13 980 €
J. Rinta-Jouppi Kuopio, Pohjois-Savo
Vaihtoautot, mallit ja hintatasot
14. suosituin merkki Suomessa (140 merkistä)*
*aktiivisten myynti-ilmoitusten määrässä mitattuna
Renault on Suomen 14. suosituin automerkki: myynnissä on 1 218 autoa, mikä on 1,6 % kaikista Suomessa myynnissä olevista autoista. Pyyntihintojen mediaani on 12 880 € ja keskiarvo 16 098 €; halvin auto maksaa 550 € ja kallein 99 900 €. Suosituimmat mallit ovat Clio, Megane ja Trafic. Yleisin käyttövoima on bensiini (47 % myynnissä olevista) ja yleisin korimalli viistoperä (33 %). Mittarilukema on keskimäärin 117 325 km. Myyntiajan mediaani on 14 päivää. Katsastuksen hylkäysprosentti oli keskimäärin 38,3 % vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa.
1 / 8Clio
260 myynnissä · 698 myyty
1 / 8Laguna
34 myynnissä · 139 myyty
1 / 5Rafale
5 myynnissä
1 / 8Clio
260 myynnissä · 698 myyty
1 / 8Megane
182 myynnissä · 636 myyty
1 / 8Trafic
178 myynnissä · 418 myyty
1 / 8Captur
101 myynnissä · 282 myyty
1 / 8Master
88 myynnissä · 174 myyty
1 / 8Kadjar
62 myynnissä · 142 myyty
1 / 8Scenic
56 myynnissä · 74 myyty
1 / 85
39 myynnissä · 56 myyty
1 / 8Symbioz
36 myynnissä · 28 myyty
1 / 8Laguna
34 myynnissä · 139 myyty
1 / 8Arkana
31 myynnissä · 67 myyty
1 / 84
21 myynnissä · 27 myyty
1 / 8Grand Scenic
20 myynnissä · 67 myyty
1 / 8Kangoo
17 myynnissä · 85 myyty
1 / 8Espace
14 myynnissä · 16 myyty
13 980 €
J. Rinta-Jouppi Kuopio, Pohjois-Savo
12 999 €
OstetaanAutoja.fi Autokuljetus, Jyväskylä, Keski-Suomi
8 890 €
Wetteri Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
18 790 €
Kamux Worx Joensuu Hyötyautot, Joensuu, Pohjois-Karjala
13 790 €
Kamux Iisalmi, Pohjois-Savo
16 900 €
J. Rinta-Jouppi Helsinki, Uusimaa
9 590 €
Yksityinen myyjä, Keuruu, Keski-Suomi
10 990 €
Viksu Auto Oy, Joensuu, Pohjois-Karjala
29 990 €
uudenmaanvaihtoautot, Tuusula, Uusimaa
29 800 €
Kamux Worx Joensuu Hyötyautot, Joensuu, Pohjois-Karjala
9 800 €
Yksityinen myyjä, Lahti, Päijät-Häme
39 900 €
Hämeen Auto / Hämeen Autovaruste Oy, Jyväskylä, Keski-Suomi
79 900 €
Ajopelit.fi, Tampere, Pirkanmaa
14 800 €
Autofabrik, Turku, Varsinais-Suomi
43 900 €
Hämeen Auto / Hämeen Autovaruste Oy, Jyväskylä, Keski-Suomi
7 380 €
Kamux Porvoo, Uusimaa
29 880 €
Auto Bassadone Tampere, Pirkanmaa
31 800 €
Rinta-Joupin Autoliike, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
59 900 €
Rinta-Joupin Autoliike, Tervajoki, Pohjanmaa
41 880 €
Auto Bassadone Vantaa, Uusimaa
Hylkäys-% keskimäärin 38,3 % (27 110 katsastusta vuonna 2025, ajettujen kilometrien mediaani 142 000 km).
23. luotettavin 27 merkin joukossa vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa.
Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet
Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus
Ohjausnivelet ja -tangot, ohjausvaihde
Pakokaasumittaus, OBD-järjestelmä sekä öljy-, neste- ja polttoainevuodot
Vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa kirjattiin 17 929 hylkäykseen johtanutta vikaa 27 110 katsastuksessa. Loput 8 % vioista jakautuu muihin kohteisiin. Yleisin yksittäinen vikakohde oli etuakselisto (4 322 hylkäystä).
Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä: hylätyllä autolla on usein monta vikaa. Osuudet on laskettu kaikista hylkäykseen johtaneista vioista.
Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.
| Vuosimalli | Myynnissä | Pyyntihinta (mediaani) |
|---|---|---|
| 2026 | 139 | 33 880 € |
| 2025 | 76 | 33 590 € |
| 2024 | 45 | 29 990 € |
| 2023 | 76 | 26 480 € |
| 2022 | 108 | 18 340 € |
| 2021 | 54 | 15 140 € |
| 2020 | 69 | 14 690 € |
| 2019 | 69 | 11 800 € |
| 2018 | 61 | 9 850 € |
| 2017 | 77 | 8 760 € |
| 2016 | 76 | 8 895 € |
| 2015 | 45 | 6 950 € |
| 2014 | 22 | 5 940 € |
| 2013 | 18 | 5 020 € |
| 2012 | 28 | 4 495 € |
| 2011 | 52 | 4 450 € |
| 2010 | 23 | 2 900 € |
| 2009 | 11 | 3 300 € |
| 2008 | 20 | 2 940 € |
| 2007 | 19 | 2 999 € |
| 2006 | 31 | 2 450 € |
| 2005 | 28 | 1 900 € |
| 2004 | 19 | 2 450 € |
| 2003 | 18 | 1 675 € |
| 2002 | 17 | 1 449 € |
| 2001 | 8 | 1 475 € |
| 2000 | 7 | 1 450 € |
| 1999 | 9 | 1 500 € |
| 1998 | 2 | 1 890 € |
| 1997 | 2 | 9 090 € |
Arvonalenema keskimäärin 12,7 %/v
Keskimääräinen vaikutus pyyntihintaan hinta-arviomallin mukaan autoissa, joissa varuste on. Osuus on laskettu arvioiduista Renault-autoista. Pystyviiva palkissa ja ka.-luku kertovat saman varusteen keskimääräisen vaikutuksen kaikissa malleissa.
Myyntiaika (mediaani) 14 pv
Lisäksi yksityisillä myyjillä on 231 Renault-ilmoitusta. Määrät ovat myynnissä olevia ilmoituksia ketjuittain.
| Maakunta | Myynnissä | Osuus | Mediaanihinta |
|---|---|---|---|
| Uusimaa | 361 | 29 % | 14 140 € |
| Pirkanmaa | 134 | 10,8 % | 11 690 € |
| Varsinais-Suomi | 128 | 10,3 % | 12 890 € |
| Etelä-Pohjanmaa | 74 | 5,9 % | 9 400 € |
| Pohjois-Pohjanmaa | 67 | 5,4 % | 7 600 € |
| Keski-Suomi | 65 | 5,2 % | 12 950 € |
| Pohjois-Savo | 63 | 5,1 % | 15 895 € |
| Satakunta | 61 | 4,9 % | 14 400 € |
| Päijät-Häme | 55 | 4,4 % | 9 850 € |
| Kanta-Häme | 53 | 4,3 % | 12 890 € |
| Kymenlaakso | 35 | 2,8 % | 15 480 € |
| Pohjois-Karjala | 35 | 2,8 % | 10 390 € |
| Etelä-Karjala | 31 | 2,5 % | 13 400 € |
| Pohjanmaa | 26 | 2,1 % | 8 945 € |
| Lappi | 19 | 1,5 % | 5 290 € |
| Etelä-Savo | 18 | 1,4 % | 9 695 € |
| Keski-Pohjanmaa | 13 | 1 % | 10 900 € |
| Kainuu | 7 | 0,6 % | 4 290 € |
| Ahvenanmaa | 1 | 0,1 % | 2 400 € |
Napauta maakuntaa kartalta tai taulukosta.
Tilanne 30.6.2026, koko Manner-Suomi
Suomessa on liikennekäytössä 48 580 Renault-merkkistä henkilöautoa, 1,8 % koko henkilöautokannasta.
Yleisin käyttöönottovuosi on 2017, jolta autoja on liikennekäytössä 4 222. Ensimmäinen pylväs sisältää kaikki vuonna 1994 ja sitä ennen käyttöön otetut autot.
Luvut eivät sisällä Ahvenanmaan erillisrekisterissä olevia henkilöautoja.
440 autoa, 0,4 % kaikista käytettynä tuoduista
Myynnissä 1 274
Suomessa on myynnissä 1 218 käytettyä Renault-autoa. bilbil.fi listaa kaikki Renault-vaihtoautot hintoineen ja hinta-arvioineen; suurimpia myyjiä ovat Auto Bassadone, Kamux, Rinta-Joupin Autoliike.
Myynnissä olevien Renault-autojen pyyntihintojen mediaani on 12 880 € ja keskiarvo 16 098 €. Hinnat vaihtelevat välillä 550 €–99 900 €.
