sähköverkkoyhtiölle erikseen. Hinnat voivat muuttua, joten tarkista ajantasainen hinta kumppanin sivulta.

Luvut ovat arvioita annetuilla hinnoilla ja kulutuksella. Todellinen kulu riippuu latauskäytöstä, sähkön hinnasta ja auton todellisesta kulutuksesta.

Arvioitu vuotuinen vakuutusmaksu (liikennevakuutus + laajakasko).

Kuljettajan ikä 45 v

−25 % POP Vakuutuksen kaskokampanja 10.11.2026 asti

  • Liikennevakuutus210 €/v
  • Laajakasko −25 % Ilman alennusta 540 €/v 410 €/v
  • Vakuutus yhteensäIlman alennusta 750 €/v 620 €/v

≈ 52 €/kk

Pyydä tarjous
Palvelun tarjoaa POP Vakuutus

Kampanjahinnassa arvioidusta laajakaskosta on vähennetty 25 %. Alennus koskee henkilöautojen kaskovakuutuksia, ja sen ehdot ovat POP Vakuutuksen. Lopullinen hinta riippuu mm. vahinkohistoriasta ja asuinpaikasta, ja se määräytyy tarjouksessa.

Muista tarkistaa renkaiden kunto myyjältä.

Renault Captur (2020–2025) · 1.6 E-Tech. (68kW)

Tähän autoon sopivat rengaskoot

  • 215/60 R17 Alkuperäinen
  • 235/40 R20 Suositeltu
  • 225/45 R19 Suositeltu
  • 215/55 R18 Suositeltu
  • 215/65 R16 Suositeltu

Tähän autoon sopivat vannekoot

16″
17″
18″
19″
20″

Alkuperäinen vannekoko: 17″

Mitä koot tarkoittavat?

Renkaatvaihtoon.fi takaa, että renkaat sopivat juuri tähän autoon (MYV-255).

Tilaa renkaat Katso myös vanteet →

Vakionopeudensäädin Keyless, avaimeton keskuslukitus ja käynnistys Lämmitettävä ohjauspyörä LED-ajovalot LED-päiväajovalot Peruutuskamera Digimittaristo Penkinlämmittimet edessä Pysäköintitutka takana Nopeusrajoitus-tunnistin / Liikennemerkkiavustin Kaistavahti Sadetunnistin Osanahkaverhoilu Bluetooth handsfree matkapuhelinvarustus Bluetooth Audio USB -liitin Radio Avaimeton moottorin käynnistys Kosketusnäyttö Monitoimiohjauspyörä nahkaverhoilulla Paikallaanpitoavustin (Auto Hold) Keskuslukitus, avaimeton Ilmastointi, automaattinen Keskuslukitus, kaukosäätöinen Sisääntaittuvat peilit Sähköpeilit Automaattisesti himmentyvä taustapeili Puheohjaus Ajovaloautomatiikka ISOFIX-kiinnitys takana sivuistuimissa ISOFIX-kiinnitys etuistuimessa Taittuvat takaistuinten selkänojat (60/40) Audio-sisääntuloliitäntä (AUX) Sähkötoiminen seisontajarru Turvatyynyt Rengaspainevalvontajärjestelmä (TPMS) Ajonvakautusjärjestelmä (ESP/ESC) Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Ajovalojen pesulaite Ohjaustehostin Start-stop-järjestelmä Ajotietokone Hätäjarruavustin (EBA)

Usein kysyttyä tästä autosta

Mikä auto on rekisterinumerolla MYV-255?

MYV-255 on vuoden 2021 Renault Captur, jonka mittarilukema on 86 000 km. Auto on myynnissä hintaan 14 900 €.

Paljonko Renault Captur maksaa?

Renault Captur on myynnissä hintaan 14 900 €.

Onko tämän auton hinta hyvä?

bilbil.fi:n hinta-arvion mukaan pyyntihinta on yli markkinahinnan (arvioitu markkinahinta 13 900 €).

Kuinka kauan tämä auto on ollut myynnissä?

Auto on ollut myynnissä vähintään 5 päivää. Ilmoitus tuli bilbil.fi:n seurantaan 8.10.2026.

Onko tämä auto ollut kaupan aiemmin?

Autolla ei ole aiempia toteutuneita myyntejä.

Minkä vuosimallin auto on?

Auto on vuosimallia 2021 ja se on ensirekisteröity 21.12.2020.

Paljonko autolla on ajettu?

Auton mittarilukema on 86 000 km.

Milloin auto pitää katsastaa seuraavan kerran?

Ilmoituksen tietojen perusteella seuraava katsastus on arviolta 12/2026. Alle 10-vuotias auto katsastetaan kahden vuoden välein.

Kuinka usein tämä malli hylätään katsastuksessa?

Mallisarjan Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2021) autoista hylättiin määräaikaiskatsastuksessa 19,9 % vuonna 2025 (737 katsastusta, ajokilometrien mediaani 50 000 km). Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.

Kuinka yleinen vuoden 2021 Renault on Suomessa?

Suomessa oli 30.6.2026 liikennekäytössä 1 705 vuonna 2021 käyttöön otettua Renault-merkkistä henkilöautoa. Se on 1,4 % kaikista sinä vuonna käyttöön otetuista autoista, ja 18. yleisin merkki tuolta vuodelta 34 merkin joukossa. Yleisin käyttövoima tässä joukossa on bensiini (58,6 %). Luku on tilannekuva koko autokannasta, ei myynnissä olevien määrä.

Mistä tämän vuosimallin hylkäykset katsastuksessa tulevat?

Mallisarjan Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2021) vuoden 2025 katsastuksissa hylkäykseen johtaneet viat tulivat useimmiten näistä kohteista: ohjauslaitteet, akselisto ja jousitus, ajoneuvon tunnistus. Vikoja kirjattiin 21,8 sataa katsastusta kohti, kun saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 10,2. Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä ja koskevat mallisarjaa, eivät tätä yksittäistä autoa.

Millä käyttövoimalla ja vaihteistolla auto on?

Käyttövoima on lataushybridi ja vaihteisto on automaatti.

Mitä varusteita autossa on?

Huomionarvoisia varusteita ovat muun muassa Peruutuskamera, Avaimeton käynnistys. Koko varustelista on tällä sivulla.

Paljonko auton ajoneuvovero on?

Ajoneuvovero on 179 € vuodessa. Summa muodostuu perusverosta, joka määräytyy CO₂-päästöstä tai kokonaismassasta, ja käyttövoimaverosta, jota maksetaan muusta käyttövoimasta kuin bensiinistä.

Mikä rengaskoko autoon sopii?

Auton alkuperäinen rengaskoko on 215/60 R17.

Mikä on auton akun kapasiteetti ja toimintamatka?

Akun kapasiteetti on 9,8 kWh ja ilmoitettu toimintamatka on noin 45 km.

Missä Renault Captur sijaitsee?

Auton sijaintimaakunta on Uusimaa (Porvoo, Uusimaa).

Paljonko auton pitäminen maksaa vuodessa?

Arvio on 1 419 € vuodessa: ajoneuvovero 179 €, vakuutus 620 €, sähkö 620 €. Vakuutus ja energia ovat arvioita, ajoneuvovero on laskettu auton omista tiedoista.

Kuka autoa myy?

Myyjänä on Kamux (Porvoo).

Mistä näen tämän auton hintahistorian?

Tältä sivulta näet auton pyyntihinnan muutokset, myyntijaksot ja ilmoitukseen tehdyt muutokset.