Vuoden 2017 Renault Captur TCe 120 EDC-aut Intens on etuvetoinen viistoperä, bensiinikäyttöinen ja automaattivaihteinen. Moottorin tilavuus on 1,2 litraa ja teho 87 kW eli 118 hevosvoimaa.

Pyyntihinta on 11 900 € (lisäksi 349 € toimistomaksu). Se on 1 300 € (12 %) yli bilbil.fi:n arvioiman markkinahinnan 10 600 €. Arvio perustuu 196 vastaavaan autoon. Tämän auton myyntitodennäköisyys seuraavan 30 päivän aikana on noin 65 %.

Autoliike myy tämän mallin auton tyypillisesti noin 16 päivässä ja yksityinen myyjä noin 14 päivässä.

Mittarissa on 87 000 km, eli autolla on ajettu noin 10 000 km vuodessa. Auto on katsastettu 11/2024, ja seuraava katsastus on arviolta 11/2026.

Huomionarvoiset varusteet:

  • LED-ajovalot
  • Peruutuskamera
  • Pysäköintitutka
  • Nahkaverhoilu

Auto on ollut kaupan kerran aiemmin bilbil.fi:n seurannassa: se myytiin 28.7.2026 hintaan 9 880 €, mittarilukemalla 83 000 km. Nyt siitä pyydetään 2 020 € enemmän kuin edellisessä kaupassa. Sen jälkeen sillä on ajettu noin 4 000 km lisää.

Auton pitäminen maksaa arviolta:

Ajoneuvovero ja vakuutus ovat yhteensä noin 690 € vuodessa.

Auton alkuperäinen rengaskoko on 205/55 R17.

Myyjänä on Kamux (Hämeenlinna).

Auto on ollut myynnissä 3 päivää, 10.10.2026 alkaen.

Perustiedot

Rekisterinumero
GMO-254
Mittarilukema
87 000 km
carVertical Varmenna mittarilukeman aitous
20 % alennus
Moottori
1,2 l, Bensiini
Vuosimalli
2017
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Etuveto
Toimistomaksu
349 €
Korimalli
Viistoperä
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Sininen
Rengaskoko
205/55 R17
Vannekoko
17″
Liikennekäytössä Suomessa
125 kpl
Ohjauslaite
Vasemmalla
Tuontiauto
Ei
VIN-numero
VF12R031A57322978
bilbil.fi-ID
80523

Tekniset tiedot

Teho
87 kW / 118 hv
Kiihtyvyys (0–100)
10,6 s
Huippunopeus
192 km/h
Polttoaineen kulutus
7 l/100 km (kaupunki)
Henkilömäärä
5
Ovien lukumäärä
4
Vaihteiden lukumäärä
6
Sylinterit
4
Ahdin
Kyllä
CO2-päästöt
125 g/km
Omamassa
1 277 kg
Kokonaismassa
1 744 kg
Suurin vetopaino
1 200 kg
Vetomassa (ei jarruja)
635 kg
Mitat (p × l × k)
4 122 × 1 778 × 1 566 mm
Ensirekisteröinti
18.12.2017
Viimeisin katsastus
11/2024
Tyyppihyväksyntänumero
e2*2001/116*0327

Vaihteisto
Automaatti

Varusteet

  • LED-ajovalot
  • Nahkaverhoilu
  • Peruutuskamera
  • Pysäköintitutka

Varusteluarvio

Pyyntihinta: 11 900 €

Selvästi yli markkinahinnan

Markkinahinta-arvio 10 600 €

Perustuu pyyntihintoihin

Verrattu 196 saman mallin lähivuosimallien autoon (myynnissä olevat ja äskettäin myynnistä poistuneet ilmoitukset).

Arvion muodostuminen

  • Perusarvo (Renault Captur, vm. 2017) 9 780 €
  • Automaattivaihteisto +790 €
  • Autoliikkeen myymä +30 €
  • Markkinahinta-arvio 10 600 €

Ilman tilastollisesti erottuvaa vaikutusta tässä ryhmässä: peruutuskamera.

