Renault Captur i årsmodell 2022 är en framhjulsdriven halvkombi med laddhybriddrift och automatlåda. Motorvolymen är 1,6 liter och effekten är 117 kW (159 hk). Batterikapaciteten är 9 kWh och räckvidden är 48 km enligt tillverkaren. AC-laddningens effekt är 3,6 kW och laddkontakten är Type 2.

Annonspriset är 18 900 € (plus 180 € i expeditionsavgift). Det är i nivå med bilbil.fi:s uppskattade marknadspris på 18 600 €. Uppskattningen bygger på 236 liknande bilar.

En bilhandlare säljer en bil av den här modellen vanligtvis på ca 16 dagar och en privat säljare på ca 14 dagar.

Mätarställningen är 39 000 km, vilket motsvarar ca 10 000 km per år. Nästa besiktning beräknas vara gjord senast 2026-12-29.

Utvald utrustning:

  • LED-strålkastare
  • Backkamera
  • Parkeringssensorer

Att äga bilen kostar uppskattningsvis:

Fordonsskatt, försäkring och el blir tillsammans ca 1 440 € per år.

Den ursprungliga däckdimensionen är 215/60 R17. Enligt annonsen ingår två uppsättningar däck: sommar- och vinterdäck.

Säljare är Hämeen Auto (Jyväskylä).

Bilen har varit till salu i 101 dagar, sedan 4 juli 2026.

Grundläggande uppgifter

Registreringsnummer
NMR-337
Mätarställning
39 000 km
carVertical Verifiera mätarställningens äkthet
20 % rabatt
Motor
1,6 l, Laddhybrid
Årsmodell
2022
Växellåda
Automat
Drivhjul
Framhjulsdrift
Expeditionsavgift
180 €
Kaross
Halvkombi
Fordonstyp
Personbil
Däckdimension
215/60 R17
Fälgstorlek
17″
Hjuluppsättningar
2 (sommar och vinter)
I trafik i Finland
211 st
Styrning
Vänsterstyrd
Chassinummer (VIN)
VF1RJB00168894907
bilbil.fi-ID
80606

Tekniska uppgifter

Effekt
117 kW / 159 hk
Vridmoment
205 Nm
Acceleration (0–100 km/h)
10,1 s
Toppfart
170 km/h
Batterikapacitet
9 kWh
Batterihälsa
94,3 %
Elektrisk räckvidd
48 km
Bränsleförbrukning
1,4 l/100 km (blandad körning)
Laddkontakt
Type 2
Laddeffekt AC
3,6 kW
Batterigaranti
96 kk / 160 000 km
Antal sittplatser
5
Antal dörrar
5
Cylindrar
4
Överladdning
Nej
CO₂-utsläpp
30 g/km
Tjänstevikt
1 616 kg
Totalvikt
2 057 kg
Max släpvagnsvikt
750 kg
Släpvagnsvikt (obromsad)
750 kg
Mått (l × b × h)
4 227 × 1 797 × 1 576 mm
Första registrering
2022-12-29
Typgodkännandenummer
e2*2007/46*0684

48 km Räckvidd WLTP
9 kWh Batterikapacitet
94,3 % Batterihälsa kvar av den kapacitet som utlovades som ny
4 år 2 mån eller 121 000 km Garanti kvar 8 år eller 160 000 km som ny

Laddtid

  • Hemmaladdning (AC 3,6 kW) ca 2,5 h från tom till full

Laddkontakter

Växelström (AC)
  • Type 2
Långsam laddning

Räckvidd

  • WLTP48 km
  • På sommarenca 41 km
  • På vinternca 31 km

Växellåda
Automat

Utrustning

  • Backkamera
  • LED-strålkastare
  • Parkeringssensorer

Utrustningsnivå

Annonspris: 18 900 €

I nivå med marknadspris

Uppskattat marknadspris 18 600 €

Baserat på annonspriser

Jämfört med 236 bilar av samma modell och liknande årsmodeller (både aktiva annonser och annonser som nyligen tagits bort).

Så beräknas bedömningen

  • Grundvärde (Renault Captur, årsmodell 2022) 18 730 €
  • Backkamera +790 €
  • Automatlåda +540 €
  • Säljs av bilhandlare +20 €
  • Drivmedel: Laddhybrid −1 480 €
  • Uppskattat marknadspris 18 600 €

Utan statistiskt urskiljbar effekt i den här gruppen: led-strålkastare, parkeringssensorer.

