Begagnad BMW 740 till salu

Begagnade bilar, årsmodeller och prisnivåer

25:e populäraste modellen från BMW i Finland (av 119 modeller)*

285:e populäraste bilmodellen i Finland (av 1 743 modeller)*

*mätt i antal aktiva annonser

Till salu
53
Rapporterade försäljningar
89
Annonspris (median)
22 900 €
Andel underkända vid besiktning
19,5 %
Mätarställning, snitt
220 728 km
Tid till salu (median)
28 dagar
Andel till salu
8,1 %

BMW 740 är den 25:e populäraste modellen från BMW i Finland: 53 bilar är till salu, vilket är 0,9 % av alla bilar till salu. Medianen för annonspriserna är 22 900 € och genomsnittet 21 417 €; den billigaste bilen kostar 3 000 € och den dyraste 36 500 €. Bilarna till salu har årsmodellerna 1994–2019, och deras ålder är i genomsnitt 13 år. Det vanligaste drivmedlet är diesel (36 % av bilarna till salu) och den vanligaste karossen sedan (100 %). Mätarställningen är i genomsnitt 220 728 km. Mediantiden till salu är 28 dagar. Andelen underkända var i genomsnitt 19,5 % vid besiktningarna 2025.

Bläddra bland bilar till salu

Fördelningar

Prisbedömning

  • Klart under marknadspris 5 %
  • Under marknadspris 14 %
  • I nivå med marknadspris 45 %
  • Över marknadspris 24 %
  • Klart över marknadspris 12 %

Drivmedel

  • Diesel 36 %
  • Laddhybrid 31 %
  • Bensin 25 %
  • Hybrid 7 %

Växellåda

  • Automat 98 %
  • Manuell 2 %

Säljare

  • Bilhandlare 65 %
  • Privat 35 %

Kaross

  • Sedan 100 %

Andel underkända vid besiktning

Andel underkända vid besiktning 2025, efter första år i trafik

  • BMW 740
  • Alla bilar

Andel underkända i genomsnitt 19,5 % (1 141 besiktningar 2025, median för mätarställning 215 000 km). Märkets genomsnitt 26,3 %, genomsnitt för hela landet 26,9 %. Siffrorna avser modellserien BMW 7-sarja.

Orsaker till underkännande

  • Denna modellserie
  • Alla bilar
  1. Hjulaxlar och fjädring 50,4 %

    179 fel, Alla bilar 39,4 %

    Fram- och bakaxel, fjädring och stötdämpning, däck och fälgar

  2. Bromsar 20 %

    71 fel, Alla bilar 27,7 %

    Färd- och parkeringsbroms, bromsprov i rullbromsprovare, stabilitetskontroll

  3. Styrning 7 %

    25 fel, Alla bilar 6,5 %

    Styrleder och styrstänger, styrväxel

  4. Utsläpp och läckage 7 %

    25 fel, Alla bilar 10,1 %

    Avgasmätning, OBD-system samt olje-, vätske- och bränsleläckage

  5. Provkörning och sikt 6,2 %

    22 fel, Alla bilar 1,3 %

    Vindruta och torkare, speglar, siktfält, reglage, provkörning

Vid besiktningarna 2025 registrerades 355 fel som ledde till underkännande, vid 1 141 besiktningar. Resterande 9 % av felen fördelar sig på övriga poster. Den vanligaste enskilda felposten var jousitus ja iskunvaimennus (65 underkännanden). Flest anmärkningar gällde belysning och elutrustning (177 st).

Siffrorna avser fel, inte antal bilar: en underkänd bil har ofta flera fel. Andelarna är beräknade på alla fel som ledde till underkännande.

Andelen underkända är inte direkt jämförbar mellan modeller, eftersom mätarställningen skiljer sig åt.

Årsmodeller

Till salu per årsmodell

Median för annonspriset per årsmodell

Priser per årsmodell: till salu och sålda
ÅrsmodellTill saluAnnonspris (median)Såld (median)
2019233 325 €30 800 €
2018628 880 €28 650 €
20171527 890 €27 635 €
2016332 900 €30 235 €
20150–23 800 €
20140–18 500 €
2013223 445 €21 370 €
2012616 985 €13 800 €
2011614 850 €16 900 €
2010314 550 €15 095 €
2009213 925 €14 000 €
20080–9 900 €
2007117 470 €–
2006114 900 €11 895 €
200528 700 €–
200313 000 €7 200 €
20000–4 300 €
19990–4 600 €
19980–6 000 €
199717 990 €7 500 €
19960–6 200 €
1995210 250 €13 000 €
199428 300 €12 950 €
19930–10 000 €

Pris efter årsmodell

Värdeminskning i genomsnitt 9,4 %/år

Utrustningens påverkan på priset

  • Fyrhjulsdrift 60 % av bilarna +680 € snitt +1 123 €

Genomsnittlig påverkan på annonspriset enligt prisbedömningsmodellen, för bilar som har utrustningen. Andelen är beräknad på BMW 740 med prisbedömning. Den lodräta linjen i stapeln och snittsiffran visar hur mycket samma utrustning i genomsnitt påverkar priset i alla modeller.

Fördelning av tid till salu

Tid till salu (median) 28 dagar

Största säljare av BMW 740

Privatpersoner har dessutom 19 annonser för BMW 740. Siffrorna avser annonser till salu per kedja.