9 000 €10 000 €11 000 €12 000 €13 000 €4.7.20267.8.20269.9.202613.10.2026
PäiväHintaMuutosIlmoitus
4.7.202611 350 €–Bilar99 - Tampere
7.7.202610 700 €−650 €Bilar99 - Tampere
14.7.20269 880 €−820 €Bilar99 - Tampere
10.10.202611 900 €–Kamux Hämeenlinna

Seuraava katsastus arviolta 11/2026

Aikaa on noin kuukausi. Alle 10-vuotias auto katsastetaan kahden vuoden välein. Ilmoituksen mukaan auto on katsastettu 11/2024.

Tarkista Traficomista

Hylkäykset samassa mallisarjassa

Mallisarjasta Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2017) katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 158 autoa. Niistä kirjattiin 69 hylkäykseen johtanutta vikaa, eli 43,7 vikaa sataa katsastusta kohti. Saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 24,2. Vikoja on siis selvästi enemmän kuin samanikäisissä autoissa keskimäärin.

Hylkäysten syyt, vikaa sataa katsastusta kohti

  • Tämä mallisarja
  • Kaikki autot
  1. Akselisto ja jousitus 24,7

    39 vikaa, Kaikki autot 12,8

    Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet

  2. Jarrut 15,2

    24 vikaa, Kaikki autot 5,1

    Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus

  3. Ajoneuvon tunnistus 1,9

    3 vikaa, Kaikki autot 0,5

    Rekisterikilvet ja -merkinnät, valmistenumero ja asiapaperit

Eniten korjauskehotuksia tuli kohteesta valot ja sähkölaitteet (38 kpl). Ajokilometrien mediaani 92 000 km.

Myyntijaksot

Bilar99 - Tampere, Pirkanmaa 23 pv
Kamux Hämeenlinna, Kanta-Häme 3 pv myynnissä
4.7.20267.8.20269.9.202613.10.2026

kauppa

Kaupat

MyytyHintaMittarilukemaMyyntiaikaMyyjä
28.7.20269 880 € alk. 11 350 € (−1 470 €)83 000 km 24 pvBilar99 - Tampere, Tampere, Pirkanmaa

Ilmoituksen muutokset

PäiväMikäMuutos
10.10.2026Myyjä vaihtui Bilar99 - Tampere → Kamux Hämeenlinna
10.10.2026Pyyntihinta Kamux Hämeenlinna9 880 € → 11 900 €
10.10.2026Mittarilukema Kamux Hämeenlinna83 000 km → 87 000 km
14.7.2026Pyyntihinta Bilar99 - Tampere10 700 € → 9 880 €
7.7.2026Pyyntihinta Bilar99 - Tampere11 350 € → 10 700 €

Katso tarkemmat historiatiedot carVerticalista: raportti kokoaa auton mittarilukemat, mahdolliset vauriot, aiemmat omistajat ja rekisteröinnit.

Katso historiaraportti
BILBIL −20 % raportista
Palvelun tarjoaa carVertical

Autoliikkeeltä ostaessa kannattaa kysyä rahoitustarjous suoraan liikkeestä. Ennen sitä kannattaa kuitenkin hakea lainatarjous myös Rahalaitokselta: näet vertailukohdan liikkeen tarjoukselle ja voit neuvotella paremmat ehdot.

Tarjousten katsominen on maksutonta eikä velvoita mihinkään. Rahalaitos kilpailuttaa puolestasi jopa 25 luotonantajaa yhdellä hakemuksella.

€
500 € 70 000 €
10 vuotta
1 vuosi 10 vuotta
Arvioitu kuukausierä n. 136 €/kk
Katso tarjoukset
Kilpailutuksen tarjoaa Rahalaitos

Kuluttajansuojalain mukainen todellinen vuosikorko on 7,48 % laskettuna lainasummalle 7 500 €, kun takaisinmaksuaika on 9 vuotta, tilinhoitomaksu 5 €, avausmaksu 35 € ja nimelliskorko 5,80 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin 10 215 €, eli 94 €/kk. Luottokortin todellinen vuosikorko voi olla 18,97 % laskettuna käytetylle lainalle 1 500 €, kun takaisinmaksuaika on yksi vuosi ja nimelliskorko on 17,50 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin yhteensä 1 646 € eli 146 € kuukaudessa. Lopullinen todellisen vuosikoron määrä, laina-aika ja lainan kuukausierä ovat lainasopimuksessa. Luotonantajat tekevät lainasopimuksen asiakaskohtaiseen arvioon perustuen. Tarjottava nimelliskorko voi vaihdella välillä 4,19 % – 20 % ja vuosittaiset lainakustannukset välillä 0 – 150 €. Tarjottava laina-aika vaihtelee 1–20 vuoden välillä. Tarjottavat lainasummat ovat 500 € – 70 000 €.