Inga prisändringar under uppföljningstiden.

Första besiktningen senast 2026-12-29

Det är ungefär 2 månader kvar. I Finland besiktas personbilar och paketbilar första gången fyra år efter att de togs i trafik.

Kontrollera hos Traficom

Försäljningsperioder

Hämeen Auto / Hämeen Autovaruste Oy, Jyväskylä, Keski-Suomi Till salu i 101 dagar
2026-07-042026-08-072026-09-092026-10-13

Försäljningar

Inga tidigare försäljningar kända.

Se utförligare historik hos carVertical: rapporten samlar bilens mätarställningar, eventuella skador, tidigare ägare och registreringar.

Visa historikrapport
BILBIL −20 % på rapporten
Tjänsten tillhandahålls av carVertical

€
500 € 70 000 €
10 år
1 år 10 år
Beräknad månadsbetalning ca 213 €/mån

Beräkningen bygger på en nominell ränta på 5,80 % och en månatlig kontoavgift på 5 €. Den faktiska räntan, löptiden och månadsbetalningen anges i lånebudet.

Finsk fordonsskatt enligt de skattetabeller som gäller 2026.

  • Grundskatt 106 €/år
  • Drivkraftsskatt 73 €/år
  • Fordonsskatt totalt 179 €/år

Grundskatten bestäms av CO₂-utsläppen (WLTP), 30 g/km. Drivkraftsskatten bygger på totalvikten (2057 kg).

Genomsnittligt utsläpp för laddhybrider som registrerades första gången 2022 var 33,3 g/km (WLTP). Den här bilens utsläpp är 3 g/km lägre.

En uppskattning av bilens laddkostnader och hushållets totala elräkning. Justera körsträcka, laddningens fördelning och bostadstyp efter din egen situation.

Körsträcka per år 15 000 km
Andel hemmaladdning 80 %
  • Hemmaladdning· 1 617 kWh 323 €/år
  • Offentlig laddning· 383 kWh 210 €/år
  • Övrig elförbrukning· 6 000 kWh 1 200 €/år
  • Fasta avgifter 120 €/år
  • Total elräkning 1 854 €/år

≈ 154 €/mån · varav bilens laddning ca 534 €/år

Laddningens kWh-mängd inkluderar effektförlust: det tas mer från nätet än det som går till batteriet (hemmaladdning ca 12 %, snabbladdning ca 7 %).

  • Elförbrukning 21,6 kWh/100 km (uppskattad)
  • Jämförelse: motsvarande bensinbil ca 1 943 €/år

För en laddhybrid antar uppskattningen ca 55 % eldrift. Resten körs på bensin (ca 874 €/år).

Rekommenderas

Spotpris eller fast pris?

Elbilar laddas oftast på natten, och laddningen går att tidsstyra. Utnyttjar du de billigaste timmarna (till exempel med tidsstyrd laddning) är ett avtal med spotpris vanligtvis det billigaste. Kan eller vill du inte följa elpriset och tajma laddningen är ett avtal med fast pris tryggare: priset går att förutse och prisspikar kommer inte som en överraskning.

Elavtal

  • Nordic Green Energy · Ilmasto pörssisähkö Billigast

    Margin and monthly fee −50% for 12 months

    • Påslag 0,68 cent/kWh 52 €/år
    • Fast avgift 5,98 €/mån 72 €/år
    • Bolagets andel 124 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 609 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 733 €/år
    • Första året −62 € 671 €/år

    Includes a Tallink Silja gift card

    Visa erbjudande
  • Vihreä Älyenergia · Verraton

    Margin 0.34 c/kWh and standing charge €2.99/month for 12 months

    • Påslag 0,59 cent/kWh 45 €/år
    • Fast avgift 4,99 €/mån 60 €/år
    • Bolagets andel 105 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 609 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 714 €/år
    • Första året −43 € 671 €/år

    Open-ended contract, two weeks’ notice period

    Visa erbjudande
  • Vihreä Älyenergia · Vire Tuuli

    2 months €0, reduced margin for 12 months

    • Påslag 0,99 cent/kWh 75 €/år
    • Fast avgift 5,99 €/mån 72 €/år
    • Bolagets andel 147 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 609 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 757 €/år
    • Första året −77 € 680 €/år

