9 980 €
Rinta-Joupin Autoliike, Oulu, Pori, Satakunta
Vaihtoautot, mallit ja hintatasot
32. suosituin merkki Suomessa (140 merkistä)*
*aktiivisten myynti-ilmoitusten määrässä mitattuna
Saab on Suomen 32. suosituin automerkki: myynnissä on 220 autoa, mikä on 0,3 % kaikista Suomessa myynnissä olevista autoista. Pyyntihintojen mediaani on 3 735 € ja keskiarvo 5 429 €; halvin auto maksaa 600 € ja kallein 28 000 €. Suosituimmat mallit ovat 9-3, 9-5 ja 900. Yleisin käyttövoima on bensiini (90 % myynnissä olevista) ja yleisin korimalli porrasperä (48 %). Mittarilukema on keskimäärin 273 455 km. Myyntiajan mediaani on 11 päivää. Katsastuksen hylkäysprosentti oli keskimäärin 35,3 % vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa.
1 / 89-3
121 myynnissä · 439 myyty
1 / 49000
12 myynnissä · 50 myyty
1 / 299
6 myynnissä · 27 myyty
1 / 89-3
121 myynnissä · 439 myyty
1 / 89-5
57 myynnissä · 278 myyty
1 / 3900
16 myynnissä · 105 myyty
1 / 49000
12 myynnissä · 50 myyty
1 / 299
6 myynnissä · 27 myyty
90
3 myynnissä · 5 myyty
96
2 myynnissä · 23 myyty
95
1 myynnissä · 4 myyty
93
0 myynnissä · 6 myyty
9 980 €
Rinta-Joupin Autoliike, Oulu, Pori, Satakunta
9 890 €
Saka Finland Oy Porvoo, Uusimaa
12 500 €
Yksityinen myyjä, Nivala, Pohjois-Pohjanmaa
9 900 €
Auto-Jusa, Uusikaupunki, Varsinais-Suomi
13 000 €
Yksityinen myyjä, Nivala, Pohjois-Pohjanmaa
10 900 €
Auto-Suni Imatra, Etelä-Karjala
9 400 €
Auto 365, Tampere, Pirkanmaa
9 000 €
Yksityinen myyjä, Muurame, Keski-Suomi
17 800 €
Lahden Autokauppa Oy, Lahti, Päijät-Häme
5 999 €
J. Rinta-Jouppi Helsinki, Uusimaa
9 980 €
Rinta-Joupin Autoliike, Oulu, Pori, Satakunta
2 500 €
Yksityinen myyjä, Salo, Varsinais-Suomi
13 850 €
Saka Finland Oy Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
4 000 €
Yksityinen myyjä, Raasepori, Uusimaa
3 000 €
Yksityinen myyjä, Tampere, Pirkanmaa
9 980 €
Yksityinen myyjä, Nivala, Pohjois-Pohjanmaa
11 990 €
Rinta-Joupin Autoliike, Kempele, Pohjois-Pohjanmaa
Hylkäys-% keskimäärin 35,3 % (8 090 katsastusta vuonna 2025, ajettujen kilometrien mediaani 269 000 km).
20. luotettavin 27 merkin joukossa vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa.
Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet
Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus
Pakokaasumittaus, OBD-järjestelmä sekä öljy-, neste- ja polttoainevuodot
Runko, pohjalevy ja alustan kotelot, pakoputkisto, polttoainesäiliö
Vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa kirjattiin 5 260 hylkäykseen johtanutta vikaa 8 090 katsastuksessa. Loput 8 % vioista jakautuu muihin kohteisiin. Yleisin yksittäinen vikakohde oli taka-akselisto (1 004 hylkäystä).
Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä: hylätyllä autolla on usein monta vikaa. Osuudet on laskettu kaikista hylkäykseen johtaneista vioista.
Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.
| Vuosimalli | Myynnissä | Pyyntihinta (mediaani) |
|---|---|---|
| 2012 | 2 | 13 795 € |
| 2011 | 13 | 9 800 € |
| 2010 | 5 | 4 000 € |
| 2009 | 7 | 8 000 € |
| 2008 | 30 | 4 950 € |
| 2007 | 24 | 3 595 € |
| 2006 | 24 | 2 875 € |
| 2005 | 16 | 3 495 € |
| 2004 | 15 | 3 790 € |
| 2003 | 12 | 1 550 € |
| 2002 | 9 | 1 650 € |
| 2001 | 11 | 5 000 € |
| 2000 | 16 | 2 700 € |
| 1999 | 8 | 1 425 € |
| 1998 | 7 | 1 200 € |
| 1997 | 4 | 4 400 € |
| 1996 | 4 | 1 500 € |
| 1995 | 7 | 2 000 € |
| 1994 | 2 | 2 200 € |
| 1993 | 1 | 300 € |
| 1992 | 5 | 5 350 € |
| 1991 | 1 | 2 100 € |
| 1990 | 2 | 595 € |
| 1989 | 3 | 6 390 € |
| 1988 | 1 | 6 500 € |
| 1987 | 2 | 950 € |
| 1986 | 4 | 2 945 € |
| 1985 | 2 | 2 495 € |
| 1984 | 2 | 2 945 € |
| 1983 | 3 | 3 300 € |
Arvonalenema keskimäärin 11 %/v
Keskimääräinen vaikutus pyyntihintaan hinta-arviomallin mukaan autoissa, joissa varuste on. Osuus on laskettu arvioiduista Saab-autoista. Pystyviiva palkissa ja ka.-luku kertovat saman varusteen keskimääräisen vaikutuksen kaikissa malleissa.
Myyntiaika (mediaani) 11 pv
Lisäksi yksityisillä myyjillä on 178 Saab-ilmoitusta. Määrät ovat myynnissä olevia ilmoituksia ketjuittain.
| Maakunta | Myynnissä | Osuus | Mediaanihinta |
|---|---|---|---|
| Uusimaa | 52 | 20,7 % | 3 995 € |
| Pohjois-Pohjanmaa | 38 | 15,1 % | 3 795 € |
| Pirkanmaa | 29 | 11,6 % | 4 245 € |
| Keski-Suomi | 16 | 6,4 % | 4 075 € |
| Varsinais-Suomi | 15 | 6 % | 4 450 € |
| Pohjois-Savo | 13 | 5,2 % | 2 000 € |
| Kanta-Häme | 12 | 4,8 % | 2 500 € |
| Päijät-Häme | 12 | 4,8 % | 3 250 € |
| Etelä-Pohjanmaa | 10 | 4 % | 2 400 € |
| Pohjanmaa | 9 | 3,6 % | 2 880 € |
| Kymenlaakso | 8 | 3,2 % | 3 000 € |
| Lappi | 8 | 3,2 % | 2 750 € |
| Satakunta | 8 | 3,2 % | 7 585 € |
| Etelä-Savo | 6 | 2,4 % | 845 € |
| Etelä-Karjala | 5 | 2 % | 2 600 € |
| Keski-Pohjanmaa | 5 | 2 % | 3 300 € |
| Pohjois-Karjala | 5 | 2 % | 2 500 € |
| Kainuu | 0 | 0 % | – |
Napauta maakuntaa kartalta tai taulukosta.
Tilanne 30.6.2026, koko Manner-Suomi
Suomessa on liikennekäytössä 16 693 Saab-merkkistä henkilöautoa, 0,6 % koko henkilöautokannasta.
Yleisin käyttöönottovuosi on 2006, jolta autoja on liikennekäytössä 1 745. Ensimmäinen pylväs sisältää kaikki vuonna 1994 ja sitä ennen käyttöön otetut autot.
Luvut eivät sisällä Ahvenanmaan erillisrekisterissä olevia henkilöautoja.
371 autoa, 0,3 % kaikista käytettynä tuoduista
Myynnissä 265
Suomessa on myynnissä 220 käytettyä Saab-autoa. bilbil.fi listaa kaikki Saab-vaihtoautot hintoineen ja hinta-arvioineen; suurimpia myyjiä ovat Rinta-Joupin Autoliike, Kamux, Saka.