Ajoneuvovero vuonna 2026 voimassa olevien verotaulukoiden mukaan.

  • Perusvero 153 €/v
  • Käyttövoimavero 0 €/v
  • Ajoneuvovero yhteensä 153 €/v

Perusvero määräytyy CO₂-päästöstä (NEDC), 125 g/km.

Vuonna 2017 ensirekisteröityjen bensiinikäyttöisten henkilöautojen keskipäästö oli 118,5 g/km (NEDC). Tämän auton päästö on 7 g/km suurempi.

Arvioitu vuotuinen vakuutusmaksu (liikennevakuutus + laajakasko).

Kuljettajan ikä 45 v

−25 % POP Vakuutuksen kaskokampanja 10.11.2026 asti

  • Liikennevakuutus220 €/v
  • Laajakasko −25 % Ilman alennusta 430 €/v 320 €/v
  • Vakuutus yhteensäIlman alennusta 650 €/v 540 €/v

≈ 45 €/kk

Pyydä tarjous
Palvelun tarjoaa POP Vakuutus

Kampanjahinnassa arvioidusta laajakaskosta on vähennetty 25 %. Alennus koskee henkilöautojen kaskovakuutuksia, ja sen ehdot ovat POP Vakuutuksen. Lopullinen hinta riippuu mm. vahinkohistoriasta ja asuinpaikasta, ja se määräytyy tarjouksessa.

Muista tarkistaa renkaiden kunto myyjältä.

Renault Captur (2019–2019) · 1.2 Tce. (88kW)

Tähän autoon sopivat rengaskoot

  • 205/55 R17 Alkuperäinen
  • 225/35 R20 Suositeltu
  • 225/40 R19 Suositeltu
  • 225/45 R18 Suositeltu
  • 225/50 R17 Suositeltu
  • 205/60 R16 Suositeltu

Tähän autoon sopivat vannekoot

16″
17″
18″
19″
20″

Alkuperäinen vannekoko: 17″

Mitä koot tarkoittavat?

Renkaatvaihtoon.fi takaa, että renkaat sopivat juuri tähän autoon (GMO-254).

Tilaa renkaat Katso myös vanteet →

Vakionopeudensäädin Moottorinlämmitin ja sisätilanpistoke Metalliväri LED-ajovalot LED-päiväajovalot Peruutuskamera Navigointijärjestelmä Penkinlämmittimet edessä Pysäköintitutka edessä ja takana etäisyysnäytöllä Sadetunnistin Avaimeton moottorin käynnistys Äänentoistojärjestelmä kosketusnäytöllä ( Radio + BT + USB ) Monitoimiohjauspyörä nahkaverhoilulla Sähkökäyttöiset ikkunat Ilmastointi, automaattinen Keskuslukitus, kaukosäätöinen Lämmitettävät sähköpeilit Automaattisesti himmentyvä taustapeili Ajovaloautomatiikka ISOFIX-kiinnitys takana sivuistuimissa 12V latauspistoke Taittuvat takaistuinten selkänojat (60/40) Audio-sisääntuloliitäntä (AUX) Sumuvalot Turvatyynyt Rengaspainevalvontajärjestelmä (TPMS) Luistonestojärjestelmä (TCS) Ajonvakautusjärjestelmä (ESP/ESC) Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Huoltokirja Ohjaustehostin Ajotietokone Kahdet renkaat kevytmetallivanteilla KATSO 360-KUVAT JA LISÄÄ KUVIA ME MYÖS TOIMITAMME AUTON KOTIISI - KYSY MYYJILTÄMME LISÄÄ TÄHÄN AUTOON MAHDOLLISTA SAADA KAMUX-PLUS Rahoituksen käsiraha alkaen 0 euroa 2 x avain

Usein kysyttyä tästä autosta

Mikä auto on rekisterinumerolla GMO-254?