BMW 740 per landskap

Uusimaa: 17Varsinais-Suomi: 7Satakunta: 2Kanta-Häme: 2Etelä-Savo: 2Pirkanmaa: 7Päijät-Häme: 2Kymenlaakso: 2Etelä-Karjala: 1Pohjois-Savo: 2Pohjois-Karjala: 4Keski-Suomi: 4Etelä-Pohjanmaa: 1Pohjanmaa: 0Keski-Pohjanmaa: 0Pohjois-Pohjanmaa: 1Kainuu: 0Lappi: 1Ahvenanmaa: 0
  • 0
  • 1
  • 2–5
  • 6–10
  • över 10

Alla landskap

LandskapTill saluAndelMedianpris
Uusimaa1730,9 %24 900 €
Pirkanmaa712,7 %24 900 €
Varsinais-Suomi712,7 %26 900 €
Keski-Suomi47,3 %19 245 €
Pohjois-Karjala47,3 %9 850 €
Etelä-Savo23,6 %10 475 €
Kanta-Häme23,6 %15 450 €
Kymenlaakso23,6 %19 025 €
Pohjois-Savo23,6 %16 985 €
Päijät-Häme23,6 %14 950 €
Satakunta23,6 %24 275 €
Etelä-Karjala11,8 %28 200 €
Etelä-Pohjanmaa11,8 %29 500 €
Lappi11,8 %12 900 €
Pohjois-Pohjanmaa11,8 %17 999 €
Kainuu00 %–
Pohjanmaa00 %–

Tryck på ett landskap på kartan eller i tabellen.

Antal annonser för BMW 740

Till salu 57

Värdet av sålda bilar

Erfarenheter av BMW 740

BMW 740 har inga omdömen ännu. Äger du eller har du ägt en, berätta om din erfarenhet.

Vanliga frågor

Hur många BMW 740 finns till salu i Finland?

Det finns 53 begagnade BMW 740 till salu i Finland.

Var hittar jag begagnade BMW 740?

Det finns 53 begagnade BMW 740 till salu i Finland. bilbil.fi listar alla begagnade BMW 740 med priser och prisbedömningar; de största säljarna är Saka, Rinta-Joupin Autoliike, K-Auto.

Vad kostar en begagnad BMW 740?

Medianen för annonspriserna på BMW 740 till salu är 22 900 € och genomsnittet 21 417 €. Priserna ligger mellan 3 000 € och 36 500 €.

Till vilket pris har BMW 740 sålts?

Under uppföljningen har 89 BMW 740 sålts. Genomförda priser varierar med årsmodell; till exempel såldes bilar av årsmodell 2018 till ett medianpris på 28 650 €. Priserna är bilarnas sista annonspris innan affären.

Vilka årsmodeller av BMW 740 finns till salu?

Till salu finns årsmodellerna 1994–2019. Flest bilar till salu har årsmodell 2017 (15 bilar).

Hur populär är BMW 740?

BMW 740 är den 25:e populäraste modellen från BMW i Finland: dess andel av BMW till salu är 0,9 %.

Hur mycket värde förlorar en BMW 740 per år?

Utifrån medianen av annonspriserna per årsmodell sjunker värdet på en begagnad BMW 740 med i genomsnitt 9,4 % per år. Siffran beskriver hur återförsäljningsvärdet på en begagnad bil utvecklas.

Hur ofta underkänns BMW 740 vid besiktning?

Andelen underkända för BMW 740 vid besiktningarna 2025 var i genomsnitt 19,5 % (1 141 besiktningar, median för mätarställning 215 000 km). Genomsnittet för hela landet var 26,9 %. Andelen underkända är inte direkt jämförbar mellan modeller, eftersom mätarställningen skiljer sig åt.

Varför underkänns BMW 740 vid besiktning?

Vid besiktningarna 2025 registrerades 355 fel som ledde till underkännande på BMW 740, oftast i dessa poster: hjulaxlar och fjädring, bromsar, styrning, utsläpp och läckage, provkörning och sikt. Den vanligaste enskilda felposten var jousitus ja iskunvaimennus. Siffrorna avser fel, inte antal bilar, eftersom en underkänd bil ofta har flera fel.

Hur snabbt säljs en BMW 740?

Sålda BMW 740 låg vanligtvis ute till salu i 28 dagar innan annonsen togs bort.

Vilket drivmedel är vanligast bland BMW 740?

Det vanligaste drivmedlet är diesel: 36 % av bilarna till salu.

Hur stor andel av BMW 740 har automatlåda?

98 % av BMW 740 till salu har automatlåda.

Säljs BMW 740 av bilhandlare eller privatpersoner?

65 % av bilarna till salu är annonser från bilhandlare och 35 % från privatpersoner.

Vilken kaross är vanligast på BMW 740?

Den vanligaste karossen är sedan: 100 % av bilarna till salu.

Vilken mätarställning har BMW 740 i genomsnitt?

Mätarställningen på BMW 740 till salu är i genomsnitt 220 728 km.

I vilken del av Finland finns flest BMW 740 till salu?

Flest BMW 740 finns till salu i landskapet Uusimaa (17 bilar). Därefter kommer landskapen Pirkanmaa och Varsinais-Suomi.

← Alla modeller från BMW