Renault Captur TCe 120 EDC-aut Intens i årsmodell 2017 är en framhjulsdriven halvkombi med bensindrift och automatlåda. Motorvolymen är 1,2 liter och effekten är 87 kW (118 hk).

Annonspriset är 11 900 € (plus 349 € i expeditionsavgift). Det är 1 300 € (12 %) över bilbil.fi:s uppskattade marknadspris på 10 600 €. Uppskattningen bygger på 196 liknande bilar. Sannolikheten att den här bilen säljs inom de närmaste 30 dagarna är ca 65 %.

En bilhandlare säljer en bil av den här modellen vanligtvis på ca 16 dagar och en privat säljare på ca 14 dagar.

Mätarställningen är 87 000 km, vilket motsvarar ca 10 000 km per år. Bilen besiktades 11/2024, och nästa besiktning beräknas vara gjord senast 11/2026.

Utvald utrustning:

  • LED-strålkastare
  • Backkamera
  • Parkeringssensorer
  • Skinnklädsel

Den här bilen har sålts tidigare i bilbil.fi:s uppföljning: den såldes den 28 juli 2026 för 9 880 €, vid 83 000 km. Nu annonseras den för 2 020 € mer än vid den försäljningen. Sedan dess har den körts ca 4 000 km till.

Att äga bilen kostar uppskattningsvis:

Fordonsskatt och försäkring blir tillsammans ca 690 € per år.

Den ursprungliga däckdimensionen är 205/55 R17.

Säljare är Kamux (Hämeenlinna).

Bilen har varit till salu i 3 dagar, sedan 10 oktober 2026.

Grundläggande uppgifter

Registreringsnummer
GMO-254
Mätarställning
87 000 km
carVertical Verifiera mätarställningens äkthet
20 % rabatt
Motor
1,2 l, Bensin
Årsmodell
2017
Växellåda
Automat
Drivhjul
Framhjulsdrift
Expeditionsavgift
349 €
Kaross
Halvkombi
Fordonstyp
Personbil
Färg
Blå
Däckdimension
205/55 R17
Fälgstorlek
17″
I trafik i Finland
125 st
Styrning
Vänsterstyrd
Importerad bil
Nej
Chassinummer (VIN)
VF12R031A57322978
bilbil.fi-ID
80523

Tekniska uppgifter

Effekt
87 kW / 118 hk
Acceleration (0–100 km/h)
10,6 s
Toppfart
192 km/h
Bränsleförbrukning
7 l/100 km (stadskörning)
Antal sittplatser
5
Antal dörrar
4
Antal växlar
6
Cylindrar
4
Överladdning
Ja
CO₂-utsläpp
125 g/km
Tjänstevikt
1 277 kg
Totalvikt
1 744 kg
Max släpvagnsvikt
1 200 kg
Släpvagnsvikt (obromsad)
635 kg
Mått (l × b × h)
4 122 × 1 778 × 1 566 mm
Första registrering
2017-12-18
Senaste besiktning
11/2024
Typgodkännandenummer
e2*2001/116*0327

Växellåda
Automat

Utrustning

  • Backkamera
  • LED-strålkastare
  • Parkeringssensorer
  • Skinnklädsel

Utrustningsnivå

Annonspris: 11 900 €

Klart över marknadspris

Uppskattat marknadspris 10 600 €

Baserat på annonspriser

Jämfört med 196 bilar av samma modell och liknande årsmodeller (både aktiva annonser och annonser som nyligen tagits bort).

Så beräknas bedömningen

  • Grundvärde (Renault Captur, årsmodell 2017) 9 780 €
  • Automatlåda +790 €
  • Säljs av bilhandlare +30 €
  • Uppskattat marknadspris 10 600 €

Utan statistiskt urskiljbar effekt i den här gruppen: backkamera.

9 000 €10 000 €11 000 €12 000 €13 000 €2026-07-042026-08-072026-09-092026-10-13
DatumPrisÄndringAnnons
2026-07-0411 350 €–Bilar99 - Tampere
2026-07-0710 700 €−650 €Bilar99 - Tampere
2026-07-149 880 €−820 €Bilar99 - Tampere
2026-10-1011 900 €–Kamux Hämeenlinna

Nästa besiktning ungefär 11/2026

Det är ungefär en månad kvar. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år. Enligt annonsen är bilen besiktad 11/2024.

Kontrollera hos Traficom

Underkännanden i samma modellserie

Av modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2017) besiktades totalt 158 bilar år 2025. Av dem registrerades 69 fel som ledde till underkännande, vilket ger 43,7 fel per hundra besiktningar. För bilar i samma ålder i hela Finland är siffran 24,2. Det är alltså klart fler fel än i bilar i samma ålder i genomsnitt.

