Renault Captur TCe 90 Fête i årsmodell 2019 är en framhjulsdriven halvkombi med bensindrift och manuell växellåda. Motorvolymen är 0,9 liter och effekten är 66 kW (90 hk).

Annonspriset är 10 790 € (plus 349 € i expeditionsavgift). Det är 1 010 € (9 %) under bilbil.fi:s uppskattade marknadspris på 11 800 €. Uppskattningen bygger på 309 liknande bilar. Sannolikheten att den här bilen säljs inom de närmaste 7 dagarna är ca 33 %.

Annonspriset har sänkts 3 gånger, sammanlagt med 700 € från det ursprungliga priset på 11 490 €. En bilhandlare säljer en bil av den här modellen vanligtvis på ca 16 dagar och en privat säljare på ca 14 dagar.

Mätarställningen är 32 000 km, vilket motsvarar ca 4 000 km per år. Bilen besiktades 2/2026, och nästa besiktning beräknas vara gjord senast 2/2028.

Utvald utrustning:

  • Parkeringssensorer
  • Skinnklädsel

Att äga bilen kostar uppskattningsvis:

Fordonsskatt och försäkring blir tillsammans ca 670 € per år.

Den ursprungliga däckdimensionen är 205/60 R16. Enligt annonsen ingår två uppsättningar däck.

Säljare är Kamux (Kouvola).

Bilen har varit till salu i 52 dagar, sedan 22 augusti 2026.

Grundläggande uppgifter

Registreringsnummer
ERK-194
Mätarställning
32 000 km
carVertical Verifiera mätarställningens äkthet
20 % rabatt
Motor
0,9 l, Bensin
Årsmodell
2019
Växellåda
Manuell
Drivhjul
Framhjulsdrift
Expeditionsavgift
349 €
Kaross
Halvkombi
Fordonstyp
Personbil
Färg
Röd
Däckdimension
205/60 R16
Fälgstorlek
16″
Hjuluppsättningar
2
Antal ägare
1
Antal nycklar
1
I trafik i Finland
77 st
Styrning
Vänsterstyrd
Importerad bil
Nej
Chassinummer (VIN)
VF1R8700062903432
bilbil.fi-ID
186996

Tekniska uppgifter

Effekt
66 kW / 90 hk
Acceleration (0–100 km/h)
13,1 s
Toppfart
171 km/h
Bränsleförbrukning
6,3 l/100 km (blandad körning)
Antal sittplatser
5
Antal dörrar
4
Antal växlar
5
Cylindrar
3
Överladdning
Ja
CO₂-utsläpp
139 g/km
Tjänstevikt
1 248 kg
Totalvikt
1 659 kg
Max släpvagnsvikt
1 200 kg
Släpvagnsvikt (obromsad)
620 kg
Mått (l × b × h)
4 122 × 1 778 × 1 566 mm
Första registrering
2019-08-20
Senaste besiktning
2/2026
Typgodkännandenummer
e2*2001/116*0327

Växellåda
Manuell

Utrustning

  • Parkeringssensorer
  • Skinnklädsel

Utrustningsnivå

Annonspris: 10 790 €

Under marknadspris

Uppskattat marknadspris 11 800 €

Baserat på annonspriser

Jämfört med 309 bilar av samma modell och liknande årsmodeller (både aktiva annonser och annonser som nyligen tagits bort).

Så beräknas bedömningen

  • Grundvärde (Renault Captur, årsmodell 2019) 11 320 €
  • Låg mätarställning +2 370 €
  • Säljs av bilhandlare +20 €
  • Manuell växellåda −1 910 €
  • Uppskattat marknadspris 11 800 €

Utan statistiskt urskiljbar effekt i den här gruppen: parkeringssensorer.

10 600 €10 800 €11 000 €11 200 €11 400 €11 600 €2026-08-222026-09-082026-09-262026-10-13
DatumPrisÄndring
2026-08-2211 490 €–
2026-09-1611 290 €−200 €
2026-09-2510 890 €−400 €
2026-10-1110 790 €−100 €

Nästa besiktning ungefär 2/2028

Det är ungefär 16 månader kvar. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år. Enligt annonsen är bilen besiktad 2/2026.

Kontrollera hos Traficom

Underkännanden i samma modellserie

Av modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2019) besiktades totalt 516 bilar år 2025. Av dem registrerades 125 fel som ledde till underkännande, vilket ger 24,2 fel per hundra besiktningar. För bilar i samma ålder i hela Finland är siffran 14,1. Det är alltså klart fler fel än i bilar i samma ålder i genomsnitt.