Uusien autojen hinnastoa emme ylläpidä, mutta käytettyjen Renault-autojen hintatason näet mallikohtaisesti. Pyyntihintojen mediaani on 12 880 €, ja edullisimmat alkavat 550 €:sta.
Edullisin malli on Laguna, jonka pyyntihintojen mediaani on 2 145 €. Kallein on Rafale (59 900 €).
Suosituin malli on Clio (260 autoa myynnissä). Seuraavaksi suosituimmat ovat Megane ja Trafic.
Renault on Suomen 14. suosituin automerkki: sen osuus kaikista myynnissä olevista autoista on 1,6 %.
Vuosimallien pyyntihintamediaanien perusteella Renault-auton arvo laskee keskimäärin 12,7 % vuodessa.
Renault-autojen hylkäysprosentti vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa oli keskimäärin 38,3 % (27 110 katsastusta). Renault on 23. luotettavin 27 merkin joukossa. Koko maan keskiarvo oli 26,9 %. Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia, koska ajetut kilometrit poikkeavat.
Myynnissä on 132 täyssähköistä Renault-autoa ja 31 ladattavaa hybridiä.
Myydyt Renault-autot olivat myynnissä tyypillisesti 14 päivää ennen myynnistä poistumista.
Yleisin käyttövoima on bensiini: 47 % myynnissä olevista Renault-autoista.
Myynnissä olevista Renault-autoista 42 % on automaattivaihteisia.
Myynnissä olevista Renault-autoista 81 % on autoliikkeiden ja 19 % yksityisten myyjien ilmoituksia.
Yleisin korimalli on viistoperä: 33 % myynnissä olevista.
Myynnissä olevien Renault-autojen mittarilukema on keskimäärin 117 325 km.
Eniten Renault-autoja on myynnissä maakunnassa Uusimaa (361 autoa). Seuraavaksi eniten niitä on myynnissä maakunnissa Pirkanmaa ja Varsinais-Suomi.
| 10 | 0 | 1 | – | – | 40 pv | – | – | – | – | – |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12 | 1 | 1 | 4 000 € | 4 000–4 000 € | 5 pv | – | 2 | 1971 | 39 357 km | Porrasperä |
| 16 | 0 | 1 | – | – | 5 pv | – | – | – | – | – |
| 19 | 2 | 2 | 6 736 € | 1 992–11 480 € | 19 pv | – | 2 | 1994 | 195 250 km | Avoauto |
| 4 | 21 | 27 | 35 590 € | 799–37 190 € | 14 pv | – | 114 | 2025 | 12 573 km | Maastoauto |
| 5 | 39 | 56 | 32 900 € | 15 500–37 900 € | 19 pv | – | 404 | 2026 | 3 080 km | Viistoperä |
| 9 | 0 | 3 | – | – | 33 pv | – | – | – | – | – |
| Arkana | 31 | 67 | 18 800 € | 14 400–24 990 € | 22 pv | 4,9 % | 628 | 2022 | 69 387 km | Maastoauto |
| Captur | 101 | 282 | 13 890 € | 4 890–28 900 € | 16 pv | 1,7 % | 5 859 | 2020 | 84 393 km | Viistoperä |
| Clio | 260 | 698 | 7 990 € | 900–32 090 € | 12 pv | 1,6 % | 16 064 | 2019 | 90 172 km | Viistoperä |
| Espace | 14 | 16 | 14 885 € | 1 850–37 500 € | 20 pv | – | 286 | 2016 | 148 915 km | Maastoauto |
| Express | 7 | 6 | 15 490 € | 12 900–17 500 € | 12 pv | – | 237 | 2022 | 62 329 km | Muu |
| Grand Espace | 3 | 2 | 2 600 € | 1 700–8 800 € | 22 pv | – | – | 2008 | 275 742 km | Tila-auto |
| Grand Modus | 0 | 4 | – | – | 8 pv | – | 1 | – | – | – |
| Grand Scenic | 20 | 67 | 3 475 € | 1 100–15 790 € | 13 pv | – | 1 | 2012 | 234 641 km | Tila-auto |
| Kadjar | 62 | 142 | 10 450 € | 6 450–18 800 € | 13 pv | 2,1 % | 2 927 | 2017 | 125 145 km | Farmari |