Myynnissä olevien Saab-autojen pyyntihintojen mediaani on 3 735 € ja keskiarvo 5 429 €. Hinnat vaihtelevat välillä 600 €–28 000 €.
Uusien autojen hinnastoa emme ylläpidä, mutta käytettyjen Saab-autojen hintatason näet mallikohtaisesti. Pyyntihintojen mediaani on 3 735 €, ja edullisimmat alkavat 600 €:sta.
Edullisin malli on 9000, jonka pyyntihintojen mediaani on 2 250 €. Kallein on 99 (4 125 €).
Suosituin malli on 9-3 (121 autoa myynnissä). Seuraavaksi suosituimmat ovat 9-5 ja 900.
Saab on Suomen 32. suosituin automerkki: sen osuus kaikista myynnissä olevista autoista on 0,3 %.
Vuosimallien pyyntihintamediaanien perusteella Saab-auton arvo laskee keskimäärin 11 % vuodessa.
Saab-autojen hylkäysprosentti vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa oli keskimäärin 35,3 % (8 090 katsastusta). Saab on 20. luotettavin 27 merkin joukossa. Koko maan keskiarvo oli 26,9 %. Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia, koska ajetut kilometrit poikkeavat.
Myydyt Saab-autot olivat myynnissä tyypillisesti 11 päivää ennen myynnistä poistumista.
Yleisin käyttövoima on bensiini: 90 % myynnissä olevista Saab-autoista.
Myynnissä olevista Saab-autoista 39 % on automaattivaihteisia.
Myynnissä olevista Saab-autoista 29 % on autoliikkeiden ja 71 % yksityisten myyjien ilmoituksia.
Yleisin korimalli on porrasperä: 48 % myynnissä olevista.
Myynnissä olevien Saab-autojen mittarilukema on keskimäärin 273 455 km.
Eniten Saab-autoja on myynnissä maakunnassa Uusimaa (52 autoa). Seuraavaksi eniten niitä on myynnissä maakunnissa Pohjois-Pohjanmaa ja Pirkanmaa.
| 9-3 | 121 | 439 | 3 790 € | 600–28 000 € | 11 pv | 1,6 % | 7 701 | 2006 | 270 356 km | Porrasperä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9-3X | 1 | 3 | 17 690 € | 17 690–17 690 € | 25 pv | – | 5 | 2012 | 146 000 km | Farmari |
| 9-5 | 57 | 278 | 3 900 € | 670–26 900 € | 10 pv | 1,2 % | 4 792 | 2006 | 293 030 km | Porrasperä |
| 9-7X | 1 | 0 | 12 500 € | 12 500–12 500 € | – | – | – | 2007 | 202 000 km | Maastoauto |
| 90 | 3 | 5 | 3 000 € | 1 300–3 390 € | 28 pv | – | 88 | 1986 | 323 392 km | Porrasperä |
| 900 | 16 | 105 | 3 050 € | 1 500–10 980 € | 11 pv | 1,3 % | 1 206 | 1992 | 261 337 km | Porrasperä |
| 9000 | 12 | 50 | 2 250 € | 800–8 000 € | 8 pv | – | 406 | 1995 | 310 160 km | Porrasperä |
| 96 | 2 | 23 | 3 200 € | 2 400–4 000 € | 18 pv | – | 193 | 1976 | 38 985 km | Coupé |
| 99 | 6 | 27 | 4 125 € | 2 400–19 800 € | 23 pv | – | 150 | 1980 | 234 830 km | Porrasperä |
| 93 | 0 | 6 | – | – | 24 pv | – | – | – | – | – |
| 95 | 1 | 4 | 27 800 € | 27 800–27 800 € | 4 pv | – | 20 | 2004 | 36 000 km | Porrasperä |
| Sonett | 0 | 1 | – | – | 28 pv | – | 5 | – | – | – |