Orsaker till underkännanden, fel per hundra besiktningar

  • Den här modellserien
  • Alla bilar
  1. Hjulaxlar och fjädring 14

    72 fel, Alla bilar 6,7

    Fram- och bakaxel, fjädring och stötdämpning, däck och fälgar

  2. Bromsar 7,6

    39 fel, Alla bilar 3,3

    Färd- och parkeringsbroms, bromsprov i rullbromsprovare, stabilitetskontroll

  3. Fordonsidentifiering 1,2

    6 fel, Alla bilar 0,4

    Registreringsskyltar och märkningar, chassinummer (VIN) och handlingar

Resterande 6,4 % av felen fördelar sig på andra delar. Flest anmärkningar gällde belysning och elutrustning (78 st). Median för mätarställningen 66 000 km.

Försäljningsperioder

Kamux Kouvola, Kymenlaakso Till salu i 52 dagar
2026-08-222026-09-082026-09-262026-10-13

Försäljningar

Inga tidigare försäljningar kända.

Ändringar i annonsen

DatumVadÄndring
2026-10-11Annonspris 10 890 € → 10 790 €
2026-09-25Annonspris 11 290 € → 10 890 €
2026-09-16Annonspris 11 490 € → 11 290 €

Se utförligare historik hos carVertical: rapporten samlar bilens mätarställningar, eventuella skador, tidigare ägare och registreringar.

Visa historikrapport
BILBIL −20 % på rapporten
Tjänsten tillhandahålls av carVertical

€
500 € 70 000 €
10 år
1 år 10 år
Beräknad månadsbetalning ca 124 €/mån

Beräkningen bygger på en nominell ränta på 5,80 % och en månatlig kontoavgift på 5 €. Den faktiska räntan, löptiden och månadsbetalningen anges i lånebudet.

Finsk fordonsskatt enligt de skattetabeller som gäller 2026.

  • Grundskatt 141 €/år
  • Drivkraftsskatt 0 €/år
  • Fordonsskatt totalt 141 €/år

Grundskatten bestäms av CO₂-utsläppen (WLTP), 139 g/km.

Genomsnittligt utsläpp för bensindrivna personbilar som registrerades första gången 2019 var 143,9 g/km (WLTP). Den här bilens utsläpp är 5 g/km lägre.

Beräknad årlig försäkringspremie (trafikförsäkring + helförsäkring).

Förarens ålder 45 år

−25 % Helförsäkringskampanj hos POP Vakuutus till och med 2026-11-10

  • Trafikförsäkring210 €/år
  • Helförsäkring −25 % Utan rabatt 420 €/år 320 €/år
  • Försäkring totaltUtan rabatt 630 €/år 530 €/år

≈ 44 €/mån

Begär offert
Tjänsten tillhandahålls av POP Vakuutus

I kampanjpriset har 25 % dragits av från den uppskattade helförsäkringen. Rabatten gäller helförsäkring för personbilar enligt POP Vakuutus villkor. Det slutliga priset beror bland annat på skadehistorik och bostadsort och bestäms i offerten.

Enligt annonsen ingår två uppsättningar däck.

Kom ihåg att fråga säljaren om däckens skick.

Renault Captur (2013–2020) · 0.9 Tce. (66kW)

Däckdimensioner som passar bilen

  • 205/60 R16 Ursprunglig
  • 225/35 R20 Rekommenderad
  • 225/40 R19 Rekommenderad
  • 225/45 R18 Rekommenderad
  • 225/50 R17 Rekommenderad
  • 205/55 R17 Rekommenderad
  • 195/65 R15 Rekommenderad

Fälgstorlekar som passar bilen

15″
16″
17″
18″
19″
20″

Ursprunglig fälgstorlek: 16″

Vad betyder måtten?

Renkaatvaihtoon.fi garanterar att däcken passar just den här bilen (ERK-194).

Beställ däck Se även fälgar →

1 Omistaja Suomi-auto Vakionopeudensäädin Moottorinlämmitin ja sisätilanpistoke Metalliväri LED-päiväajovalot Penkinlämmittimet edessä Bluetooth handsfree matkapuhelinvarustus Bluetooth Audio USB -liitin Radio Monitoimiohjauspyörä nahkaverhoilulla Sähkökäyttöiset ikkunat Mäkilähtöavustin (HSA) Ilmastointi, manuaalinen Keskuslukitus, kaukosäätöinen Lämmitettävät sähköpeilit taittotoiminnolla Puheohjaus ISOFIX-kiinnitys takana sivuistuimissa ISOFIX-kiinnitys etuistuimessa Turvatyynyn poiskytkentä etumatkustajalle 12V latauspistoke Taittuvat takaistuinten selkänojat (60/40) Audio-sisääntuloliitäntä (AUX) Turbo Sumuvalot Turvatyynyt Käynnistyksenesto Ajonvakautusjärjestelmä (ESP/ESC) Lukkiutumattomat jarrut (ABS) Huoltokirja Ohjaustehostin Start-stop-järjestelmä Ajotietokone Hätäjarruavustin (EBA) Kahdet renkaat kevytmetallivanteilla ME MYÖS TOIMITAMME AUTON KOTIISI - KYSY MYYJILTÄMME LISÄÄ TÄHÄN AUTOON KAMUX KASKO TÄHÄN AUTOON MAHDOLLISTA SAADA KAMUX-PLUS Rahoituksen käsiraha alkaen 0 euroa 1 x avain