| Kangoo | 17 | 85 | 7 990 € | 3 950–13 900 € | 18 pv | 1,2 % | 1 755 | 2017 | 123 324 km | Muu |
| Kangoo Express | 6 | 11 | 5 275 € | 2 990–12 990 € | 12 pv | – | 153 | 2012 | 198 167 km | Muu |
| Koleos | 0 | 7 | – | – | 12 pv | – | 110 | – | – | Muu |
| Laguna | 34 | 139 | 2 145 € | 750–4 650 € | 10 pv | 1,2 % | 2 757 | 2004 | 240 576 km | Viistoperä |
| Mascott | 4 | 3 | 6 150 € | 4 590–12 900 € | 21 pv | – | 58 | 2005 | 200 525 km | Muu |
| Master | 88 | 174 | 24 190 € | 3 800–99 900 € | 27 pv | 2,7 % | 3 272 | 2021 | 134 349 km | Muu |
| Megane | 182 | 636 | 5 800 € | 550–41 900 € | 11 pv | 1,3 % | 14 037 | 2014 | 161 316 km | Farmari |
| Modus | 4 | 17 | 1 425 € | 700–2 400 € | 12 pv | – | 341 | 2006 | 188 850 km | Tila-auto |
| Safrane | 0 | 1 | – | – | 17 pv | – | 2 | – | – | – |
| Scenic | 56 | 74 | 33 885 € | 750–50 410 € | 16 pv | 10,5 % | 533 | 2024 | 97 665 km | Maastoauto |
| Talisman | 5 | 34 | 9 900 € | 6 990–15 450 € | 28 pv | – | 459 | 2016 | 178 883 km | Farmari |
| Trafic | 178 | 418 | 14 740 € | 1 900–47 900 € | 14 pv | 2,1 % | 8 897 | 2020 | 151 864 km | Muu |
| Trafic Bussi | 1 | 3 | 25 900 € | 25 900–25 900 € | 10 pv | – | – | 2019 | 112 000 km | Tila-auto |
| Twingo | 12 | 79 | 3 185 € | 1 250–6 870 € | 17 pv | 0,9 % | 1 270 | 2011 | 138 112 km | Viistoperä |
| Zoe | 4 | 57 | 12 195 € | 9 900–16 000 € | 10 pv | – | 793 | 2020 | 102 750 km | Viistoperä |
| 14 | 1 | 0 | 3 995 € | 3 995–3 995 € | – | – | – | 1978 | 46 000 km | Viistoperä |
| 21 | 0 | 1 | – | – | 18 pv | – | – | – | – | – |
| 6 | 1 | 1 | 8 950 € | 8 950–8 950 € | 3 pv | – | 1 | 1974 | 32 346 km | Viistoperä |
| Alaskan | 1 | 0 | 22 800 € | 22 800–22 800 € | – | – | – | 2019 | 293 000 km | Avolava |
| Austral | 11 | 3 | 29 990 € | 27 490–34 880 € | 35 pv | – | 143 | 2024 | 38 133 km | Maastoauto |
| Avantime | 0 | 1 | – | – | 28 pv | – | – | – | – | – |
| Caravelle | 2 | 1 | 12 300 € | 9 800–14 800 € | 2 pv | – | 3 | 1964 | 30 051 km | Avoauto |
| Dauphine | 0 | 1 | – | – | 3 pv | – | 5 | – | – | Porrasperä |
| Duster | 0 | 1 | – | – | 9 pv | – | 12 | – | – | – |
| Floride | 0 | 1 | – | – | 8 pv | – | 1 | – | – | – |
| Fluence | 0 | 1 | – | – | 11 pv | – | 6 | – | – | – |
| Logan | 0 | 1 | – | – | 21 pv | – | 13 | – | – | – |
| Mégane Sedan | 0 | 1 | – | – | 2 pv | – | – | – | – | – |
| Muu | 0 | 2 | – | – | 5 pv | – | – | – | – | – |
| Rafale | 5 | 0 | 59 900 € | 45 900–63 880 € | – | – | 33 | 2026 | 15 200 km | Maastoauto |
| Sport | 1 | 1 | 2 990 € | 2 990–2 990 € | 28 pv | – | 1 | 2008 | 162 700 km | Farmari |
| Symbioz | 36 | 28 | 34 135 € | 26 400–38 900 € | 20 pv | – | 335 | 2026 | 7 292 km | Maastoauto |
| Trafic Combi | 4 | 3 | 51 900 € | 51 900–59 900 € | 28 pv | – | – | 2024 | 26 250 km | Tila-auto |
| Trafic Passenger | 4 | 9 | 17 350 € | 6 990–24 900 € | 28 pv | – | – | 2016 | 205 250 km | Tila-auto |
| Twizy | 0 | 3 | – | – | 28 pv | – | 18 | – | – | – |
| Wind | 0 | 1 | – | – | 28 pv | – | 2 | – | – | – |