Katsastuslaskuri 2026

Laske, milloin auto on katsastettava seuraavan kerran, ja katso, kuinka usein sama mallisarja hylätään katsastuksessa samanikäisiin autoihin verrattuna. Syötä rekisterinumero, niin käyttöönottopäivä ja malli haetaan valmiiksi.

Hae auton tiedot rekisterinumerolla
Ajoneuvo
Merkki
Mallisarja

Seuraavan katsastuksen määräaika, arvio

Kesäkuu 2027

  • Aikaa jäljellänoin 8 kk
  • Auton ikä10 v 4 kk
  • Katsastusväli1 vuosi
  • Edellinen katsastus, oletettu6/2026
  • Sen jälkeen6/2028, 6/2029

Yli 10-vuotias auto katsastetaan vuosittain.

Edellistä katsastusta ei ole valittu, joten laskuri olettaa auton katsastetun aina määräkuussaan, viimeksi 6/2026. Jos auto on katsastettu muulloin, valitse edellinen katsastus.

Tarkista tarkka määräpäivä Traficomista

Skoda Octavia katsastuksessa

Määräaikaiskatsastukset vuonna 2025, käyttöönottovuosi 2016

Skoda Octavia 11,1 % hylättiin, 4 525 katsastusta, ajokilometrien mediaani 178 000 km
Kaikki saman vuoden autot 17,4 % hylättiin, 108 779 katsastusta, ajokilometrien mediaani 143 000 km

Mallisarjasta Skoda Octavia (käyttöönottovuosi 2016) hylättiin määräaikaiskatsastuksessa 11,1 % vuonna 2025, kun kaikista saman vuoden henkilöautoista hylättiin 17,4 %. Mallisarja hylätään selvästi harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin. Ero ei selity kilometreillä: mallisarjan autoilla on ajettu tyypillisesti enemmän.

Hylkäysten syyt, vikaa sataa katsastusta kohti

Mallisarjasta Skoda Octavia (käyttöönottovuosi 2016) katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 4 525 autoa. Niistä kirjattiin 674 hylkäykseen johtanutta vikaa, eli 14,9 vikaa sataa katsastusta kohti. Samanikäisillä autoilla koko maassa luku on 24,4. Vikoja on siis selvästi vähemmän kuin samanikäisissä autoissa keskimäärin.

  • Tämä mallisarja
  • Saman vuoden autot
  1. Akselisto ja jousitus 8,2

    372 vikaa, Saman vuoden autot 12,7

    Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet

  2. Jarrut 3,6

    162 vikaa, Saman vuoden autot 6,2

    Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus

  3. Päästöt ja vuodot 1,3

    60 vikaa, Saman vuoden autot 1,8

    Pakokaasumittaus, OBD-järjestelmä sekä öljy-, neste- ja polttoainevuodot

Loput 11,9 % vioista jakautuu muihin kohteisiin. Eniten korjauskehotuksia tuli kohteesta valot ja sähkölaitteet (481 kpl). Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä: hylätyllä autolla on usein monta vikaa.

Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.

Katso myynnissä olevat autot: Skoda Octavia

Näin katsastusaika lasketaan

Henkilö- ja pakettiauto katsastetaan ensimmäisen kerran viimeistään neljän vuoden kuluttua käyttöönottopäivästä. Sen jälkeen määräaika lasketaan aina edellisestä katsastuksesta: alle 10-vuotias auto katsastetaan kahden vuoden välein ja yli 10-vuotias vuosittain. Yli 40-vuotias yksityiskäytössä oleva auto katsastetaan taas kahden vuoden välein, ja museoajoneuvolla väli on eri.

Esimerkiksi kesäkuussa 2016 käyttöön otettu auto katsastetaan 6/2020, 6/2022, 6/2024 ja 6/2026, ja sen jälkeen vuosittain. Jos edellistä katsastusta ei ole valittu, laskuri olettaa samalla tavalla, että auto on katsastettu aina määräkuussaan. Kun valitset edellisen katsastuksen, määräaika lasketaan siitä. Laskenta on sama kuin jokaisen myynnissä olevan auton sivulla.

Auton ikäMääräaikaiskatsastus
Alle 4 vuottaEnsimmäinen viimeistään 4 vuoden kuluttua käyttöönotosta
4–10 vuotta2 vuoden välein
Yli 10 vuottaVuosittain
Yli 40 vuotta, yksityiskäyttö2 vuoden välein

Katsastus etuajassa

Katsastuksen voi tehdä ennen määräpäivää. Jos auto katsastetaan enintään 30 vuorokautta ennen määräpäivää, seuraava määräpäivä lasketaan entisestä määräpäivästä. Aiemmin tehty katsastus siirtää aikataulua pysyvästi, koska seuraava määräpäivä lasketaan silloin katsastuspäivästä. Siksi edellisen katsastuksen kuukausi antaa tarkemman tuloksen kuin pelkkä käyttöönottopäivä.

Mitä hylkäysprosentti kertoo

Hylkäysprosentti on niiden määräaikaiskatsastusten osuus, joissa autosta löytyi hylkäykseen johtava vika: auto on korjattava ja tuotava jälkitarkastukseen. Luku nousee auton iän ja ajokilometrien mukana, joten laskuri vertaa mallisarjaa saman käyttöönottovuoden autoihin eikä kaikkiin autoihin. Vuonna 2025 kaikista määräaikaiskatsastetuista henkilöautoista hylättiin 26,9 %, ja niiden ajokilometrien mediaani oli 187 000 km.