GMO-254 on vuoden 2017 Renault Captur TCe 120 EDC-aut Intens, jonka mittarilukema on 87 000 km. Auto on myynnissä hintaan 11 900 €.

Paljonko Renault Captur TCe 120 EDC-aut Intens maksaa?

Renault Captur TCe 120 EDC-aut Intens on myynnissä hintaan 11 900 €.

Onko tämän auton hinta hyvä?

bilbil.fi:n hinta-arvion mukaan pyyntihinta on selvästi yli markkinahinnan (arvioitu markkinahinta 10 600 €).

Kuinka kauan tämä auto on ollut myynnissä?

Auto on ollut myynnissä vähintään 3 päivää. Ilmoitus tuli bilbil.fi:n seurantaan 10.10.2026.

Onko tämä auto ollut kaupan aiemmin?

Kyllä: autolla on yksi aiempi myyntikerta. Edellisen kerran auto myytiin 28.7.2026 hintaan 9 880 €, ja sen jälkeen sillä on ajettu noin 4 000 km lisää.

Minkä vuosimallin auto on?

Auto on vuosimallia 2017 ja se on ensirekisteröity 9.11.2017.

Paljonko autolla on ajettu?

Auton mittarilukema on 87 000 km.

Milloin auto pitää katsastaa seuraavan kerran?

Ilmoituksen tietojen perusteella seuraava katsastus on arviolta 11/2026. Alle 10-vuotias auto katsastetaan kahden vuoden välein.

Kuinka usein tämä malli hylätään katsastuksessa?

Mallisarjan Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2017) autoista hylättiin määräaikaiskatsastuksessa 27,2 % vuonna 2025 (158 katsastusta, ajokilometrien mediaani 92 000 km). Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.

Kuinka yleinen vuoden 2017 Renault on Suomessa?

Suomessa oli 30.6.2026 liikennekäytössä 4 222 vuonna 2017 käyttöön otettua Renault-merkkistä henkilöautoa. Se on 3,1 % kaikista sinä vuonna käyttöön otetuista autoista, ja 12. yleisin merkki tuolta vuodelta 31 merkin joukossa. Yleisin käyttövoima tässä joukossa on bensiini (88,7 %). Luku on tilannekuva koko autokannasta, ei myynnissä olevien määrä.

Mistä tämän vuosimallin hylkäykset katsastuksessa tulevat?

Mallisarjan Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2017) vuoden 2025 katsastuksissa hylkäykseen johtaneet viat tulivat useimmiten näistä kohteista: akselisto ja jousitus, jarrut, ajoneuvon tunnistus. Vikoja kirjattiin 43,7 sataa katsastusta kohti, kun saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 24,2. Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä ja koskevat mallisarjaa, eivät tätä yksittäistä autoa.

Millä käyttövoimalla ja vaihteistolla auto on?

Käyttövoima on bensiini ja vaihteisto on automaatti.

Mitä varusteita autossa on?

Huomionarvoisia varusteita ovat muun muassa LED-ajovalot, Peruutuskamera, Pysäköintitutka, Nahkaverhoilu. Koko varustelista on tällä sivulla.

Paljonko auton ajoneuvovero on?

Ajoneuvovero on 153 € vuodessa. Summa muodostuu perusverosta, joka määräytyy CO₂-päästöstä tai kokonaismassasta, ja käyttövoimaverosta, jota maksetaan muusta käyttövoimasta kuin bensiinistä.

Mikä rengaskoko autoon sopii?

Auton alkuperäinen rengaskoko on 205/55 R17.

Missä Renault Captur TCe 120 EDC-aut Intens sijaitsee?

Auton sijaintimaakunta on Kanta-Häme (Hämeenlinna, Kanta-Häme).

Paljonko auton pitäminen maksaa vuodessa?

Arvio on 693 € vuodessa: ajoneuvovero 153 €, vakuutus 540 €. Vakuutus ja energia ovat arvioita, ajoneuvovero on laskettu auton omista tiedoista.

Kuka autoa myy?

Myyjänä on Kamux (Hämeenlinna).

Mistä näen tämän auton hintahistorian?

Tältä sivulta näet auton pyyntihinnan muutokset, myyntijaksot ja ilmoitukseen tehdyt muutokset.