    100% wind power

    Visa erbjudande
  • Hehku Energia · Hehku Pörssi

    Standing charge €0 for 3 months

    • Påslag 0,39 cent/kWh 30 €/år
    • Fast avgift 4,5 €/mån 54 €/år
    • Bolagets andel 84 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 609 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 693 €/år
    • Första året −14 € 680 €/år
    Visa erbjudande
  • Vattenfall · Optimi Pörssisähkö

    Standing charge €0 for 6 months

    • Påslag 0,5 cent/kWh 38 €/år
    • Fast avgift 5,95 €/mån 71 €/år
    • Bolagets andel 109 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 609 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 719 €/år
    • Första året −36 € 683 €/år

    Fossil-free

    Visa erbjudande
  • Cheap Energy · Pörssisähkö

    Margin and standing charge reduced for 6 months

    • Påslag 0,78 cent/kWh 59 €/år
    • Fast avgift 4,9 €/mån 59 €/år
    • Bolagets andel 118 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 609 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 728 €/år
    • Första året −44 € 683 €/år
    Visa erbjudande
  • Fortum · Fortum Tarkka

    Standing charge €0 for 3 months

    • Påslag 0,59 cent/kWh 45 €/år
    • Fast avgift 5,99 €/mån 72 €/år
    • Bolagets andel 117 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 609 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 726 €/år
    • Första året −18 € 708 €/år
    Visa erbjudande
  • Vihreä Älyenergia · Hintalukko
    • Påslag 0,59 cent/kWh 45 €/år
    • Fast avgift 4,99 €/mån 60 €/år
    • Bolagets andel 105 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 609 €/år
    • Totalkostnad 714 €/år

    You can lock in the margin

    Visa erbjudande
  • Fortum · Fortum Latauspaketti

    2 c/kWh cashback on home charging

    • Påslag 0,59 cent/kWh 45 €/år
    • Fast avgift 9,99 €/mån 120 €/år
    • Bolagets andel 165 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 609 €/år
    • Ersättning för hemmaladdning 2 cent/kWh −32 €/år
    • Totalkostnad 742 €/år

    20% off rapid charging (Charge & Drive) or €0.10/kWh at Tesla chargers

    Visa erbjudande
  • Aalto Energia · Luotsi Pörssisähkö

    Margin 0.34 c/kWh + standing charge €0 for 4 months

    • Påslag 1,99 cent/kWh 152 €/år
    • Fast avgift 5,95 €/mån 71 €/år
    • Bolagets andel 223 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 609 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 832 €/år
    • Första året −66 € 767 €/år

    After 4 months 0.54 c/kWh until 31 Dec 2026, then 1.99 c/kWh

    Visa erbjudande
  • Nordic Green Energy · Uusiutuva pörssisähkö

    Monthly fee −50% for 6 months

    • Påslag 0,99 cent/kWh 75 €/år
    • Fast avgift 9,99 €/mån 120 €/år
    • Bolagets andel 195 €/år
    • Elpris (spot ~8 cent/kWh) 609 €/år
    • Totalkostnad (löpande) 805 €/år
    • Första året −30 € 775 €/år

    100% renewable; includes a Tallink Silja gift card

    Visa erbjudande

Sorterat efter totalkostnad under första året vid den här förbrukningen (7 617 kWh/år), rabatter inräknade. Totalkostnaden är det löpande priset efter rabattperioden. Elpriset är ett antaget genomsnittligt spotpris som du kan justera ovan. Själva spotelen kostar lika mycket hos alla, avtalen skiljer sig i påslag och fast avgift. Överföringsavgift och skatter betalas separat till elnätsbolaget. Priserna kan ändras, så kontrollera aktuellt pris på partnerns webbplats.

Siffrorna är uppskattningar utifrån angivna priser och förbrukning. Den faktiska kostnaden beror på hur du laddar, elpriset och bilens verkliga förbrukning.

Beräknad årlig försäkringspremie (trafikförsäkring + helförsäkring).