Vanliga frågor om den här bilen

Vilken bil har registreringsnummer ERK-194?

ERK-194 är en Renault Captur TCe 90 Fête, årsmodell 2019, med en mätarställning på 32 000 km. Bilen är till salu för 10 790 €.

Vad kostar Renault Captur TCe 90 Fête?

Renault Captur TCe 90 Fête är till salu för 10 790 €.

Är priset på den här bilen bra?

Enligt prisbedömningen på bilbil.fi ligger annonspriset under marknadspris (uppskattat marknadspris 11 800 €).

Hur länge har den här bilen varit till salu?

Bilen har varit till salu i minst 52 dagar. Annonsen började följas på bilbil.fi 22 augusti 2026.

Har priset sänkts?

Ja. Annonspriset är 700 € lägre än det ursprungliga annonspriset.

Har den här bilen varit till salu tidigare?

Bilen har inga tidigare genomförda försäljningar.

Vilken årsmodell är bilen?

Bilen är årsmodell 2019 och registrerades första gången 20 augusti 2019.

Hur långt har bilen gått?

Bilens mätarställning är 32 000 km.

När ska bilen besiktas nästa gång?

Utifrån uppgifterna i annonsen ska bilen besiktas nästa gång ungefär 2/2028. I Finland besiktas en bil som är yngre än 10 år vartannat år.

Hur ofta underkänns den här modellen vid besiktning?

Av bilarna i modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2019) underkändes 20,3 % vid kontrollbesiktningen 2025 (516 besiktningar, median för mätarställningen 66 000 km). Andelen underkända går inte att jämföra rakt av mellan modeller, eftersom mätarställningarna skiljer sig åt.

Hur vanlig är en Renault från 2019 i Finland?

Den 2026-06-30 fanns det 2 978 personbilar av märket Renault i trafik i Finland som togs i bruk 2019. Det motsvarar 2,3 % av alla bilar som togs i bruk det året, och det är det 15:e vanligaste märket det året bland 30 märken. Det vanligaste drivmedlet i gruppen är bensin (94,3 %). Siffran är en ögonblicksbild av hela fordonsbeståndet, inte antalet bilar till salu.

Varför underkänns bilar av den här årsmodellen vid besiktning?

För modellserien Renault CAPTUR (i trafik första gången 2019) kom felen som ledde till underkännande vid besiktningarna 2025 oftast från följande delar: hjulaxlar och fjädring, bromsar, fordonsidentifiering. Det registrerades 24,2 fel per hundra besiktningar, medan siffran för bilar i samma ålder i hela Finland är 14,1. Siffrorna avser fel, inte antal bilar, och gäller modellserien, inte den här enskilda bilen.

Vilket drivmedel och vilken växellåda har bilen?

Drivmedlet är bensin och växellådan är manuell.

Vilken utrustning har bilen?

Bland utrustningen som är värd att nämna finns Parkeringssensorer, Skinnklädsel. Hela utrustningslistan finns på den här sidan.

Hur hög är bilens fordonsskatt?

Den finska fordonsskatten är 141 € per år. Beloppet består av grundskatt, som bestäms av CO₂-utsläppen eller totalvikten, och drivkraftsskatt, som betalas för andra drivmedel än bensin.

Vilken däckdimension passar bilen?

Bilens ursprungliga däckdimension är 205/60 R16.

Var finns Renault Captur TCe 90 Fête?

Bilen finns i Kymenlaakso (Kouvola, Kymenlaakso).

Hur många ägare har bilen haft?

Enligt annonsen har bilen haft 1 ägare.

Vad kostar det att äga bilen per år?

Uppskattningen är 671 € per år: fordonsskatt 141 €, försäkring 530 €. Försäkring och energi är uppskattningar, fordonsskatten är beräknad utifrån bilens egna uppgifter.

Vem säljer bilen?

Säljare är Kamux (Kouvola).

Var ser jag bilens prishistorik?

På den här sidan ser du ändringar i bilens annonspris, försäljningsperioder och ändringar som gjorts i annonsen.