Laskuri näyttää mallisarjan hylkäysprosentin samana vuonna käyttöön otetuista autoista ja hylkäykseen johtaneet viat pääkohteittain. Samat luvut näkyvät myynnissä olevan auton sivulla.

Automerkit katsastuksessa 2025

Pienin ja suurin hylkäysprosentti merkeittäin, kun merkillä oli vähintään 5 000 määräaikaiskatsastusta. Mukana ovat kaikki käyttöönottovuodet, joten luku riippuu myös siitä, kuinka vanhoja ja paljon ajettuja merkin autot ovat. Vertaa siksi myös ajokilometrien mediaania.

MerkkiHylättyKm-mediaaniKatsastuksia
Pienin hylkäysprosentti
Lexus18,2 %193 000 km6 418
Suzuki19,4 %139 000 km12 634
Toyota20,8 %173 000 km212 612
Audi21,0 %220 000 km86 387
Seat22,1 %161 000 km20 702
Skoda23,2 %188 000 km109 003
Volvo23,5 %243 000 km149 351
Honda25,4 %215 000 km47 175
Suurin hylkäysprosentti
Tesla51,3 %114 000 km9 054
Chevrolet40,8 %170 000 km8 176
Fiat39,9 %155 000 km15 454
Citroen38,5 %170 000 km34 809
Renault38,3 %142 000 km27 110
Dacia37,7 %133 000 km7 735
Peugeot36,5 %168 000 km44 930
Saab35,3 %269 000 km8 090

Mallisarjat katsastuksessa 2025

Mallisarjat, joilla oli vähintään 1 000 määräaikaiskatsastusta. Mukana ovat kaikki käyttöönottovuodet, joten luku riippuu paljon autojen iästä ja kilometreistä. Laskurin vertailu saman käyttöönottovuoden autoihin kertoo mallista enemmän.

MallisarjaHylättyKm-mediaaniKatsastuksia
Pienin hylkäysprosentti
Volkswagen T-ROC2,2 %76 000 km2 715
Volvo XC403,0 %76 000 km4 099
Toyota C-HR3,2 %81 000 km5 678
Audi E-TRON4,2 %81 000 km1 182
Volvo V60 Cross Country4,4 %164 000 km2 145
Suzuki Vitara4,5 %99 000 km3 168
Polestar 25,3 %81 000 km1 106
Volkswagen ID.45,7 %82 000 km1 961
Skoda Karoq5,9 %92 000 km2 231
Volkswagen ID.36,0 %67 000 km1 208
Suurin hylkäysprosentti
Tesla Model 356,7 %100 000 km5 717
Mazda 554,2 %255 000 km1 228
Nissan QASHQAI+253,9 %243 000 km4 809
Chevrolet Aveo52,9 %146 000 km1 435
Chrysler 300C52,5 %275 000 km1 142
Renault Megane Scenic51,3 %229 000 km2 195
Opel Zafira49,1 %267 000 km1 483
Citroen Xsara Picasso48,8 %218 000 km1 230
Peugeot 30748,7 %234 000 km5 219
Chrysler Sebring48,0 %206 000 km1 059

Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.

Usein kysyttyä

Milloin auto pitää katsastaa ensimmäisen kerran?

Henkilö- ja pakettiauto katsastetaan ensimmäisen kerran viimeistään neljän vuoden kuluttua käyttöönottopäivästä. Esimerkiksi 20.3.2023 käyttöön otettu auto on katsastettava viimeistään 20.3.2027.

Kuinka usein auto pitää katsastaa?

Ensimmäisen katsastuksen jälkeen auto katsastetaan kahden vuoden välein, ja kun käyttöönotosta on kulunut yli 10 vuotta, vuosittain. Käytännössä katsastukset osuvat 4, 6, 8 ja 10 vuoden ikään, ja sen jälkeen auto katsastetaan joka vuosi. Yli 40-vuotias yksityiskäytössä oleva auto katsastetaan taas kahden vuoden välein.

Voiko auton katsastaa etuajassa?

Voi. Jos auto katsastetaan enintään 30 vuorokautta ennen määräpäivää, seuraava määräpäivä lasketaan entisestä määräpäivästä, eikä aikataulu muutu. Aiemmin tehty katsastus siirtää aikataulua, koska seuraava määräpäivä lasketaan silloin katsastuspäivästä.

Mistä näen auton tarkan katsastuspäivän?

Tarkan määräpäivän näet Traficomin ajoneuvon tietojen hausta rekisterinumerolla. Laskuri arvioi määräajan käyttöönottopäivästä ja edellisestä katsastuksesta. Jos auto on ollut myynnissä bilbil.fi:ssä, laskuri hakee ne rekisterinumerolla valmiiksi.

Mikä on luotettavin automerkki katsastustilaston mukaan?

Vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa pienin hylkäysprosentti oli merkeillä Lexus (18,2 %), Suzuki (19,4 %) ja Toyota (20,8 %), kun kaikista henkilöautoista hylättiin 26,9 %. Merkkien autot ovat kuitenkin eri-ikäisiä ja niillä on ajettu eri määriä, joten luku ei yksin kerro luotettavuudesta. Laskuri vertaa valittua mallisarjaa saman käyttöönottovuoden autoihin, mikä kertoo mallista enemmän.

Mitkä viat johtavat useimmin katsastuksen hylkäykseen?

Vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa eniten hylkäykseen johtaneita vikoja löytyi kohteista akselisto ja jousitus (39,4 % vioista), jarrut (27,7 %) sekä päästöt ja vuodot (10,1 %). Valitun mallisarjan omat yleisimmät viat näet laskurista.