Orsaker till underkännanden, fel per hundra besiktningar

  • Den här modellserien
  • Alla bilar
  1. Hjulaxlar och fjädring 24,7

    39 fel, Alla bilar 12,8

    Fram- och bakaxel, fjädring och stötdämpning, däck och fälgar

  2. Bromsar 15,2

    24 fel, Alla bilar 5,1

    Färd- och parkeringsbroms, bromsprov i rullbromsprovare, stabilitetskontroll

  3. Fordonsidentifiering 1,9

    3 fel, Alla bilar 0,5

    Registreringsskyltar och märkningar, chassinummer (VIN) och handlingar

Flest anmärkningar gällde belysning och elutrustning (38 st). Median för mätarställningen 92 000 km.

Försäljningsperioder

Bilar99 - Tampere, Pirkanmaa 23 dagar
Kamux Hämeenlinna, Kanta-Häme Till salu i 3 dagar
2026-07-042026-08-072026-09-092026-10-13

försäljning

Försäljningar

SåldPrisMätarställningTid till saluSäljare
2026-07-289 880 € från 11 350 € (−1 470 €)83 000 km 24 dagarBilar99 - Tampere, Tampere, Pirkanmaa

Ändringar i annonsen

DatumVadÄndring
2026-10-10Säljaren byttes Bilar99 - Tampere → Kamux Hämeenlinna
2026-10-10Annonspris Kamux Hämeenlinna9 880 € → 11 900 €
2026-10-10Mätarställning Kamux Hämeenlinna83 000 km → 87 000 km
2026-07-14Annonspris Bilar99 - Tampere10 700 € → 9 880 €
2026-07-07Annonspris Bilar99 - Tampere11 350 € → 10 700 €

Se utförligare historik hos carVertical: rapporten samlar bilens mätarställningar, eventuella skador, tidigare ägare och registreringar.

Visa historikrapport
BILBIL −20 % på rapporten
Tjänsten tillhandahålls av carVertical

€
500 € 70 000 €
10 år
1 år 10 år
Beräknad månadsbetalning ca 136 €/mån

Beräkningen bygger på en nominell ränta på 5,80 % och en månatlig kontoavgift på 5 €. Den faktiska räntan, löptiden och månadsbetalningen anges i lånebudet.

Finsk fordonsskatt enligt de skattetabeller som gäller 2026.

  • Grundskatt 153 €/år
  • Drivkraftsskatt 0 €/år
  • Fordonsskatt totalt 153 €/år

Grundskatten bestäms av CO₂-utsläppen (NEDC), 125 g/km.

Genomsnittligt utsläpp för bensindrivna personbilar som registrerades första gången 2017 var 118,5 g/km (NEDC). Den här bilens utsläpp är 7 g/km högre.

Beräknad årlig försäkringspremie (trafikförsäkring + helförsäkring).

Förarens ålder 45 år

−25 % Helförsäkringskampanj hos POP Vakuutus till och med 2026-11-10

  • Trafikförsäkring220 €/år
  • Helförsäkring −25 % Utan rabatt 430 €/år 320 €/år
  • Försäkring totaltUtan rabatt 650 €/år 540 €/år

≈ 45 €/mån

Begär offert
Tjänsten tillhandahålls av POP Vakuutus

I kampanjpriset har 25 % dragits av från den uppskattade helförsäkringen. Rabatten gäller helförsäkring för personbilar enligt POP Vakuutus villkor. Det slutliga priset beror bland annat på skadehistorik och bostadsort och bestäms i offerten.

Kom ihåg att fråga säljaren om däckens skick.

Renault Captur (2019–2019) · 1.2 Tce. (88kW)

Däckdimensioner som passar bilen

  • 205/55 R17 Ursprunglig
  • 225/35 R20 Rekommenderad
  • 225/40 R19 Rekommenderad
  • 225/45 R18 Rekommenderad
  • 225/50 R17 Rekommenderad
  • 205/60 R16 Rekommenderad

Fälgstorlekar som passar bilen

16″
17″
18″
19″
20″

Ursprunglig fälgstorlek: 17″

Vad betyder måtten?

Renkaatvaihtoon.fi garanterar att däcken passar just den här bilen (GMO-254).