Förarens ålder 45 år

−25 % Helförsäkringskampanj hos POP Vakuutus till och med 2026-11-10

  • Trafikförsäkring240 €/år
  • Helförsäkring −25 % Utan rabatt 650 €/år 490 €/år
  • Försäkring totaltUtan rabatt 890 €/år 730 €/år

≈ 61 €/mån

Begär offert
Tjänsten tillhandahålls av POP Vakuutus

I kampanjpriset har 25 % dragits av från den uppskattade helförsäkringen. Rabatten gäller helförsäkring för personbilar enligt POP Vakuutus villkor. Det slutliga priset beror bland annat på skadehistorik och bostadsort och bestäms i offerten.

Enligt annonsen ingår två uppsättningar däck: sommar- och vinterdäck.

Kom ihåg att fråga säljaren om däckens skick.

Renault Captur (2020–2023) · 1.6 E-Tech. (68kW)

Däckdimensioner som passar bilen

  • 215/60 R17 Ursprunglig
  • 225/45 R19 Rekommenderad
  • 215/55 R18 Rekommenderad
  • 225/55 R17 Rekommenderad

Fälgstorlekar som passar bilen

17″
18″
19″

Ursprunglig fälgstorlek: 17″

Vad betyder måtten?

Renkaatvaihtoon.fi garanterar att däcken passar just den här bilen (NMR-337).

Beställ däck Se även fälgar →

Vanliga frågor om den här bilen

Vilken bil har registreringsnummer NMR-337?

NMR-337 är en Renault Captur, årsmodell 2022, med en mätarställning på 39 000 km. Bilen är till salu för 18 900 €.

Vad kostar Renault Captur?

Renault Captur är till salu för 18 900 €.

Är priset på den här bilen bra?

Enligt prisbedömningen på bilbil.fi ligger annonspriset i nivå med marknadspris (uppskattat marknadspris 18 600 €).

Hur länge har den här bilen varit till salu?

Bilen har varit till salu i minst 101 dagar. Annonsen började följas på bilbil.fi 4 juli 2026.

Har den här bilen varit till salu tidigare?

Bilen har inga tidigare genomförda försäljningar.

Vilken årsmodell är bilen?

Bilen är årsmodell 2022 och registrerades första gången 29 december 2022.

Hur långt har bilen gått?

Bilens mätarställning är 39 000 km.

När ska bilen besiktas nästa gång?

Utifrån uppgifterna i annonsen ska bilen besiktas första gången senast 2026-12-29. I Finland besiktas personbilar och paketbilar första gången fyra år efter att de togs i trafik.

Hur vanlig är en Renault från 2022 i Finland?

Den 2026-06-30 fanns det 1 408 personbilar av märket Renault i trafik i Finland som togs i bruk 2022. Det motsvarar 1,3 % av alla bilar som togs i bruk det året, och det är det 17:e vanligaste märket det året bland 36 märken. Det vanligaste drivmedlet i gruppen är bensin (62 %). Siffran är en ögonblicksbild av hela fordonsbeståndet, inte antalet bilar till salu.

Vilket drivmedel och vilken växellåda har bilen?

Drivmedlet är laddhybrid och växellådan är automat.

Vilken utrustning har bilen?

Bland utrustningen som är värd att nämna finns LED-strålkastare, Backkamera, Parkeringssensorer. Hela utrustningslistan finns på den här sidan.

Hur hög är bilens fordonsskatt?

Den finska fordonsskatten är 179 € per år. Beloppet består av grundskatt, som bestäms av CO₂-utsläppen eller totalvikten, och drivkraftsskatt, som betalas för andra drivmedel än bensin.

Vilken däckdimension passar bilen?

Bilens ursprungliga däckdimension är 215/60 R17.

Vilken batterikapacitet och räckvidd har bilen?

Batteriets kapacitet är 9 kWh och den angivna räckvidden är ca 48 km.

Var finns Renault Captur?

Bilen finns i Keski-Suomi (Jyväskylä, Keski-Suomi).

Finns det batterigaranti kvar?

Det återstår 4 år 2 mån eller 121 000 km av batterigarantin.

Vad kostar det att äga bilen per år?

Uppskattningen är 1 443 € per år: fordonsskatt 179 €, försäkring 730 €, el 534 €. Försäkring och energi är uppskattningar, fordonsskatten är beräknad utifrån bilens egna uppgifter.

Vem säljer bilen?

Säljare är Hämeen Auto (Jyväskylä).

Var ser jag bilens prishistorik?

På den här sidan ser du ändringar i bilens annonspris, försäljningsperioder och ändringar som gjorts i annonsen.