Beställ däck Se även fälgar →

Vakionopeudensäädin Moottorinlämmitin ja sisätilanpistoke Metalliväri LED-ajovalot LED-päiväajovalot Peruutuskamera Navigointijärjestelmä Penkinlämmittimet edessä Pysäköintitutka edessä ja takana etäisyysnäytöllä Sadetunnistin Avaimeton moottorin käynnistys Äänentoistojärjestelmä kosketusnäytöllä ( Radio + BT + USB ) Monitoimiohjauspyörä nahkaverhoilulla Sähkökäyttöiset ikkunat Ilmastointi, automaattinen Keskuslukitus, kaukosäätöinen Lämmitettävät sähköpeilit Automaattisesti himmentyvä taustapeili Ajovaloautomatiikka ISOFIX-kiinnitys takana sivuistuimissa 12V latauspistoke Taittuvat takaistuinten selkänojat (60/40) Audio-sisääntuloliitäntä (AUX) Sumuvalot Turvatyynyt Rengaspainevalvontajärjestelmä (TPMS) Luistonestojärjestelmä (TCS) Ajonvakautusjärjestelmä (ESP/ESC) Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Huoltokirja Ohjaustehostin Ajotietokone Kahdet renkaat kevytmetallivanteilla KATSO 360-KUVAT JA LISÄÄ KUVIA ME MYÖS TOIMITAMME AUTON KOTIISI - KYSY MYYJILTÄMME LISÄÄ TÄHÄN AUTOON MAHDOLLISTA SAADA KAMUX-PLUS Rahoituksen käsiraha alkaen 0 euroa 2 x avain

Vanliga frågor om den här bilen

Vilken bil har registreringsnummer GMO-254?

GMO-254 är en Renault Captur TCe 120 EDC-aut Intens, årsmodell 2017, med en mätarställning på 87 000 km. Bilen är till salu för 11 900 €.

Vad kostar Renault Captur TCe 120 EDC-aut Intens?

Renault Captur TCe 120 EDC-aut Intens är till salu för 11 900 €.

Är priset på den här bilen bra?

Enligt prisbedömningen på bilbil.fi ligger annonspriset klart över marknadspris (uppskattat marknadspris 10 600 €).

Hur länge har den här bilen varit till salu?

Bilen har varit till salu i minst 3 dagar. Annonsen började följas på bilbil.fi 10 oktober 2026.

Har den här bilen varit till salu tidigare?

Ja: bilen har en tidigare försäljning i historiken. Senast såldes bilen 28 juli 2026 för 9 880 €, och den har sedan dess körts ytterligare ca 4 000 km.

Vilken årsmodell är bilen?

Bilen är årsmodell 2017 och registrerades första gången 9 november 2017.

Hur långt har bilen gått?

Bilens mätarställning är 87 000 km.

När ska bilen besiktas nästa gång?

Utifrån uppgifterna i annonsen ska bilen besiktas nästa gång ungefär 11/2026. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år.

Hur ofta underkänns den här modellen vid besiktning?

Av bilarna i modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2017) underkändes 27,2 % vid kontrollbesiktningen 2025 (158 besiktningar, median för mätarställningen 92 000 km). Andelen underkända går inte att jämföra rakt av mellan modeller, eftersom mätarställningarna skiljer sig åt.

Hur vanlig är en Renault från 2017 i Finland?

Den 2026-06-30 fanns det 4 222 personbilar av märket Renault i trafik i Finland som togs i bruk 2017. Det motsvarar 3,1 % av alla bilar som togs i bruk det året, och det är det 12:e vanligaste märket det året bland 31 märken. Det vanligaste drivmedlet i gruppen är bensin (88,7 %). Siffran är en ögonblicksbild av hela fordonsbeståndet, inte antalet bilar till salu.

Varför underkänns bilar av den här årsmodellen vid besiktning?

För modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2017) kom felen som ledde till underkännande vid besiktningarna 2025 oftast från följande delar: hjulaxlar och fjädring, bromsar, fordonsidentifiering. Det registrerades 43,7 fel per hundra besiktningar, medan siffran för bilar i samma ålder i hela Finland är 24,2. Siffrorna avser fel, inte antal bilar, och gäller modellserien, inte den här enskilda bilen.

Vilket drivmedel och vilken växellåda har bilen?

Drivmedlet är bensin och växellådan är automat.

Vilken utrustning har bilen?

Bland utrustningen som är värd att nämna finns LED-strålkastare, Backkamera, Parkeringssensorer, Skinnklädsel. Hela utrustningslistan finns på den här sidan.

Hur hög är bilens fordonsskatt?

Den finska fordonsskatten är 153 € per år. Beloppet består av grundskatt, som bestäms av CO₂-utsläppen eller totalvikten, och drivkraftsskatt, som betalas för andra drivmedel än bensin.

Vilken däckdimension passar bilen?

Bilens ursprungliga däckdimension är 205/55 R17.

Var finns Renault Captur TCe 120 EDC-aut Intens?

Bilen finns i Kanta-Häme (Hämeenlinna, Kanta-Häme).

Vad kostar det att äga bilen per år?

Uppskattningen är 693 € per år: fordonsskatt 153 €, försäkring 540 €. Försäkring och energi är uppskattningar, fordonsskatten är beräknad utifrån bilens egna uppgifter.

Vem säljer bilen?

Säljare är Kamux (Hämeenlinna).

Var ser jag bilens prishistorik?

På den här sidan ser du ändringar i bilens annonspris, försäljningsperioder och ändringar som gjorts i annonsen.